Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφιακή υπογραφή (σε usb token) με το "κλειδί στο χέρι";


tzitzikas

Recommended Posts

Καλό είναι να πάρεις τηλέφνο την εταιρεία που σκέφτεσαι να το κάνεις για περισσότερες πληροφορίες. Αυτό που εννοώ είναι ότι όταν έχεις ήδη ψηφιακή υπογραφή σε ισχύ, η έκδοση νέας είναι πιο απλή καθώς ότι χρειάζεται υπογραφή (αίτηση, εξουσιοδότηση κλπ) γίνεται με την υφιστάμενη ψηφ. υπογραφή σου και δεν χρειάζεται να τρέχεις στα ΚΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 1/5/2021 at 7:32 ΜΜ, sdim said:

Την υπογραφή θα την ανανεώνεις υποχρεωτικά κάθε χρόνο. Μπορείς και νωρίτερα βέβαια

Όλες οι εταιρείες που πουλάνε. usb token για ψηφιακή υπογραφή μπορούν να στο περάσουν, με χρέωση φυσικά. Συνήθως κοστίζει γύρω στα 40€+ΦΠΑ η διαδικασία (τόσο χρεώνω και εγώ).

Αυτό που πληρώνεις είναι ο χρόνος που θα γλιτώσεις. Αν προσπαθήσεις εγκαταστήσεις μόνος σου την ψηφιακή υπογραφή είναι 10% οι πιθανότητες να το καταφέρεις με την πρώτη. Με πολλές προσπάθειες, πειραματισμούς και διάβασμα για τις ρυθμίσεις και τις εκδόσεις του λογισμικού που χρειάζεται μπορείς να ανεβάσεις το ποσοστό επιτυχούς εγκατάστασης στο 80%. 

Ακόμα και σε δοκιμασμένο υπολογιστή μου έχει τύχει να παιδευτώ για εγκατάσταση ψηφιακού πιστοποιητικού.

 

Η επίσκεψη στο ΚΕΠ για ταυτοποίηση είναι υποχρεωτική, δεν μπορείς να την γλιτώσεις.

 

εγώ περιμένω να μου στείλουν το token. Δεν χρειάστηκε να πάω σε ΚΕΠ καθώς ότι έγγραφα μου ζήτησε η εταιρεία που το έκανα τα υπέγραψα ψηφιακά με αυτό που έχω σε ισχύ ως τέλος Ιουνίου. Αν βέβαια δεν έχεις σε ισχύ ψηφιακή υπογραφή τότε πρέπει να πας σε ΚΕΠ.

Την 1η φορά που πήγα να περάσω ψηφιακή υπογραφή το 2016 απο ΕΡΜΗ παρόλο που ακολούθησα πιστά την διαδικασία απέτυχε (σε windows xp). Ταλαιπωρήθηκα αρκετό καιρό γιατι αρνιόντουσαν να μου κάνουν νέο λογαριασμό γιατί μπαίνεις με κωδικούς taxis. ΜΕτά απο καθημερινά τηλεφωνήματα απο πλευράς μου μου έφτιαξαν νέους κωδικούς. Η 2η απόπειρα σε windows 7 επιτυχής. Στον ερμη έχει κάτι παλαβά π.χ να έχεις internet explorer < έκδοση 10. Οπότε αν έχεις win 10 έχεις θέμα να κάνεις την διαδικασία. Τότε ήταν για 5 χρόνια και άξιζε. Με 1 χρόνο και με την ταλαιπωρία που τράβηξα, ευχαριστώ δεν θα πάρω..

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2021 at 6:54 ΜΜ, alej said:

Η Byte εκδίδει δικά της πιστοποιητικά.

Υπάρχουν πολλοί που εκδίδουν πιστοποιητικά αλλά μόνο η ΑΠΕΔ τα εκδίδει δωρεάν.

Όσοι ασχολούμαστε με κατασκευή λογισμικού αναγκαστικά αγοράζουμε EV Code signing certificate. Ξέρεις πόσο κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sdim said:

Υπάρχουν πολλοί που εκδίδουν πιστοποιητικά αλλά μόνο η ΑΠΕΔ τα εκδίδει δωρεάν......

Αυτό σημαίνει ότι είτε έχεις ψηφιακό πιστοποιητικό από την ΑΠΕΔ είτε από κάποια εταιρεία το αποτέλεσμα είναι το ίδιο;

Για παράδειγμα η υπογραφή τον τοπογραφικών που ανεβαίνουν στο Κτηματολόγιο γίνονται αποδεκτά σε κάθε περίπτωση; 

Link to comment
Share on other sites

Τα πιστοποιητικά της ΑΠΕΔ έχουν νομική ισχύ μόνο εντός Ελλάδας. Τουλάχιστον το δημόσιο, οι φορείς, το ΤΕΕ κλπ  τα δέχονται υποχρεωτικά.

 

Τα πιστοποιητικά από τρίτους μπορεί να είναι έγκυρα αλλά δεν γνωρίζω αν τα δέχονται στο δημόσιο. Το έψαξα λίγο επειδή θεωρούσα ότι πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσουμε πιστοποιητικά της ΑΠΕΔ αλλά δεν βρήκα κάποια σχετική διάταξη.

 

Για λοιπές χρήσεις η ψηφιακή υπογραφή της ΑΠΕΔ δεν είναι έγκυρη, δεν διανέμεται αυτόματα το κλειδί της με τα windows/MacOS/Linux.

Έχω δύο ψηφιακές υπογραφές για να είμαι σίγουυρος. Μια από την ΑΠΕΔ ώστε να υπογράψω αν χρειαστώ κάτι για υπηρεσία και μια από την Digicert για τις υπόλοιπες χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα της byte για 3 έτη. Το έχουν και συνάδελφοι για την υπογραφή των μελετών φυσικού αερίου που ανεβάζουμε στην πλατφόρμα της ΕΔΑ. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, tzitzikas said:

εγώ πήρα της byte για 3 έτη. Το έχουν και συνάδελφοι για την υπογραφή των μελετών φυσικού αερίου που ανεβάζουμε στην πλατφόρμα της ΕΔΑ. 

Κόστος για 3 έτη?

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, gamvro said:

Αυτό σημαίνει ότι αν το αγοράσεις σήμερα για 3 χρόνια θα σου κάνει 3 φορές την εγκατάσταση;

όχι, σου δίνει πιστοποιητικό μέσα στο token με διάρκεια 3 χρόνια . μετά λήγει και βγάζει νέο και ξαναπληρώνεις φυσικα. αυτό στην εικόνα γράφει στο acrobat dc το δικό μου 

Χωρίς τίτλο.jpg

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.