Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή (σε usb token) με το "κλειδί στο χέρι";


tzitzikas

Recommended Posts

H ψηφιακή υπογραφή αφορά την ταυτοπροσωπία σε ένα ψηφιακό έγγραφο. Δεν θα σφραγίσεις-υπογράψεις ένα φωτοαντίγραφο σε χαρτί το οποίο ταυτόχρονα θα είναι digitaly signed by...

Όσοι ανεβάζουμε τοπογραφικά στο κτηματολόγιο για να λάβουμε ΚΗΔ χρειαζόμαστε την ψηφιακή υπογραφή διότι απαιτείται για την διαδικασία της υποβολής. Η διακίνηση των τοπογραφικών σε χαρτί γίνεται όπως την ξέραμε ως τώρα, δηλαδή με σφραγίδα και υπογραφή. Οι συμβολαιογράφοι θέλουν εκτυπωμένα σχέδια. διότι ένα εκτυπωμένο σχέδιο θα το βάλουν στο φάκελο του συμβολαίου για το αρχείο τους,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 17/5/2021 at 11:17 ΠΜ, alej said:

Υπήρχε ζωή στις ψηφιακές υπογραφές και πριν την ΑΠΕΔ ξέρεις. Ο έλεγχος και η εγκυρότητα μιας ψηφιακής υπογραφής δεν γίνεται από τον εκάστοτε υπάλληλο ο οποίος πιθανόν να είναι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο αλλά με εξειδικευμένα εργαλεία τα οποία διατίθεται στο internet. Η ίδια η ψηφιακή υπογραφή περιέχει όλα τα στοιχεία εκείνα που ορίζει η ευρωπαϊκή νομοθεσία για τον έλεγχο της από τον λήπτη του εγγράφου. Συνεπώς ναι, είναι υποχρέωση τους να το γνωρίζουν και να αποδεχθούν ψηφ. υπογραφές έγκυρες.

Το ελληνικό δημόσιο στα πλαίσια της Ε.Ε. είναι επίσης υποχρεωμένο να δέχεται όλες τις έγκυρες ψηφ. υπογραφές.

Δεν χρειάζεται καμία διευκρίνιση. Σε περίπτωση που κάποιος υπάλληλος δεν γνωρίζει τη δουλειά του, ζητάς γραπτώς να σου απαντήσει (μέσω πρωτοκόλλου) και απαντάς με τον ίδιο τρόπο.

Επίσης, να σε ενημερώσω ότι και στην Ελλάδα υπάρχουν κι άλλοι φορείς του δημοσίου (κι όχι μόνο) που εκδίδουν ψηφ. υπογραφές όπως π.χ. το ΑΠΘ αλλά και άλλα πανεπιστήμια. Επίσης, το ATEX, το https://repo.harica.gr/rep_dyn.php κλπ

Όλα τα παραπάνω είναι έγκυρα.

Για να γίνει έλεγχος εγκυρότητας μιας ψηφιακής υπογραφής θα πρέπει να εγκατασταθεί στον υπολογιστή το πιστοποιητικό του φορέα που εκδίδει την ψηφιακή υπογραφή. Υπάρχουν δύο τρόποι για να γίνει αυτό:

1. Να είναι προεγκατεστημένου το πιστοποιητικό του φορέα που εκδίδει το πιστοποιητικό. Π.χ. στα Windows υπάρχουν προεγκατεστημένα αυτά https://ccadb-public.secure.force.com/microsoft/IncludedCACertificateReportForMSFT

 

2. Να εγκαταστήσει κάποιος από μόνος του στον υπολογιστή το πιστοποιητικό του φορέα ώστε να μπορεί μετά να επαληθεύει τα έγγραφα που έχουν υπογραφεί με ψηφιακές υπογραφές που ισχυρίζονται ότι έχουν εκδοθεί από αυτό τον φορέα.

Η δεύτερη λύση ακολουθείται από την απέδειξε, το harica που πολύ σωστά ανάφερες και από άλλους φορείς.

Υπάρχει επίσημη λίστα της ΕΕ με παρόχους ψηφιακών υπογραφών ανά χώρα:

https://webgate.ec.europa.eu/tl-browser/#/

 

Τίθενται τώρα τα εξής ερωτήματα:

α. Πόσοι δημόσιοι υπάλληλοι το γνωρίζουν;

β. Πόσοι από αυτούς γνωρίζουν πως να εγκαταστήσουν τα πιστοποιητικά των φορέων;

γ. Αν υπογραφεί ένα έγγραφο με ψηφιακή υπογραφή από φορέα άλλης χώρας της ΕΕ, πως μπορεί ο δημόσιος υπάλληλος να εγκαταστήσει το πιστοποιητικό του φορέα αν δεν γνωρίζει την γλώσσα; Όπως η ΑΠΕΔ έχει οδηγίες μόνο στα Ελληνικά θεωρώ δεδομένο ότι και άλλες χώρες έχουν οδηγίες μόνο στην γλώσσα τους.

