Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφιακή υπογραφή (σε usb token) με το "κλειδί στο χέρι";


tzitzikas

Recommended Posts

καλησπέρα. Σε 2 μήνες λήγει η ψηφιακή μου υπογραφή στον Ερμή. Την χρησιμοποιώ μέσω του usb token για υπογραφή σε μελέτες φυσικού αερίου που καταθέτω στην ΕΔΑ. Επειδή άκουσα οτι πλέον από τον Ερμη δίνουν 1 χρόνο υπογραφή έναντι 5 χρόνων που είχα αρχικά, επίσης λόγω του οτι το usb token που εχω είναι παλιό και δεν υποστηρίζεται πλέον και απο τον Ερμή αλλά και απο windows 10, και επίσης λόγω του οτι είχα ταλαιπωρηθεί απο την διαδικασία την προηγούμενη φορά για την εγκατάσταση της ψηφιακής υπογραφής στο usb token, ψάχνω μία λύση να πληρώσω κάποια χρήματα σε κάποια εταιρεία που πουλάει usb token και να αναλάβουν να μου το παραδώσουν στο χέρι, έτοιμο για χρήση, χωρίς να εμπλακώ με γραφειοκρατικά και διαδικασίες εγκατάστασης. Θα ήθελα να είναι για τουλάχιστον 3 χρόνια διάρκειας η ψηφιακή υπογραφή.

Γνωρίζετε κάποια εταιρεία να απευθυνθώ? Έχω δει κάποιες στο ίντερνετ αλλά δεν ξέρω για την ποιότητα των υπηρεσιών. Αν δεν θέλετε να γράψετε εδώ ονόματα εταιρειών μπορείτε να μου στείλετε ΠΜ. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, εγώ προσωπικά αγόρασα από το ebay to safenet 5110 με 25Ε που είναι και ίσως το καλύτερο από άποψης χαρακτηριστικών. Μετά έκανα όλη την διαδικασία μόνος μου, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να πάω σε ένα ΚΕΠ με την υπ. δήλωση για ενεργοποίηση κλπ.

Από την άλλη αν δεν θες να το προσπαθήσεις μόνος σου, η λύση της εταιρίας είναι μονόδρομος απλά θα σου βγει αρκετά ακριβότερα. Επίσης νομίζω δεν γίνεται να διατηρήσεις την υπογραφή για 3ετία, αναγκαστικά για 1 χρόνο και μετά ανανεώνεις.

 

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. τελικά κατέληξα και θα το κάνω σε κάποιο χρονικό διάστημα σε μια εταιρεία απο Αθήνα που έχει πάρει την άδεια να εκδίδει ψηφιακές υπογραφές που δίνει 2 ή 3 χρόνια (επιλέγεις). 136,4Ε για 3 χρόνια (για μέλη ΤΕΕ αυτή η τιμή) και σου στέλνουν το στικάκι έτοιμο με περασμένες τις υπογραφές. Τους κάνεις και μια εξουσιοδότηση παραλαβής για να το λάβεις με courier αν δεν πας αυτοπροσώπως και σου στέλνουν με sms το pin. Το έχουν κάνει εκεί 2 γνωστοί μου συνάδελφοι. Επειδή έχω ακόμα για 2 μήνες την υπογραφή του ΕΡΜΗ ενεργή, ότι έγγραφα πρέπει να στείλω με γνήσιο στην εταιρεία αυτή θα τα περάσω με ψηφιακή υπογραφή και δεν χρειάζεται να πάω σε ΚΕΠ. O ένας το δουλεύει ήδη ο άλλος πρέπει τώρα να το παρέλαβε. Είχα του ΕΡΜΗ για 5 χρόνια αλλά 1 χρόνο που το έκαναν τώρα δεν λεεί, είχα και κάποιο θέμα με την προηγούμενη διαδικασία τότε και με ταλαιπώρησαν απο εκεί, μέχρι να μου δώσουν νέους κωδικούς στον ερμη ώστε να μπορέσω να ξανακάνω την διαδικασία έχασα 1 μήνα με καθημερινά τηλεφωνήματα απο εμένα. Είχαν σπάσει τα νεύρα μου και δεν μπορούσα να δουλέψω. Οπότε λέω να κινηθώ safe τώρα.

