Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφορά απορροφούμενης έντασης παραλληλισμένων κινητήρων


Johnpsa

Recommended Posts

Καλημέρα είμαι 25 χρόνια ηλεκτρολόγος και έχω ένα πρόβλημα το οποίο ψάχνω την λύση ένα μήνα χωρίς αποτέλεσμα..

Έχω ένα ρότορα τον οποίο τον κινούν 2 μοτέρ 260 kw και εδώ και ένα μήνα το ένα μοτέρ τραβάει 120  Αμπερ και το άλλο 210 .. η εκκίνηση γίνεται με αστέρα - τρίγωνο. Και το cos είναι 0.98 με την βοήθεια πυκνωτών..

Έχει κανείς συνάντηση κάτι παρόμοιο?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος που ο κινητηρας με τα 210Α περναει μεσα απο το πεδιο πυκνωτων? σε τι περιοχη εχεις ρυθμισει τα θερμικα? η αμπεροτσιμπιδα που μετρας ειναι ενταξη? οπως τα λες τα μοτερ ειναι110ΚW οπου οτο ρελε γραμμης θα σου διξει περιπου 210Α και το θερμικο120Α κατι εχεις μπερδεψει.

Edited by el greco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εφόσον τα μοτέρ είναι πανομοιότυπα και τροφοδοτούνται από την ίδια παροχή, μήπως πρέπει να γίνει καμιά περιέλιξη; Δε γνωρίζω περεταίρω (μόνο να φανταστώ μπορώ) αλλά μπορείς να ρωτήσεις εκεί που κάνουν περιελίξεις αν η διαφορά στα απορροφόμενα ρεύματα οφείλεται σε παλαίωση των ελγμάτων, αν η περιέλιξη θα λύσει το πρόβλημα και ποιο από τα δύο μοτέρ χρειάζεται περιέλιξη (γιατί είναι πολύ πιθανό το ένα να έχει κάποιο θέμα και το άλλο να λειτουργεί κομπλέ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.