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, sdim said:

Για να γίνει έλεγχος εγκυρότητας μιας ψηφιακής υπογραφής θα πρέπει να εγκατασταθεί στον υπολογιστή το πιστοποιητικό του φορέα που εκδίδει την ψηφιακή υπογραφή. Υπάρχουν δύο τρόποι για να γίνει αυτό:

1. Να είναι προεγκατεστημένου το πιστοποιητικό του φορέα που εκδίδει το πιστοποιητικό. Π.χ. στα Windows υπάρχουν προεγκατεστημένα αυτά https://ccadb-public.secure.force.com/microsoft/IncludedCACertificateReportForMSFT

 

2. Να εγκαταστήσει κάποιος από μόνος του στον υπολογιστή το πιστοποιητικό του φορέα ώστε να μπορεί μετά να επαληθεύει τα έγγραφα που έχουν υπογραφεί με ψηφιακές υπογραφές που ισχυρίζονται ότι έχουν εκδοθεί από αυτό τον φορέα.

Η δεύτερη λύση ακολουθείται από την απέδειξε, το harica που πολύ σωστά ανάφερες και από άλλους φορείς.

Υπάρχει επίσημη λίστα της ΕΕ με παρόχους ψηφιακών υπογραφών ανά χώρα:

https://webgate.ec.europa.eu/tl-browser/#/

 

Τίθενται τώρα τα εξής ερωτήματα:

α. Πόσοι δημόσιοι υπάλληλοι το γνωρίζουν;

β. Πόσοι από αυτούς γνωρίζουν πως να εγκαταστήσουν τα πιστοποιητικά των φορέων;

γ. Αν υπογραφεί ένα έγγραφο με ψηφιακή υπογραφή από φορέα άλλης χώρας της ΕΕ, πως μπορεί ο δημόσιος υπάλληλος να εγκαταστήσει το πιστοποιητικό του φορέα αν δεν γνωρίζει την γλώσσα; Όπως η ΑΠΕΔ έχει οδηγίες μόνο στα Ελληνικά θεωρώ δεδομένο ότι και άλλες χώρες έχουν οδηγίες μόνο στην γλώσσα τους.

Μα το link που αναφέρεις έχει όλους τους φορείς. Αν πατήσεις πχ Ελλάδα αναφέρει τους πιστοποιημένους παρόχους. Ένας υπάλληλος μπαίνει και τσεκάρει.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα τσεκάρει κάποιος το όνομα του φορέα δεν σημαίνει ότι μια ψηφιακή υπογραφή είναι έγκυρη. Μπορώ και εγώ όποτε θέλω να φτιάξω ένα πιστοποιητικό της ΑΠΕΔ και να βγάζω ψηφιακές υπογραφές, αυτό δεν το κάνει έγκυρο. 

Για να γίνει επαλήθευση της ψηφιακής υπογαφής, πρέπει να εγκατασταθούν με το χέρι τα πιστοποιητικά του φορέα έκδοσης (CA certificates) αφού κατεβούν από το ΕΠΙΣΗΜΟ SITE. Στην Ελλάδα το 90% των μηχανικών δεν γνωρίζουν την διαδικασία, πληρώνουν εταιρεία για να τους τα εγκαταστήσει και αυτό επειδή χρειάζονται για τα κτηματολογικά διαγράμματα ή για τους διαγωνισμούς.

Δεν νομίζω ότι κάποιος που δεν ξέρει Ελληνικά μπορεί να εγκαταστήσει τα πιστοποιητικά της ΑΠΕΔ. Αντίστοιχα και κάποιος που δεν ξέρει π.χ. Ισπανικά, Γαλλικά, κλπ δεν μπορεί να εγκαταστήσει τα πιστοποιητικά φορέων άλλων χωρών.

Υπάρχει θέμα μάλιστα με την εγκατάσταση καθώς απαιτούνται δικαιώματα διαχειριστή και σε πολλές υπηρεσίες οι χρήστες δεν έχουν τέτοια δικαιώματα. 

