Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή (σε usb token) με το "κλειδί στο χέρι";


tzitzikas

Recommended Posts

το username σου στον υπολογιστή θα πρέπει να γραμμένο στα λατινικά.

αν δεν ειναι, κάνεις δεύτερο χρήστη και προχωράς

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έκδοση ψηφιακών υπογραφών τριετούς διάρκειας δωρεάν μετά τους δικηγόρους -συμβολαιογράφους και για  λογιστές-φοροτεχνικούς.... εμείς οι μηχανικοί πότε ?

https://www.taxheaven.gr/news/59692/oee-ekdosh-pshfiakwn-ypografwn-trietoys-diarkeias-dwrean-gia-ta-melh-kai-toys-logistes-forotexnikoys

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2022 at 12:53 ΠΜ, tirbouson said:

Εμένα ενώ έχω εγκαταστήσει το xapp κολλάει εδώ πάντως.

Τι κάνουμε τώρα; Μήπως το xapp σε Windows 7 είναι άλλο από το Link στο βήμα 5 :https://aped.gov.gr/procedures/pos-tha-apoktiso-psifiaki-ypografi/

Έτσι κολλούσε και σε μένα, κάνε μία αρχικοποίηση με το application το δικό του και θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια η διαφορά της ψηφιακής υπογραφής και της βεβαίωσης εγγράφου μέσο gov γιατί κάποιος κάπου μου ζήτησε μια βεβαίωση υπογραμμένη και με τους δυο τρόπους μαζί ...είναι λογικό ;;;

βάλε τονισμό συνάδελφε και διόρθωσε την ορθογραφία κειμένου σου Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos 33

 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, george68 said:

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια η διαφορά της ψηφιακής υπογραφής και της βεβαίωσης εγγράφου μέσο gov

Καλημέρα, η ψηφιακή βεβαίωση μέσω gov.gr νομίζω αφορά περισσότερο ιδιωτικά συμφωνητικά και παρόμοιου τύπου έγγραφα. Αν μιλάμε για έγγραφα του δικού μας κλάδου, πχ. μελέτες, σχέδια κλπ νομίζω η ψηφιακή υπογραφή είναι αυτή που προτείνεται.

Link to comment
Share on other sites

το gov.gr είναι ελαφρώς χαμηλότερης ασφάλειας, γιατί κάνει 2fa με κινητό ενώ τα token είναι σα να λέμε υψηλότερης ποιότητας 2fa με λιγότερες πιθανότητες hacking.

το κατά πόσο το έχουμε ανάγκη αυτό είναι άλλη ιστορία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι λίγο στον προβληματισμό μου .. αφού υπέγραψα μια έκθεση με ηλεκτρονική υπογραφή μετά την ανέβασα και στο gov για να κάνω ηλεκτρονική βεβαίωση εγγράφου όπως μου ζητήθηκε … διαπίστωσα όμως ότι όταν την έβλεπα από το acrobat, το νέο έντυπο υπογεγραμμένο από τον gov.gr, το acrobat έβγαζε άκυρη την ηλεκτρονική μου υπογραφή …

και από ότι κατάλαβα η ηλεκτρονική υπογραφή είναι μόνο για διακινήσει  εγγράφων ψηφιακά και δεν έχει καμία αξία αν εκτυπωθεί το έντυπο οπότε εκεί αυτό μπορεί να γίνει μόνο με  βεβαίωση εγγράφου μέσο gov.gr οπότε μάλλον θέλουν δυο έντυπα ένα με ηλεκτρονική υπογραφή για να το διακινούν ψηφιακά και ένα με ηλεκτρονική βεβαίωση μέσο gov.gr για να το διακινούν και έντυπα…

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, george68 said:

και από ότι κατάλαβα η ηλεκτρονική υπογραφή είναι μόνο για διακινήσει  εγγράφων ψηφιακά και δεν έχει καμία αξία αν εκτυπωθεί το έντυπο

Σωστά, έτσι είναι (τέταρτη ερώτηση από το τέλος).

Επί της ουσίας, είναι ακριβώς αυτό που λέτε : το μεν - με ψηφιακή βεβαίωση γνήσιου υπογραφής μέσω gov.gr - διακινείται και ηλεκτρονικά και σε έντυπη μορφή, ενώ το δε (ψηφιακή υπογραφή ΑΠΕΔ) μόνον ηλεκτρονικά.

Εδώ, το λέει ξεκάθαρα νομίζω :

86068C5F-5194-49A2-8642-5C57C22B3D83.jpeg

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Η ψηφιακή υπογραφή (USB Token) είναι απλά ένας έλεγχος πιστοποίησης εάν το PDF έχει τροποποιηθεί ή όχι μετά την υπογραφή του. Αν "πειράξεις" ψηφιακά υπογεγραμμένο PDF, τότε  στο adobe στο κοκκινίζει. Αν το τυπώσεις, δε μπορεί να γίνει κανένας έλεγχος γνησιότητας.

Το gov.gr είναι άλλη ιστορία. Το έγγραφο ανεβαίνει σε server. Ακόμη και photoshop να κάνεις την εκτύπωση, ο παραλήπτης μπορεί να κατεβάσει μέσω του QR το πρωτότυπο να σε τρέχει για πλαστογραφία...

Εγώ όσες ΥΔ ανάθεσης στον 4495 μου στέλνουν από gov.gr (πολλές φορές πχ σε φωτογραφία), κατεβάζω πάντα το πρωτότυπο PDF απο το σύστημα για να ανεβάσω στο ΤΕΕ (το οποίο είναι και ψηφιακά υπογεγραμμένο με πιστοποιητικό τύπου token)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.