Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένα γήπεδο στο συμβόλαιο, δύο στην πραγματικότητα-άρτια και οικοδομήσιμα;


Recommended Posts

Γεια σας,

Έχω ένα γήπεδο, εντός ζώνης οικισμού προ 1923, που στο συμβόλαιο αναφέρεται ως ένας χώρος αλλά στην πραγματικότητα είναι δύο χώροι, αφού χωρίζονται από δημόσια δασική έκταση. Στο ένα τμήμα  (4150τ.μ.), υπάρχει οικία, στην οικοδομική άδεια της οποίας δεν αναφέρθηκε η ύπαρξη του δεύτερου τμήματος. Μπορεί αν περιγραφεί η πραγματική κατάσταση σε συμβόλαιο όπου θα παραχωρήσω το 1%, ας πούμε, στη σύζυγό μου να θεωρηθεί και το δεύτερο τμήμα (3.600τ.μ.) άρτιο και οικοδομήσιμο;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας..

Link to comment
Share on other sites

Μπορει στο συμβολαιο να αναφερεται σαν "ενα" γηπεδο, αλλα το χωριζει μια ξενη ιδιοκτησια που ειναι δημοσια δασικη εκταση.

Η αφαιρεση αυτης τη λωριδας, δεν γινεται "σημερα", ούτε το κατατμει σημερα.

Ξενο ηταν εξ αρχης, οπότε στην πραγματικοτητα προκειται για "δυο" ανεξαρτητα γηπεδα εντος ζωνης, και το καθε ενα θα εξετασθεί ξεχωριστα.

Με ετος δημιουργιας πριν το 1977, εχεις δυο γηπεδσ, εντος ζωνης.

Δεν βλεπω τον λογο να γινει μεταβιβαση "ποσοστων"   στο ενα απο αυτα.

Απο την στιγμη που δεν ειναι συνεχομενα, το καθε ενα διατηρει την ανεξαρτησια του. 

 

2.Κατά παρέκκλιση από την προηγούμενη παράγραφο θεωρούνται άρτια και

οικοδομήσιμα τα γήπεδα:

  α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών, και οικισμών, τα

οποία είχαν κατά την 24.4.1977 ημέρα δημοσίευσης του από 5.4.77 π.δ/τος

(ΦΕΚ 133 Δ`) ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2.

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

     Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για την απάντηση. (Δεν εννοούσα μεταβίβαση "ποσοστών" σε ένα απ΄ αυτά, αλλά και στα δύο, μόνο και μόνο για να περιγραφεί η πραγματική κατάσταση. Γιατί αν  η πολεοδομία βασιστεί μόνο στο συμβόλαιο φοβάμαι μήπως δυσκολευτούν να μου έγκρίνουν άδεια δόμησης στο δεύτερο. Φυσικά έχω τοπογραφικό με συντεταγμένες και ως δύο τμήματα το δήλωσα στο Κτηματολόγιο.)

Link to comment
Share on other sites

καντο

θα σε βοηθησει...

θα εχεις ετσι  μια περιγραφη του ιστορικου καθε γηπεδου που θα την διαβασουν, αντι να τους λεει  "τουτο κεινο το αλλο" πανω στο τοπογραφικο.

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Κι επίσης, καλό θα είναι να πάρεις π.χ. από το Δασαρχείο, ώστε να αποδειχθεί ο διαχωρισμός των δύο τμημάτων

Με ένα τοπογραφικό (αφού ένας είναι ο υπάρχων τίτλος) στο οποίο θα απεικονίζονται και τα δυο γήπεδα

Link to comment
Share on other sites

O πονηρούλης ιδιοκτήτης απέκτησε 2 οικοδομήσιμα ακίνητα, με μια λουρίδα που "τυχαίως" τα έκοψε στην μέση η ανάρτηση...

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

     Αγαπητέ tetris,

  δίνει τέτοια βεβαίωση το δασαρχείο; Τι χρειάζεται αφού είναι σαφής ο δασικός χάρτης; Πρέπει να πω ότι το καλοκαίρι έκανα ένσταση στο δασαρχείο για τμήματα του 1ου και του 2ου γηπέδου λόγω ελαιοκομικού μητρώου (νέος νόμος) και στο τοπογραφικό που περιλαμβάνει βεβαίως και τα δύο γήπεδα, ο τοπογράφος μου πέρασε και τις συντεταγμένες της προηγούμενης ανάρτησης για όλα τα κομματάκια. (Σημ.: μου τα έστειλε με e-mail ένας εξυπηρετικότατος υπάλληλος από το δασαρχείο Καλαμάτας γιατί θα πελάγωνε να τα περάσει ο τοπογράφος μου από το χαρτί της ένστασης που είχα κάνει το ΄17.)

    Αγαπητέ  dimitris GM,

  όντως μάλλον είμαι τυχεράκιας. Η παροιμία όμως που αναφέρεις δεν ταιριάζει σε μένα γιατί το δασάκι που είναι πίσω από το σπίτι μου και που το φροντίζω σαν τα μάτια μου είναι ο θησαυρός του σπιτιού μου! Παραφράζοντας, λοιπόν, την παροιμία, ουδέν καλόν αμιγές καλού..

   Αγαπητέ zulumpo,

  η λωρίδα που κόβει τα δύο γήπεδά μου στη μέση συνεχίζεται βόρεια και νότια κι έχει μήκος γύρω στα πεντακόσια μέτρα! Υπήρχε δε πολύ πριν γεννηθούμε όλοι μας και θα υπάρχει και μετά από μας ακριβώς γιατί τη φροντίζω (αραίωμα και αφαίρεση επιφανειακής καύσιμης ύλης). Και πολύ πριν τεθεί η έννοια της κατάτμησης κλπ,κλπ.

Θα μπορούσατε να μου απαντήσετε όμως σε  τρία ακόμα ερωτήματα;

1) Το δεύτερο άχτιστο γήπεδο δεν έχει επαφή με δρόμο. Θα χρειαστεί δουλεία διόδου; Εγώ και οι γείτονές μου (ο ένας έχει χτίσει και σπίτι) μπαίνουμε από δρόμο που διανοίχτηκε σε δημόσια δασική έκταση πριν 45 χρόνια με άδεια του δασαρχείου όπως έλεγαν οι γονείς μας. Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;  Το δασαρχείο μπορει να δώσει τώρα τέτοια άδεια;

2) Επειδή το σπίτι που έχω χτίσει στο γήπεδο Νο1 το έχω εντάξει (9ος 2020) στον νόμο για τα αυθαίρετα, μέχρι πότε έχει περιθώριο ο μηχανικός μου να υποβάλλει τα δικαιολογητικά; Περιμένουμε το δασαρχείο... 

3) Για να κάνω μεταβίβαση ποσοστών πρέπει να έχω πληρώσει όλο το πρόστιμο;

Ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας και για τις συμβουλές σας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.