 

Στην πράξη δεν διαφωνούμε. Απλώς εξηγώ ότι μόνο τα πιστοποιητικά που φορέων που είναι προεγκατεστημένα στα  windows λειτουργούν σε όλους. 

Αν κάποιος πάρει πιστοποιητικό ψηφιακής υπογραφής από οποιονδήποτε άλλο φορέα τότε θα πρέπει να εγκατασταθεί και το πιστοποιητικό του αντίστοιχου φορέα.

 

Τα πιστοποιητικά της ΑΠΕΔ είναι τα μοναδικά πιστοποιητικά τρίτων που είναι σίγουρα εγκατεστημένα σε υπολογιστές του δημοσίου. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσπαθώ να κάνω ανανέωση της ψηφιακής υπογραφής, αλλά έχω κολλήσει. Αφού έκανα την αίτηση στο ΚΕΠ που ήταν το εύκολο κομμάτι διαβάζω τις οδηγίες και βλέπω πως στην ουσία σβήνονται τα παλιά πιστοποιητικά και πρέπει να εκδόσω νέα, έχω windows 10 pro, υπάρχει τρόπος η τζάμπα παιδεύομαι; γιατί κάτι διάβασα πως χρειάζεται IE 8-10 και WINDOWS 7. 

Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2021 at 11:54 ΜΜ, Geo-engineer said:

Προσπαθώ να κάνω ανανέωση της ψηφιακής υπογραφής, αλλά έχω κολλήσει. Αφού έκανα την αίτηση στο ΚΕΠ που ήταν το εύκολο κομμάτι διαβάζω τις οδηγίες και βλέπω πως στην ουσία σβήνονται τα παλιά πιστοποιητικά και πρέπει να εκδόσω νέα, έχω windows 10 pro, υπάρχει τρόπος η τζάμπα παιδεύομαι; γιατί κάτι διάβασα πως χρειάζεται IE 8-10 και WINDOWS 7. 

Στην ίδια κατάσταση ειμαι και εγω.Το προσπαθω 3 μερες τώρα.Αν έχεις κάποιο νεότερο δημοσιοποιησε το.Εγω προς το παρον δεν εχω βρει λύση και δεν μπορω να εκδώσω ΚΗΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν αφού εκδώσετε τα νέα πιστοποιητικά, πρέπει αυτά να περαστούν στο φλασάκι που έχετε. Προσοχή, γνωστή εταιρία διέδιδε πως πρέπει να αλλαχτούν τα φλασάκια με νέα γιατί και καλά δε πληρούσαν τις νέες προδιαγραφές ασφαλείας - μπαρούφες. Μια χαρά δουλεύουν (τουλάχιστον της μάρκας που έχω εγώ).

Για να περάσω τα πιστοποιητικά χρειάστηκε windows 7, έκανα downgrade στην έκδοση explorer που αναφέρεται στον ΑΠΕΔ και έπειτα με όμοιο τρόπο που έγινε και πριν 3 χρόνια περάστηκαν εκ νέου τα πιστοποιητικά. Πλέον αυτή η διαδικασία θα πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο - οπότε παλέψτε το για να μη τα σκάτε ετησίως σε ανούσια νέα φλασάκια και πέρασμα πιστοποιητικών.

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σβήσεις τα πιστοποιητικά που υπάρχουν μέσα στο usb. 
 

εγώ έχω ένα oberthur αγορασμένο το 2018 και στην σελίδα της εταιρίας που το αγόρασα λέει ότι δεν υποστηρίζεται πλέον από την ΑΠΕΔ. Άλλου διαβάζω ότι ισχύει άλλου όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω τα παλαιά πιστοποιητικά πριν την ανανέωση τους σβήνονται με το σχετικό πρόγραμμα πχ σε  εμένα για το ΤΟΚΕΝ Oberthur ID - One Cosmo Token  είναι το AWP Manager ? 

Επίσης για να ανανεώσουμε και να κατεβάσουμε τα καινούργια πιστοποιητικά εφόσον έχουμε κάνει τα βήματα την πρώτη φορά στον υπολογιστή με την προετοιμασία του και  μετά βάζαμε κάτι μόνο το . DER και εγκατάσταση πιστοποιητικού κλπ , μπορούμε να πάμε στο τελευταίο βήμα όπου κατεβάζουμε τα πιστοποιητικά και μας γράφει ...... συγχαρητήρια ή θα μας βγάλει ..βρε κόπανε ..βιάστηκες 

 

Εννοείτε ότι έχω παει ήδη στο ΚΕΠ και έχω τελειώσει με αυτό 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.