Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ψηφιακή υπογραφή (σε usb token) με το "κλειδί στο χέρι";


tzitzikas

Recommended Posts

Ρε παιδιά έγω όταν είχα πάρει 25Ε το είχα αγοράσει ένα τεμάχιο, για τι τιμολόγιο λέτε τώρα. Πάντως ρώτησα τον ίδιο πωλητή και μου είπε ότι το 5110cc δεν το έχει σε στοκ και ακόμα και αν το είχε πουλάει πλέον ανά 1000 τεμάχια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 hours ago, akis73 said:

Ρε παιδιά έγω όταν είχα πάρει 25Ε το είχα αγοράσει ένα τεμάχιο, για τι τιμολόγιο λέτε τώρα

Έγραψα παραπάνω ότι :

 Κίνα είναι μια πολύ καλή ιδέα, πλην όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα τιμολογίου, οπότε και δεν γνωρίζω τι γίνεται σε περίπτωση ελέγχου. Ακούγεται πολύ ακραίο, το ξέρω, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να 'χεις τα μισά, που λέει και ο φτωχός λαός." 

Αν θες να ρισκάρεις (έστω και για αυτή τη μικρή, ελάχιστη πιθανότητα), δεν μπορεί κάποιος να σου πει" όχι, μην ". 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, 

ξανά-μανά τα ίδια. Τουλάχιστον από ότι κατάλαβα τώρα αναβαθμίστηκε το σύστημα και πρέπει να είναι user-friendly και να μην απαιτεί dos 3.1 για να εκδώσεις την υπογραφή.

Επειδή όμως βλέπω στις οδηγίες όλοι οι drivers λένε για windows 10-11, άραγε μπορείς να κάνεις την διαδικασία από windows 7;

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγώ το Safenet 5110 όπως φαίνεται αριστερά της εικόνας

489741464_Screenshot2022-01-26105248.jpg.63c39391440feb5d90cf9dff83557dec.jpg

Δεν έχω ξεκαθαρίσει αν είναι συμβατό. Αυτός που μου το είχε πουλήσει είπε ότι είναι το md840 ενω χρειαζόμαστε τωρα το MD940. Θα το επιβεβαιώσω μόλις πάω γραφείο που το έχω εκεί.

Το καλό είναι ότι φαίνεται πιο απλή η διαδικασία και μπορούμε να την κάνουμε μόνοι μας.

Ξεφτίλα μηχανικοί άνθρωποι να πληρώνουμε κερατιάτικα σε "πληροφορικάριους" να μας κάνουν απλές διαδικασίες. Για την προηγούμενη διαδικασία παω πασο γιατί ήθελε παλιά windows & IE και σε περίπτωση λάθους έπρεπε να ξαναγίνει απο την αρχή η διαδικασία. Εκεί το "κόστος" λάθους σε χρόνο ήταν πολύ μεγαλύτερο απο οτι να το πληρώσεις να ξεμπερδεύεις. Τωρα όμως φαίνεται πιο απλό...fingers crossed..

edit:

Τα στοιχεία του token λενε 5110CC αλλα δεν βλεπω πουθενά md940.

406466462_Screenshot2022-01-27093157.JPG.816f307f649a55d083aa0a43a97427b4.JPG

1219239129_Screenshot2022-01-27093218.JPG.4952df3b7376c7c79814a84cadc671aa.JPG

έχει κανείς ιδέα;

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το δικό μου κατά την προμήθεια αναφέρονταν ως "GEMALTO IDClassic 340 /MD 840"

και μέσω της εφαρμογής safenet authentication client φαίνεται ως "IDPrime MD 840 B".

Πάει για κάδο ανακύκλωσης από ότι καταλαβαίνω;

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, civeng said:

Καλημέρα. Το δικό μου κατά την προμήθεια αναφέρονταν ως "GEMALTO IDClassic 340 /MD 840"

και μέσω της εφαρμογής safenet authentication client φαίνεται ως "IDPrime MD 840 B".

Πάει για κάδο ανακύκλωσης από ότι καταλαβαίνω;

Ναι σίγουρα δεν κάνει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενημερώνω ότι ενώ ξεκίνησα την νέα διαδικασία μέσω ΚΕΠ στον Δήμο Θεσ/νίκης και ενώ αρχικά εγκρίθηκε η αίτησή μου στις 20/1 χθες έλαβα sms το οποίο ανέφερε ότι η αίτηση απορρίφθηκε. Ακολούθως επικοινώνησε μαζί μου το ΚΕΠ και με ενημέρωσε ότι στην παρούσα φάση κανένα ΚΕΠ του Δήμου δεν μπορεί να κάνει την νέα διαδικασία λόγω ασυμβατότητας στα συστηματά τους. Μου πρότειναν να απευθυνθώ σε ΚΕΠ εκτός Δήμου Θεσ/νίκης ρωτώντας από πριν αν υποστηρίζουν τεχνικά την νέα διαδικασία. Μιλάμε για ταλαιπωρία αφού θα πρέπει να εκδώσω νέα υπ. δήλωση μέσω gov.gr και ακολούθως να πάω σε συμβατό ΚΕΠ να αιτηθώ, καλά που δεν βιάζομαι την υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

"Ενημερώνουμε ότι οι ψηφιακές υπογραφές οι οποίες έχουν εκδοθεί μέχρι την 17η Ιανουαρίου 2022 και λήγουν μέχρι την 30η /4/2022 θα λήξουν χωρίς να γίνει ενέργεια από τον χρήστη αυτόματα βάσει της ημερομηνίας λήξης τους."

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, giorgosv said:

Μεχρι ποτε θα λειτουργουν οι "παλίες" ψηφ. υπογραφες;

θέλω να πιστεύω ότι αυτές συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά μέχρι την προκαθορισμένη λήξη τους...

edit: Θα 'θελα ....  "... Με τον τρόπο αυτό  όλες οι υπογραφές που έχουν εκδοθεί  θα  έχουν ανακληθεί μέχρι τις 30/4." (https://aped.gov.gr/enimerosi-gia-tous-katochous-psifiakon-pistopoiitikon-pou-ekdothikan-prin-tin-17i-ianouariou-2022/)

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.