Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΣΜΕΔΕ;


Stavroula Mastoraki

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα,πρόκειται να προσληφθώ σε εταιρία ως μισθωτή με ικα.ειμαι εγεγραμμενη στο τεε αλλά από το τσμεδε έχω διαγραφεί από το 2017 όταν αποσυνδεθηκαν.μου ζήτησαν αριθμό δύναμης κτλ στοιχεια τεε οποτε καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να πληρώνω εισφορές και στα 2 ταμεια;Στην προηγουμενη δουλειά ήμουν υπάλληλος γραφείου, είχα μόνο ικα και δεν μου είχε ζητηθεί κάτι τέτοιο.Ευχαριστώ πολύ όποιον με κατατοπισει

Link to comment
Share on other sites

Stavroula Mastoraki 
Δεν πρόκειται να πληρώνεις εισφορές σε δύο ταμεία διότι το ταμείο είναι ένα, ο ΕΦΚΑ.
Εκεί, λοιπόν, ήσουν ασφαλισμένη ως μισθωτή (υπάλληλος γραφείου).
Στη νέα σου δουλειά θα εξακολουθήσεις να είσαι μισθωτή ασφαλισμένη, αλλά ως μηχανικός.
Γι’ αυτό χρειάζονται τα στοιχεία εγγραφής σου στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι, μου έστειλαν την αναγγελία της πρόσληψης και έχουν βάλει ειδικότητα 229900 (άλλοι μηχανικοι).μου απαντούν ότι θα έχω ικα και θα έχω και κάποιες κρατήσεις για πρώην τσμεδε ως μηχανικός και μου έστειλαν να επιλέξω και ασφαλιστική κατηγορία για την επικουρική ασφαλιση και μια εγκύκλιο 8/2021.τελικα τι ισχύει;έχω μπερδευτεί.μπορειτε να μου εξηγησετε;

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός ειδικότητας επιλέγεται ανάλογα με το είδος της δουλειάς σου στην εταιρεία.
Για την ειδικότητα "Μηχανολόγος Μηχανικός", ο κωδικός είναι 223300.
Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιηθεί η ειδικότητα "άλλοι μηχανικοί μ.α.κ. (μη αλλού κατατασσόμενοι)".
Για τις ασφαλιστικές εισφορές να επιλέξεις την κατώτερη βαθμίδα. Ή να το πεις στο λογιστή της εταιρείας.
Εδώ δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει το επόμενο έτος, πόσο μάλλον σε κάποιες δεκαετίες που θα συνταξιοδοτηθούν οι σημερινοί νέοι.
Δεν αξίζει η επιλογή ανώτερων κατηγοριών προς χάριν της αβέβαιης προοπτικής (ή προσδοκίας) μεγαλύτερης σύνταξης.

Edited by Equalizer
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ειμαι μηχανολογος και μισθωτος και παράλληλα έχω και εμπορική δραστηριότητα ... επικοινώνησα τηλ με την  εφορία να προσθέσω ΚΑΔ εμποριου και μου ζητησαν να εγραφω στο οαεε ;;; μεχρι τωρα δεν μου ειχαν ζητησει κατι αλλο ... το τσμεδε καλυπτόταν απο τις εισφορες του μισθωτου ... τωρα τι ακριβως πρεπει να κανω ;;; θα πρεπει να πληρώνω κάτι άλλο ;; δηλαδή πρεπει να είμαι και στο εφκα τσμεδε γαιτι εχω καδ μηχανικού και στο εφκα οαεε γιατί έχω και καδ εμπορίου ;;;

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

@george68

Θα επιλέξεις "Μεταβολή Δραστηριότητας Μη Μισθωτών" από την ιστοσελίδα "Έναρξη/Μεταβολή/Λήξη Ασφάλισης Μη Μισθωτών". 
Αφού συνδεθείς χρησιμοποιώντας τους κωδικούς taxisnet, ολοκληρώνεις την διαδικασία όσον αφορά τον ΕΦΚΑ.
Εν συνεχεία, μπορείς να απευθυνθείς στο μητρώο της ΔΟΥ ώστε να προστεθεί ο νέος ΚΑΔ.

Το ταμείο είναι ένα, ο ΕΦΚΑ. Το ποσό των εισφορών δεν θα αλλάξει.
Ασφαλισμένος είσαι μία φορά συνολικά, για όλες τις δραστηριότητές σου.

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν εχω βγαλει ακρη ... μου είπαν οτι πρέπει να γραφτώ και στον πρώην οαεε (τεβε) για την πώληση προϊόντων και οτι έπρεπε να το ειχα κανει νωρίτερα αφού ήδη εχω ΚΑΔ εμπορίου ...δεν θα πληρώσω κάτι παραπάνω ( αφού καλύπτετε η ελάχιστη απο την μισθωτή εργασία ) αλλά θα είμαι γραμμένος και στο τσμεδε σαν μηχανικός και στον οαεε σαν έμπορος ... μου φαίνεται λιγο παράλογο αυτό αλλά μάλλον είναι έτσι ;;; εχει κάποιος άλλος παρόμοιο θέμα να δω αν όντως είναι έτσι ;;;  

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.