Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφιακή υπογραφή (σε usb token) με το "κλειδί στο χέρι";


tzitzikas

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει δοκιμάσει και κατάφερε κανείς να εγκαταστήσει σε Windows 7 64bit το SAC 10.8 R6 που δίνει η νέα ΑΠΕΔ; Δοκίμασα σε 2 υπολογιστές και κολλάει λίγο μετά τη μέση στο "starting services". Όση ώρα και να το αφήσω ανά λίγα λεπτά βγάζει ένα παράθυρο ότι δεν αποκρίνεται και ζητάει retry ή cancel αλλά παραμένει κολλημένο εκεί. Σε Windows 10 εγκαταστάθηκε απροβλημάτιστα αλλά το θέμα είναι ότι αυτός που θα το χρησιμοποιήσει έχει 7άρια. Παλιότερη έκδοση (έχω την 10.4 από ταο παλιό μου Safenet GEMALTO) δουλεύει με το Idprime που πουλάει η itsys;

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, tpanag said:

Έχει δοκιμάσει και κατάφερε κανείς να εγκαταστήσει σε Windows 7 64bit το SAC 10.8 R6 που δίνει η νέα ΑΠΕΔ; Δοκίμασα σε 2 υπολογιστές και κολλάει λίγο μετά τη μέση στο "starting services". Όση ώρα και να το αφήσω ανά λίγα λεπτά βγάζει ένα παράθυρο ότι δεν αποκρίνεται και ζητάει retry ή cancel αλλά παραμένει κολλημένο εκεί. Σε Windows 10 εγκαταστάθηκε απροβλημάτιστα αλλά το θέμα είναι ότι αυτός που θα το χρησιμοποιήσει έχει 7άρια. Παλιότερη έκδοση (έχω την 10.4 από ταο παλιό μου Safenet GEMALTO) δουλεύει με το Idprime που πουλάει η itsys;

Με την έκδοση που είχα ήδη σε win7 έπαιξε μια χαρά. Νομίζω ήταν η 10.4. Θα το δω το βράδυ ξανά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το πρόβλημα. Τελικά δεν είναι συμβατή η 10.8 R6 με 7άρια Windows. Στη "χρήση ψηφιακής υπογραφής" (και όχι "απόκτηση") έχει links για όλες τις εκδόσεις: https://aped.gov.gr/procedures/pos-tha-ypograpso-psifiaka-ena-ilektroniko-engrafo-morfi-pdf/

Μέχρι και τη 10.7 είναι για Windows 7 λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, μετά την γκάφα το προηγούμενο καλοκαίρι με την αποτυχία ένταξης του κλάδου σε κάποιο πρόγραμμα ΕΣΠΑ, διαβάζω ότι ένα σωρό επαγγελματίες λαμβάνουν δωρεάν ψηφιακές υπογραφές, όπως πχ. συμβ/φοι δικηγόροι κοκ. Φυσικά για ακόμη μία φορά ο κλάδος μένει απέξω, μετά μην απορούμε για την απαξίωση του επαγγέλματος. Νομίζω πάντως πως είχε ειπωθεί από το Υπουργείο ότι θα λάβουν ψηφιακές υπογραφές και οι μηχανικοί.

https://mindigital.gr/archives/3131?fbclid=IwAR19mM06JyvM6GQyqvNrTQxlwUd4SDoR6ZZGHlKie0MqlNVsxICTWu-8xRo

 

Edited by akis73
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και λογικά θα είναι χωρίς χρήση usb token που θα μπορούν να υπογράφουν από οποιονδήποτε υπολογιστή. Αυτή τη δυνατότητα τη δίνει μόνο μία εταιρία με ετήσια συνδρομή για εμάς. Όλοι οι άλλοι δωρεάν.

Edited by tirbouson
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, venezia said:

Όλοι οι άλλοι δωρεάν. !!! Στασινέ που είσαι ?

Ο ''π@π@ρ@ς'' (τελείως επιεικά) συζητάει με τον Κούλη, ποια θέση θα πάρει στην επόμενη (ενδεχόμενη) κυβέρνηση του Κούλη 😡

Κι αν αυτό δεν συμβεί στις επόμενες εθνικές εκλογές, όταν γίνουν ξανά οι εκλογές του ΤΕΕ, να θυμηθείτε να τον τιμήσετε πάλι με την ψήφο σας!!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε με νοιάζει καθόλου να πληρώσω για μια υπηρεσία που θα κάνει τη ζωή μου ευκολότερη.

Απλά θα έπρεπε κάθε ψηφιακή υπογραφή μας, όταν εκτυπώνεται στο χαρτί (ή στο σχέδιο) να συνοδεύεται από έναν μοναδικό κωδικό, ή ένα QR Code ώστε να πιστοποιείται η αυθεντικότητά της και να μη μας τα πρήζουν να εκτυπώνουμε και να σφραγίζουμε μόνο πρωτότυπα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα ενώ έχω εγκαταστήσει το xapp κολλάει εδώ πάντως.

Τι κάνουμε τώρα; Μήπως το xapp σε Windows 7 είναι άλλο από το Link στο βήμα 5 :https://aped.gov.gr/procedures/pos-tha-apoktiso-psifiaki-ypografi/

screenshot 2.jpg

screenshot.jpg

Edited by tirbouson
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.