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Την υπογραφή θα την ανανεώνεις υποχρεωτικά κάθε χρόνο. Μπορείς και νωρίτερα βέβαια

Όλες οι εταιρείες που πουλάνε. usb token για ψηφιακή υπογραφή μπορούν να στο περάσουν, με χρέωση φυσικά. Συνήθως κοστίζει γύρω στα 40€+ΦΠΑ η διαδικασία (τόσο χρεώνω και εγώ).

Αυτό που πληρώνεις είναι ο χρόνος που θα γλιτώσεις. Αν προσπαθήσεις εγκαταστήσεις μόνος σου την ψηφιακή υπογραφή είναι 10% οι πιθανότητες να το καταφέρεις με την πρώτη. Με πολλές προσπάθειες, πειραματισμούς και διάβασμα για τις ρυθμίσεις και τις εκδόσεις του λογισμικού που χρειάζεται μπορείς να ανεβάσεις το ποσοστό επιτυχούς εγκατάστασης στο 80%. 

Ακόμα και σε δοκιμασμένο υπολογιστή μου έχει τύχει να παιδευτώ για εγκατάσταση ψηφιακού πιστοποιητικού.

 

Η επίσκεψη στο ΚΕΠ για ταυτοποίηση είναι υποχρεωτική, δεν μπορείς να την γλιτώσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια ισχύος της ψηφιακής υπογραφής δεν εξαρτάται από αυτόν που το εγκαθιστά αλλά από αυτόν που το εκδίδει.

Τα πιστοποιητικά που εκδίδει η ΑΠΕΔ έχουν πλέον ισχύ για ένα έτος

https://www.aped.gov.gr/index.php/nea/50-διάρκεια-ζωής-πιστοποιητικών-που-εκδίδονται-από-την-απεδ.html

"Τα ψηφιακά πιστοποιητικά που έχουν εκδοθεί από την ΑΠΕΔ μέχρι τις 19 Ιουνίου 2018, έχουν διάρκεια ισχύος 5 έτη. Από τις 20 Ιουνίου 2018, τα πιστοποιητικά που εκδίδονται έχουν διάρκεια ισχύος 3 έτη. Από τις 9 Δεκεμβρίου 2019, τα πιστοποιητικά που εκδίδονται έχουν διάρκεια ισχύος 1 έτος."

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία εγκατάστασης των πιστοποιητικών στο φλασάκι για ανανέωση είναι η ίδια με αυτή που γίνεται την πρώτη φορά ή πιο απλοποιημένη;

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, sdim said:

Η διάρκεια ισχύος της ψηφιακής υπογραφής δεν εξαρτάται από αυτόν που το εγκαθιστά αλλά από αυτόν που το εκδίδει.

Τα πιστοποιητικά που εκδίδει η ΑΠΕΔ έχουν πλέον ισχύ για ένα έτος

https://www.aped.gov.gr/index.php/nea/50-διάρκεια-ζωής-πιστοποιητικών-που-εκδίδονται-από-την-απεδ.html

"Τα ψηφιακά πιστοποιητικά που έχουν εκδοθεί από την ΑΠΕΔ μέχρι τις 19 Ιουνίου 2018, έχουν διάρκεια ισχύος 5 έτη. Από τις 20 Ιουνίου 2018, τα πιστοποιητικά που εκδίδονται έχουν διάρκεια ισχύος 3 έτη. Από τις 9 Δεκεμβρίου 2019, τα πιστοποιητικά που εκδίδονται έχουν διάρκεια ισχύος 1 έτος."

Η Byte εκδίδει δικά της πιστοποιητικά.

9 ώρες πριν, gamvro said:

Η διαδικασία εγκατάστασης των πιστοποιητικών στο φλασάκι για ανανέωση είναι η ίδια με αυτή που γίνεται την πρώτη φορά ή πιο απλοποιημένη;

Αν βγάλεις την δεύτερη φορά πριν λήξει η πρώτη υπογραφή είναι πιο εύκολα καθώς μπορείς να υπογράψεις οτιδήποτε χρειαστεί με την υφιστάμενη υπογραφή χωρίς να πας ΚΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;

Πώς κάνεις ανανέωση, έστω προτού λήξη, χωρίς να πας ΚΕΠ.

Εν πάση περιπτώσει το να πας ΚΕΠ είναι η εύκολη διαδικασία, το ερώτημα μου είναι τα πιστοποιητικά που έχεις ήδη στο φλασάκι τα αντικαθιστάς με νέα; Σβήνεις τα υπάρχοντα και κάνεις το ίδιο με ότι έκανες την πρώτη φορά ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.