Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή (σε usb token) με το "κλειδί στο χέρι";


tzitzikas

Recommended Posts

42 λεπτά πριν, venezia said:

Συνάδελφοι στην Αίτηση - Δήλωση ΑΠΕΔ , για έκδοση του ψηφιακού πιστοποιητικού , στον αριθμό σειριακού ΑΔΔΥ ( USB token ) ποιον αριθμό βάζουμε ? Τον αριθμό S/N που γράφει πάνω το στικάκι  ή τον αριθμό π.χ. Card #4C6FFE705F071E1F (authentication client)   που βρίσκουμε μέσα στο στικάκι ? image.png.2bd6060ee6862260822508f6ec8fe550.png

Τον κωδικό που σου βγάζει πάνω αριστέρα στην υπ. δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 λεπτά πριν, giorgosv said:

Μπορείς να δώσεις ένα screenshot απο το Token info στο Safenet Authentication Client;

Είμαι εκτός γραφείου, θα στείλω αύριο, ευχαριστώ και πάλι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, akis73 said:

Τον κωδικό που σου βγάζει πάνω αριστέρα στην υπ. δήλωση.

 

akis73 αναφερόμουν στην παρακάτω δήλωση

image.png.8b944c326d7f0dd23ebf02b912cf48fe.png

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, venezia said:

 

akis73 αναφερόμουν στην παρακάτω δήλωση

image.png.8b944c326d7f0dd23ebf02b912cf48fe.png

 

Ναι έχεις δίκιο, απλά έχω την εντύπωση ότι αυτή ήταν η αίτηση που συμπληρώναμε πριν πάμε στο ΚΕΠ με το παλιό πλέον σύστημα. Τώρα θα πρέπει να κάνεις αίτηση μέσω του gov.gr, η υπ. δήλωση είναι προσυμπληρωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγώ την εμπειρία μου....

Ολοκλήρωσα την διαδικασία την προηγούμενη εβδομάδα με το TokenME EVO ( Cosmo 8.1).... Θα μπορούσα να είχα ολοκληρώσει την διαδικασία αυθημερόν αλλά στην πορεία αντιμετώπισα δύο κολλήματα....

1) Είχα θέμα στο ΚΕΠ καθώς δεν μπορούσε να γίνει ταυτοποίηση.... το πρόβλημα ήταν στα στοιχεία μητρώου μου στο taxis καθώς το επώνυμο μου έχει διαλυτικά σε ένα φωνήεν ενώ στο σύστημα ήμουν περασμένος χωρίς.... ευτυχώς η διαδικασία διόρθωσης στο μητρώο της ΔΟΥ ήταν άμεση καθώς έγινε ηλεκτρονικά από τον λογιστή μου..... Όταν έκανα στο ΚΕΠ την 2η αίτηση με τα σωστά στοιχεία, η ΑΠΕΔ μου έστειλε τον οκταψήφιο κωδικό έκδοσης / ανάκλησης την ίδια μέρα μετά από λίγες ώρες... (οπότε οι 30 μέρες που αναφέρει η ΑΠΕΔ μάλλον είναι υπερβολή... ).... το παράδοξο είναι ότι πέρσι τέτοιο καιρό που έβγαλα για πρώτη φορά πιστοποιητικά ψηφ. υπογραφής δεν είχα κανένα θέμα με τα στοιχεία μητρώου...

 

2) Παρόλο που οι οδηγίες από την ΑΠΕΔ ζητούν υπολογιστή με win10 - 11 για την έκδοση των πιστοποιητικών, εγώ δεν τα κατάφερα, δοκιμάζοντας μάλιστα σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές (πολλές προσπάθειες με διαφορετικούς browsers, απενεργοποιημένα antivirus κλπ)... από περιέργεια δοκίμασα στο σπίτι σε υπολογιστή με win7 και τελικά εκεί τα κατάφερα με τη πρώτη!.... απ ότι κατάλαβα το πρόβλημα στα 2 pc με τα win10 ήταν ότι για κάποιο λόγο δεν ξεκινούσε με τίποτα το xapp....

 

@venezia

δεν μου ζητήθηκε πουθενά, σε κανένα βήμα, το s/n του στικακίου... η Υ/Δ γίνεται ηλεκτρονικά από το gov.gr και είναι τυποποιημένη / προσυμπληρωμένη (βήμα 2)....

 

@akis73

στην σελίδα της ΑΠΕΔ υπάρχει ένα pdf με αναλυτικές οδηγίες.... αν θυμάμαι καλά στο τέλος έχει πιθανά προβλήματα που μπορεί να προκύψουν....

Edited by lou
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς καταφέρει να ολοκληρώσει την διαδικασία με Safenet 5110CC. Χθες, και ενώ ολοκλήρωσα την διαδικασία μέσω ΚΕΠ, ξεκινώ την διαδικασία έκδοσης μέσω aped.gov. gr kai λαμβάνω μήνυμα λάθους μετά την εισαγωγή του 4ψήφιου pin, στο σημείο που μου ζητάει το "digital signature pin" και ενώ βάζω το σωστό pin μου βγάζει το μήνυμα "σφάλμα κατά την δημιουργία κλειδιών - Pin locked" και δεν ολοκληρώνει την διαδικασία. Σε επικοινωνία με το κατ/μα που το προμηθεύτηκα μου είπαν ότι δεν έχουν υπόψη τους παρόμοιο μήνυμα λάθους. Παραθέτω και σχετική εικόνα από το πρόβλημα.

image.png.4b958a5cc4ad66dc6f3de1b1c478c7a3.png

 

Καλησπέρα, ενημερώνω ότι το πρόβλημα λύθηκε με αρχικοποίηση του στικακίου από το δικό του λογισμικό. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2022 at 11:41 ΠΜ, akis73 said:

Καλησπέρα, ενημερώνω ότι το πρόβλημα λύθηκε με αρχικοποίηση του στικακίου από το δικό του λογισμικό. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Εκανες Initialize token απο το SafeNet Authentication Client (SAC);

Αν ναι, ποια επιλογή διάλεξες;

Επίσης ηθελα να ρωτήσω αν πρεπει να βάλω νεότερη έκδοση του SAC, εχω εγκατεστημένη απο παλιά την 10.1 αλλα απ'οτι βλέπω έχει φτάσει σε 10.8.

Screenshot 2022-02-21 090645.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, την 2η επιλογή διάλεξα. Καλύτερα κατέβασε την 10.8 εγώ αυτή έχω.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι χθες υποτίθεται ειχα περιθωριο να ανακαλεσω το ψηφιακο πιστοποιητικο και οπως λεει το mail που μου ηρθε απο την ΑΠΕΔ, αν δεν ανακαλεσω μονος μου τοτε θα το κανουν αυτοι. Ποτε ομως;

Σήμερα εκανα δοκιμή και υπογράφω κανονικά. Μεχρι ποτε θεωρειται η υπογραφή μου εγκυρη;

Εχει κανεις ιδέα; Εστειλα mail στην ΑΠΕΔ αλλα προς το παρον δεν εχω λαβει απαντηση, τα τηλεφωνα εννοειται ειναι κατεβασμενα..

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.