Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφιακή υπογραφή (σε usb token) με το "κλειδί στο χέρι";


tzitzikas

Recommended Posts

"Εάν τα Ψηφιακά Πιστοποιητικά σας λήγουν μετά την 30η/4/2022 τότε θα λάβετε ενημέρωση μέσω προσωποποιημένου ηλεκτρονικού μηνύματος ότι μέχρι κάποια ημερομηνία θα πρέπει να ανακαλέσετε το ψηφιακό πιστοποιητικό σας (βλ. παρατήρηση στο Βήμα 3). Ο χρόνος που θα έχετε για την ανάκληση του πιστοποιητικού σας θα είναι τουλάχιστον 15 ημέρες. Αν δεν ενεργήσετε εσείς τότε η Αρχή Πιστοποίησης Ελληνικού Δημοσίου (ΑΠΕΔ) θα προβεί σε ανάκληση. Η διαδικασία αυτή θα ξεκινήσει από 20 Ιανουαρίου 2022  και θα ολοκληρωθεί σταδιακά μέχρι τις 30/4 για όλα τα ψηφιακά πιστοποιητικά της παλαιάς ΑΠΕΔ."

Άρα περιμένουμε μήνυμα για ανάκληση. Μέχρι τότε δεν κουνώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, giorgosv said:

Άρα περιμένουμε μήνυμα για ανάκληση. Μέχρι τότε δεν κουνώ...

Εκτός και αν ενεργήσεις.. (που λέει και το μήνυμα). 

Link to comment
Share on other sites

@giorgosvΚοίτα το card type. Η δική σου, όπως και η δική μου λέει ID Prime MD. Το MD 940 υποθέτω είναι για τα Gemalto και τα Thales που γράφει δίπλα.

Θεωρητικά είμαστε εντάξει και δε χρειάζεται να αλλάξουμε. Ευτυχώς δεν είχα πάρει FIPS γιατί είχα διαβάσει ότι είναι με βάση τα Αμερικάνικα στάνταρ κρυπτογράφησης (αν θυμάμαι καλά μετά από σχεδόν 4 χρόνια) ενώ τα CC με Ευρωπαϊκά στάνταρ κρυπτογράφησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 26/1/2022 at 10:58 ΠΜ, giorgosv said:

Εχω κι εγώ το Safenet 5110 όπως φαίνεται αριστερά της εικόνας

489741464_Screenshot2022-01-26105248.jpg.63c39391440feb5d90cf9dff83557dec.jpg

Δεν έχω ξεκαθαρίσει αν είναι συμβατό. Αυτός που μου το είχε πουλήσει είπε ότι είναι το md840 ενω χρειαζόμαστε τωρα το MD940. Θα το επιβεβαιώσω μόλις πάω γραφείο που το έχω εκεί.

Το καλό είναι ότι φαίνεται πιο απλή η διαδικασία και μπορούμε να την κάνουμε μόνοι μας.

Ξεφτίλα μηχανικοί άνθρωποι να πληρώνουμε κερατιάτικα σε "πληροφορικάριους" να μας κάνουν απλές διαδικασίες. Για την προηγούμενη διαδικασία παω πασο γιατί ήθελε παλιά windows & IE και σε περίπτωση λάθους έπρεπε να ξαναγίνει απο την αρχή η διαδικασία. Εκεί το "κόστος" λάθους σε χρόνο ήταν πολύ μεγαλύτερο απο οτι να το πληρώσεις να ξεμπερδεύεις. Τωρα όμως φαίνεται πιο απλό...fingers crossed..

edit:

Τα στοιχεία του token λενε 5110CC αλλα δεν βλεπω πουθενά md940.

406466462_Screenshot2022-01-27093157.JPG.816f307f649a55d083aa0a43a97427b4.JPG

1219239129_Screenshot2022-01-27093218.JPG.4952df3b7376c7c79814a84cadc671aa.JPG

έχει κανείς ιδέα;

Καλημέρα.

τελικά μπόρεσες να δεις ποιο Τοκεν έχεις? Υπάρχει τρόπος να δούμε ποιο τόκεν έχουμε? Έχω το ίδιο (σε εμφάνιση) αλλά δεν ξέρω αν είναι το 840 ή το 940.

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, alf said:

Καλημέρα.

τελικά μπόρεσες να δεις ποιο Τοκεν έχεις? Υπάρχει τρόπος να δούμε ποιο τόκεν έχουμε? Έχω το ίδιο (σε εμφάνιση) αλλά δεν ξέρω αν είναι το 840 ή το 940.

το είδα εγώ από το πρόγραμμα που διαχειρίζεται τα πρωτόκολλα στο ΤΟΚΕΝ Σε μένα το πρόγραμμα αυτό είναι το AWP MANAGER 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, alf said:

Καλημέρα.

τελικά μπόρεσες να δεις ποιο Τοκεν έχεις? Υπάρχει τρόπος να δούμε ποιο τόκεν έχουμε? Έχω το ίδιο (σε εμφάνιση) αλλά δεν ξέρω αν είναι το 840 ή το 940.

Εμενα ειναι το 5110CC που φαίνεται συμβατό. Οπως και να χει θα προσπαθήσω να του εγκαταστήσω το πιστοποιητικό όταν το παρω και αν δεν δουλέψει θα κοιτάξω να παρω καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2022 at 10:52 ΠΜ, alf said:

Υπάρχει τρόπος να δούμε ποιο τόκεν έχουμε? Έχω το ίδιο (σε εμφάνιση) αλλά δεν ξέρω αν είναι το 840 ή το 940.

Αν πας στο πρόγραμμα του Safenet του υπολογιστή σου, και ανοίξεις το Safenet Authentication Client, πάτα στο view token info και θα στο γράφει στο Product Name

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα . Έχει κανείς το IDprime MD840 TOKEN της NOVATRON ? Λειτουργεί με τη νέα ψηφιακή της ΑΠΕΔ , ή πρέπει να το αντικαταστήσω ?.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, venezia said:

Συνάδελφοι καλημέρα . Έχει κανείς το IDprime MD840 TOKEN της NOVATRON ? Λειτουργεί με τη νέα ψηφιακή της ΑΠΕΔ , ή πρέπει να το αντικαταστήσω ?.

image.png.34e5f777f44f02887fb3380c8d8308cb.png

 

Τα νέα πιστοποιητικά που θα εκδοθούν, με την αλλαγή της ΑΠΕΔ, θα έχουν διάρκεια ισχύος 1 ή 3 έτη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.