Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή (σε usb token) με το "κλειδί στο χέρι";


tzitzikas

Recommended Posts

κι ένα πρόσθετο προβληματάκι στην υπέροχη ηλίθια ηλεκτρονική μας διακυβέρνηση

την βεβαίωση (ή ότι απαιτείται) στα ΚΕΠ πρέπει να την κάνει υπάλληλος που να διαθέτει ηλεκτρονική υπογραφή

στα καθ' ημάς αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάμε στην διπλανή πόλη 30 χλμ μακριά γιατί στο δικό μας δεν έχουν και να βρούμε κάποιον που δουλεύει μάλιστα με μειωμένο ωράριο. γιατί μπορεί...

ηλιθιοδέστερον δε όλων ότι πρέπει να έχεις και κάτι να σε σκανάρουν από αυτά τα πιστοποιητικά ή τεστ του απαρτχάιντ

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάλι καλά που έκανες 30km να βρεις ΚΕΠ , με υπάλληλο που να διαθέτει ψηφιακή υπογραφή . Εγώ έκανα μόνο.... 130 !!! γιατί ο υπάλληλος του ΚΕΠ του νομού μου  ακόμα περιμένει να του κάνουν σεμινάριο , για το πως θα αποκτήσει ψηφιακή .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχχχ αυτό σημαίνει ότι οι μηχανικοί που δουλεύουν σε νησιά, μπορεί να χρειαστεί να πάρουν και καράβι για να αποκτήσουν την πολύτιμη ψηφιακή υπογραφή !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς καταφέρει να ολοκληρώσει την διαδικασία με Safenet 5110CC. Χθες, και ενώ ολοκλήρωσα την διαδικασία μέσω ΚΕΠ, ξεκινώ την διαδικασία έκδοσης μέσω aped.gov. gr kai λαμβάνω μήνυμα λάθους μετά την εισαγωγή του 4ψήφιου pin, στο σημείο που μου ζητάει το "digital signature pin" και ενώ βάζω το σωστό pin μου βγάζει το μήνυμα "σφάλμα κατά την δημιουργία κλειδιών - Pin locked" και δεν ολοκληρώνει την διαδικασία. Σε επικοινωνία με το κατ/μα που το προμηθεύτηκα μου είπαν ότι δεν έχουν υπόψη τους παρόμοιο μήνυμα λάθους. Παραθέτω και σχετική εικόνα από το πρόβλημα.

image.png.4b958a5cc4ad66dc6f3de1b1c478c7a3.png

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Πριν επιλέξεις το στικάκι σου από την αναδυόμενη λίστα "παίξε" λίγο με τις επιλογές, δλδ δες και τί άλλες επιλογές σου δίνει και μετά επέλεξε το. Ξέρω ακούγεται ηλίθιο αλλά δοκίμασε το. Και μετά βάλε πιν. Κάπου έχω δει σε βιντεάκι να κάνει κάτι παρόμοιο ο χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς καταφέρει να ολοκληρώσει την διαδικασία με Safenet 5110CC. Χθες, και ενώ ολοκλήρωσα την διαδικασία μέσω ΚΕΠ, ξεκινώ την διαδικασία έκδοσης μέσω aped.gov. gr kai λαμβάνω μήνυμα λάθους μετά την εισαγωγή του 4ψήφιου pin, στο σημείο που μου ζητάει το "digital signature pin" και ενώ βάζω το σωστό pin μου βγάζει το μήνυμα "σφάλμα κατά την δημιουργία κλειδιών - Pin locked" και δεν ολοκληρώνει την διαδικασία. Σε επικοινωνία με το κατ/μα που το προμηθεύτηκα μου είπαν ότι δεν έχουν υπόψη τους παρόμοιο μήνυμα λάθους. Παραθέτω και σχετική εικόνα από το πρόβλημα.

image.png.4b958a5cc4ad66dc6f3de1b1c478c7a3.png

 

Καινούργιο είναι το στικάκι; Εχω το ιδιο απο παλια αλλα ακομα δεν εχω παει ΚΕΠ. Θα επανέλθω μολις εχω νεότερα. Καπου διάβασα ότι πρέπει να είναι κενό το στικάκι, μήπως παίζει κατι τέτοιο;

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, giorgosv said:

Καινούργιο είναι το στικάκι; Εχω το ιδιο απο παλια αλλα ακομα δεν εχω παει ΚΕΠ. Θα επανέλθω μολις εχω νεότερα. Καπου διάβασα ότι πρέπει να είναι κενό το στικάκι, μήπως παίζει κατι τέτοιο;

Καλησπέρα, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Έχω κάνει και αρχικοποίηση και αλλαγή κωδικών δυστυχώς τα ίδια, δεν μπορώ να καταλάβω τι τρέχει. Θα μιλήσω από βδομάδα με την εταιρία που το πήρα μήπως βρεθεί λύση, ίσως πρόκειται για ελαττωματικό στικάκι αλλά μου φαίνεται πολύ απίθανο, στο λογισμικό το δικό του δείχνουν όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι στην Αίτηση - Δήλωση ΑΠΕΔ , για έκδοση του ψηφιακού πιστοποιητικού , στον αριθμό σειριακού ΑΔΔΥ ( USB token ) ποιον αριθμό βάζουμε ? Τον αριθμό S/N που γράφει πάνω το στικάκι  ή τον αριθμό π.χ. Card #4C6FFE705F071E1F (authentication client)   που βρίσκουμε μέσα στο στικάκι ? image.png.2bd6060ee6862260822508f6ec8fe550.png

Edited by venezia
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, venezia said:

Συνάδελφοι στην Αίτηση - Δήλωση ΑΠΕΔ , για έκδοση του ψηφιακού πιστοποιητικού , στον αριθμό σειριακού ΑΔΔΥ ( USB token ) ποιον αριθμό βάζουμε ? Τον αριθμό S/N που γράφει πάνω το στικάκι  ή τον αριθμό π.χ. Card #4C6FFE705F071E1F (authentication client)   που βρίσκουμε μέσα στο στικάκι ? image.png.2bd6060ee6862260822508f6ec8fe550.png

Εμένα στην παλιά αίτηση είχε το S/N του στικακιου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Έχω κάνει και αρχικοποίηση και αλλαγή κωδικών δυστυχώς τα ίδια, δεν μπορώ να καταλάβω τι τρέχει. Θα μιλήσω από βδομάδα με την εταιρία που το πήρα μήπως βρεθεί λύση, ίσως πρόκειται για ελαττωματικό στικάκι αλλά μου φαίνεται πολύ απίθανο, στο λογισμικό το δικό του δείχνουν όλα οκ.

Μπορείς να δώσεις ένα screenshot απο το Token info στο Safenet Authentication Client;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.