Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διατάξεις εκτός οικισμού στην περιοχή της Πάρου


ΕΛΕΝΗ ΠΑΡΟΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει τον 12/2020 βγήκε νομίζω ένας νόμος που λέει ότι σου δίνει 2 χρόνια διορία για να εκδόσεις άδεια σε οικόπεδο κάτω των 4 στρεμμάτων σε εκτός οικισμού?? Ισχύει? Και επίσης τι γίνεται με τα αναδασωτεα?? Σας ευχαριστώ πολύ!! 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ναι

 ο Ν 4759/2020: Εκσυγχρονισμός της Χωροταξικής και Πολεοδομικής Νομοθεσίας και άλλες διατάξεις. (782889)
   

Άρθρο 40


 Μεταβατικές - εξουσιοδοτικές διατάξεις

- "θεωρητικα", ο νομος ειναι υπο "αναδιατυπωση",. Παντως, σημερα ισχυει το  ανω αρθρο 40.

-για τα αναδασωτεα, προφανως δεν υπαρχει απαντηση, ετσι οπως -δεν- τιθεται ερωτηση..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Άρα ο νόμος ισχύει από ότι καταλαβαίνω! Τώρα όσον αφορά τα αναδασωτεα δεν βγαίνει νόημα ούτως ή άλλως 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας μπορείτε να μου πείτε εφόσον ισχύει ο νόμος 4759/2020 ισχύει για όλη την Ελλάδα, π. Χ. Εδώ στην παρο που ρώτησα μου είπαν ότι δεν ισχύει διότι έχουμε άλλες οικοδομικές διατάξεις, είναι όντως έτσι η απλά δεν έχουν ενημερωθεί σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα μπορέσει να το απαντήσει μηχανικός από την περιοχή σας τον οποίο θα πρέπει να επισκεφθείτε για να σας κατατοπίσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, άρα από ότι καταλαβαίνω ο νόμος αυτός δεν ισχύει για όλη την Ελλάδα και πρέπει να ενημερώνετε ο κάθε πολίτης για την περιοχη που τον ενδιαφέρει σωστά?? 

Link to comment
Share on other sites

Μα για την Πάρο τα πράγματα είναι απλά: το ΓΠΣ της Πάρου, το οποιο κατισχύει ως τοπικό οποιουδηποτε γενικού, ποτέ δεν επέτρεπε και δεν επιτρέπει  την ανοικοδόμηση σε γήπεδα κάτω των 4 στρεμμάτων, οπότε σε καθε περίπτωση τα 4 στρέμματα εξακολουθούν να είναι βασική προϋπόθεση. (Πολύ σωστά υποψιάσθηκε ο συνάδελφος @Pavlos33)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα, έχω ένα αγροτεμάχιο 12 στρεμμάτων που δεν βγήκε δασικό αλλά ο μηχανικός μου είπε πως το Γ. Π. Σ. Της Πάρου δεν επιτρέπει δόμηση είναι άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο, ενώ στους δασικούς χάρτες βγήκε καθαρό, το ορίζει κάπως σαν φυσικό κάλος, εχει αυτό το δικαίωμα, μπορώ να κάνω ένστασηq Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.