Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή (σε usb token) με το "κλειδί στο χέρι";


tzitzikas

Recommended Posts

Σου βάζει τα νέα πιστοποιητικά στο φλασάκι... Oberthur εχω και εγώ.. τα παλιά πιστοποιητικά φεύγουν.

Επίσης δε χρειάζεται αλλαγή φλασακίου - όπως υποστηρίζουν γνωστές σελίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 ώρες πριν, body125z said:

Σου βάζει τα νέα πιστοποιητικά στο φλασάκι... Oberthur εχω και εγώ.. τα παλιά πιστοποιητικά φεύγουν.

Επίσης δε χρειάζεται αλλαγή φλασακίου - όπως υποστηρίζουν γνωστές σελίδες...

Σε οδηγίες που διάβασα γράφει ότι πρέπει να σβηστούν πρώτα τα παλαιά από το ΤΟΚΕΝ 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για δείτε εδώ παληκάρια μου και κλάψτε https://www.aped.gov.gr/ . Αντε ξανα μανα τα ίδια από την αρχή, τρέχαμε το καλοκαίρι για ανανέωση πιστοποιητικών και για τη νεα χρονοσήμανση, τώρα το κράτος σου λέει πέτα την υπογραφή στα σκουπίδια και πάρε άλλη και όλα ξανακάν'τα όπως ξέρεις ή αν δεν έμαθες ποτέ ξανασκάσε 150 ευρώπουλα να στα κάνουν. Το κράτος των εκσυγχρονιστών ηλιθίων. Θα βγει άραγε το ΤΕΕ να πει καμμια άποψη ή μπα? Για να δούμε.... Μέχρι τότε τρεχάτε γρήγορα κοροϊδάκια και γώ μέσα να πάρετε νέα υπογραφή. Πλεον είναι συμβατά και μόνο 2 μοντέλα (πάει και ο όποιος ανταγωνισμός).... Αντε να δούμε πάλι σε καμμιά τριετία τι αναβάθμιση θα σκαρφιστούν πάλι οι "Ευρωπαίοι Βαλκάνιοι" πολιτικοί - γραφειοκράτες της Ελλάδας. Αλλά ό,τι και να κάνουν πάλι οι μηχανικοί θα τρέχουμε να είματε εντάξει μιας που ο νταβατζής μας το ΤΕΕ μόνο να τα παίρνει ξέρει απο παντού χωρίς να μας παρέχει τουλάχιστον την προστασία.... Γρήγορα λοιπόν να αγοράσουμε την υπογραφούλα μας συνάδελφοι και "συνΜπανάνιοι" μηχανικοί. Ο εκσυγχρονισμός δεν μπορεί να περιμένει άλλο....

Edited by Nirvanas
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι ψηφιακές υπογραφές θα είναι και πάλι τριετούς διάρκειας αντί για μονοετούς?

Προσωπικά, η δική μου έληξε τον 10/2021 και δεν την είχα ανανεώσει. Έχει καταλάβει κάποιος ποιες πρέπει να είναι οι ενέργειες για ανανέωση τώρα? το ΤΟΚΕΝ που έχω είναι το Safenet 5110FIPS...

Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2022 at 10:47 AM, pirsogiannis said:

Δηλαδή οι ψηφιακές υπογραφές θα είναι και πάλι τριετούς διάρκειας αντί για μονοετούς?

Προσωπικά, η δική μου έληξε τον 10/2021 και δεν την είχα ανανεώσει. Έχει καταλάβει κάποιος ποιες πρέπει να είναι οι ενέργειες για ανανέωση τώρα? το ΤΟΚΕΝ που έχω είναι το Safenet 5110FIPS...

Εχω την αμυδρή εντύπωση πως δυστυχώς, είναι "μια από τα ίδια" συνάδελφε.

Δηλαδή, ακυρώνεις (αν έχει λήξει) ή πατάς "ανανέωση" (λίγες μέρες πριν λήξει) στο αντίστοιχο πεδίο του ermis.gov.gr, εν συνεχεία τυπώνεις την αίτηση - υπεύθυνη δήλωση που είχες καταθέσει και κατά την αρχική απόκτηση του usb token και κατόπιν πας ΚΕΠ (μόνο με φυσική παρουσία, με myKEPlive κλπ. δεν γίνεται, το έχω επιχειρήσει) για την ταυτοποίηση.

Περισσότερα αναφέρει εδώ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

Περισσότερα αναφέρει εδώ.

Συνάδελφε το δημοσίευμα στο link είναι παλαιό..... έχει ημ/νια 24/07/2020.... καλύτερα ας περιμένουμε τις επίσημες οδηγίες από την ΑΠΕΔ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lou said:

Συνάδελφε το δημοσίευμα στο link είναι παλαιό..... έχει ημ/νια 24/07/2020.... καλύτερα ας περιμένουμε τις επίσημες οδηγίες από την ΑΠΕΔ...

Είναι ό,τι πιο πρόσφατο. Αν αλλάξει σε 1, 2 ή 6 μήνες, προφανώς και θα το ξαναδούμε (άλλωστε αυτό ισχύει παντού και στα πάντα...).

Link to comment
Share on other sites

Σημειώνω κάποιες απορίες από το σαιτ της απεδ το οποίο σημειωτέον αναβαθμίστηκε από την προηγούμενη φορά που το επισκέφτηκα:

1. έχω το Safenet 5110FIPS token όπως προείπα. Στην λίστα της απεδ αναφέρει το Safenet 5110cc... Αυτό σημαίνει ότι αυτο που είχα δεν κάνει πλέον?..ή το "cc" είναι ένας γενικός κωδικός που καλύπτει όλα τα 5110?

2. Εδώ  αναφέρει τους οδηγούς που πρέπει να κατέβουν για κάθε token και το λογισμικό υπογραφής. Δηλαδή κάποιος που ήδη έχει token ακόμη κι αν έχει λήξει η υπογραφή του, μπορεί να κάνει την διαδικασία μόνος του (οκ και με την υπ.δήλωση μέσω κεπ) και να ανανεώσει την υπογραφή του απλά κατεβάζοντας τα δύο λογισμικά (οδηγούς για token και λογισμικό υπογραφής) χωρίς να χρειαστεί να κάνει κάτι άλλο?

3. Η υπογραφή πλέον είναι τριετής?

ps η υποστήριξη στην απεδ δεν λειτουργεί ακόμη...όποιος μάθει κάτι ας ποστάρει εδώ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.