Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομή χωρίς οριζόντιες δοκούς τι μπορεί να γίνει για να διορθωθεί.


Loadloading

Recommended Posts

Στην μόνοοροφή κατοικία 120τ.μ που πλέον μένω κτισμένη από τους γονείς μους το 1984 παρατήρησα με έκπληξη μου ότι δεν υπάρχουν δοκοί στήριξης ανάμεσα στις κολόνες. Ρωτωντας τον πατέρα μου που είναι ψιλοασχετος με αυτα έμαθα ότι λόγω ότι ήταν αυθαίρετο κ υπήρχαν πιέσεις δεν έβαλαν δοκούς αλλά έκαναν πιο παχιά την πλάκα γύρο στα 30cm και έβαλαν κρυφές δοκούς εκεί. Τι ακριβώς εννοούν με αυτό και πόσο μεγάλο πρόβλημα είναι αυτό για μονοοροφο κτίριο του μεγέθους του; Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί αυτό με κάποια επέμβαση; Θέλω το κτίριο να είναι ασφαλές σε περίπτωση σεισμού για εμένα και την οικογένεια μου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

η πλάκα που περιγράφετε μάλλον είναι η δοκιδωτή (zoellner ή τσέλνερ). Αν θέλετε να μάθετε για την ασφάλεια του κτιρίου θα βρείτε ένα πολιτικό μηχανικό για να σας ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οικονομικά αυτή την στιγμή δεν διαθέτω την δυνατότητα μόνο μελλοντικά οπότε θα ήθελα μια άποψη για κατά πόσο αυτή η τεχνική με ενσωματωμένες κρυφές δοκούς είναι ασφαλής. Τέλος η οικοδομη διαθέτει προεκτάσεις από κάθε κολόνα στην ταράτσα, θεωρητικά δεν θα μπορούσαν να μπουν εκεί οριζόντιες δοκοί πάνω από την Πλάκα; Επίσης θα με ενδιέφερε αν γίνεται να μπουν σιδερένιες δοκοί εσωτερικά σε κτίριο που δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το αν το κτίριο  κατασκευάσθηκε αυθαίρετα ρωτήστε τον πατέρα σας,

1. αν πλήρωσε κάποιο  μηχανικό για να συντάξει κάποια  μελέτη για τα μπετά και τα σίδερα?

και

2. Μήπως ο ίδιος αυτός μηχανικός ήρθε και τα έλεγξε κιόλας!  (κάπως έτσι τότε κατασκευάσθηκαν πολλά αυθαίρετα)

 

Link to comment
Share on other sites

@Loadloading το ζήτημα δεν είναι η ύπαρξη (ή μη) δοκών, αλλά η στατική επάρκεια του φέροντος οργανισμού.
Δηλαδή δεν ισχύει ότι: έχει δοκούς, όλα εντάξει - δεν έχει δοκούς, ας βγούμε έξω να σωθούμε.
Οι αναμονές των υποστυλωμάτων υποτίθεται ότι θα χρησίμευαν σε μελλοντική προσθήκη ορόφου.
Δυνατότητες ενίσχυσης του ισογείου υπάρχουν.
Όμως όλ’ αυτά είναι αντικείμενο μελέτης και συνολικού ελέγχου της υπάρχουσας κατασκευής.

Edited by Aquatic
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός υπήρχε ο οποίος δεν ζει πλέον το θέμα είναι ότι αρχικά το κτίριο θα είχε δοκούς αλλά λόγω αστυνομίας που κυνηγούσε τα αυθερετα για να τελειώσει πιο γρήγορα από ότι κατάλαβα έβαλαν εσωτερικα δοκάρια στην πλάκα και αυτό όπως Μ είπε αύξησε και το πάχος τις πλάκας. Θα το ψάξω σίγουρα με μηχανικό στο κοντινό μέλλον αυτό που με ανοισηχισε ήταν ότι άλλαξαν τα σχέδια και έγινε με αυτόν τον τρόπο καθώς μέχρι και σήμερα δεν γνώριζα ότι υπήρχε εναλλακτική για δοκούς εντός τις πλάκας ειδικά στην Ελλάδα του 1985.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός σε καμμία περίπτωση.... αυτό όμως που με τρομάζει είναι όχι η (πιθανή) έλλειψη δοκαριών, αλλά το (μάλλον σίγουρο) υπερβολικό βάρος της πλάκας (αν δεν είναι τσέλνερ    ... που αμφιβάλλω αν στην βιασύνη τους είχαν το χρόνο)!

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, antloukidis said:

Δεν είμαι ειδικός σε καμμία περίπτωση.... αυτό όμως που με τρομάζει είναι όχι η (πιθανή) έλλειψη δοκαριών, αλλά το (μάλλον σίγουρο) υπερβολικό βάρος της πλάκας (αν δεν είναι τσέλνερ    ... που αμφιβάλλω αν στην βιασύνη τους είχαν το χρόνο)!

Η αλήθεια είναι ότι με ανησυχίσες λίγο με τα λεγόμενα σου καθώς φανταστικά ότι όντως θα ήταν τύπου τσελνερ κ όχι κάτι πρόχειρο.Πως θεωρητικά θα μπορούσαν να βάλουν δοκάρια μέσα στην πλάκα χωρίς να είναι τσελνερ θα έκανε τέτοιο πράγμα έτσι αυθερετα μηχανικός έστω κ για αυθερετο; Έχω κάποιες παλιές φωτογραφίες όταν έριχναν τα μπετά και τα σίδερα ίσος τις ανεβάσω μήπως και κάποιος μπορεί να μας διαφωτίσει.

Edited by Loadloading
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.