Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παθητική πυροπροστασία και πόρτες όδευσης διαφυγής


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά μέρες που είναι.....

θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις γιατί έχω μπερδευτεί τελείως.

1) Στις ειδικές διατάξεις του /18, οι πίνακες καθορίζουν τον ελάχιστο αριθμό εξόδων διαφυγής ανάλογα με τον θ.π. ανά όροφο.

Το ισόγειο θεωρείται όροφος? Αν δηλαδή σε κτίριο βιομηχανικής χρήσης έχουμε θεωρητικό πληθυσμό 100ατ. στο ισόγειο και άλλα 100 στον όροφο, θα πρέπει να έχουμε κατ' ελάχιστο σε κάθε στάθμη 2 εξόδους διαφυγής με καθαρό άνοιγμα 1,10μ;

Και αν ναι, τότε η κατακόρυφη παροχή θα είναι 1μ ενώ η οριζόντια στο ισόγειο θα είναι 0,60μ

Επομένως η Τελική έξοδος θα πρέπει να είναι 1,60μ

Όμως επειδή 1,60>(δύο μονάδες πλάτους) τότε το πλάτος της τελικής εξόδου θα είναι 1,00 + 25% = 1,25μ.

Επειδή όμως θα πρέπει να εκφραστεί σε ακέραιες μονάδες πλάτους γίνετια 1,80μ!!

Επομένως θα πρέπει να έχω για τελική έξοδο μία 2φυλλη πλάτους 1,80μ ή θα μπορούσα να έχω 2 τελικές εξόδους καθαρού πλάτους 0,90μ η καθεμία?......και αν ναι θα πρέπει να βρίσκονται δίπλα η μία στην άλλη ή δεν είναι απαραίτητο;

2) Σύμφωνα με την πυροπροστασία έχουμε 3 είδη πορτών:

α) Πόρτα όδευσης διαφυγής (π.χ. πόρτα γραφείου ή χώρου κύριας χρήσης)

β) Έξοδος διαφυγής (π.χ. πόρτα από κεντρικό διάδρομο προς πυροπροστατευμένο ή μη κλιμακοστάσιο)

γ) Τελική έξδος διαφυγής

 

Οπότε για την περίπτωσή μου (βιομηχανικό με ισόγειο και 1ο) θα πρέπει:

α) >=0,85μ

β) >=1,10μ και

γ) =1,80μ

 

Καταλαβαίνω καλά ή τα έχω κάνει μαλλιά κουβάρια;

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Κώστας Κουρούνης said:

Καλημέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά μέρες που είναι.....

θα ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις γιατί έχω μπερδευτεί τελείως.

1) Στις ειδικές διατάξεις του /18, οι πίνακες καθορίζουν τον ελάχιστο αριθμό εξόδων διαφυγής ανάλογα με τον θ.π. ανά όροφο.

Το ισόγειο θεωρείται όροφος? ΝΑΙ, επίσης θεωρείται και όροφος εκκένωσης δηλ. εκει που βγαίνουν 200 άτομα. Αν δηλαδή σε κτίριο βιομηχανικής χρήσης έχουμε θεωρητικό πληθυσμό 100ατ. στο ισόγειο και άλλα 100 στον όροφο, θα πρέπει να έχουμε κατ' ελάχιστο σε κάθε στάθμη 2 εξόδους διαφυγής με καθαρό άνοιγμα 1,10μ; Ναι, 2 πόρτες εξόδου ανα όροφο, (1,10 η κάθε μια για  τον Α' όροφο) ενω  για το Ισόγειο 2 πόρτες εξόδου 1,40 η κάθε μια.

Και αν ναι, τότε η κατακόρυφη παροχή θα είναι 1μ ενώ η οριζόντια στο ισόγειο θα είναι 0,60μ

Επομένως η Τελική έξοδος θα πρέπει να είναι 1,60μ

Όμως επειδή 1,60>(δύο μονάδες πλάτους) τότε το πλάτος της τελικής εξόδου θα είναι 1,00 + 25% = 1,25μ.

Επειδή όμως θα πρέπει να εκφραστεί σε ακέραιες μονάδες πλάτους γίνετια 1,80μ!!

Επομένως θα πρέπει να έχω για τελική έξοδο μία 2φυλλη πλάτους 1,80μ ή θα μπορούσα να έχω 2 τελικές εξόδους καθαρού πλάτους 0,90μ η καθεμία?......και αν ναι θα πρέπει να βρίσκονται δίπλα η μία στην άλλη ή δεν είναι απαραίτητο;

2) Σύμφωνα με την πυροπροστασία έχουμε 3 είδη πορτών:

α) Πόρτα όδευσης διαφυγής (π.χ. πόρτα γραφείου ή χώρου κύριας χρήσης)

β) Έξοδος διαφυγής (π.χ. πόρτα από κεντρικό διάδρομο προς πυροπροστατευμένο ή μη κλιμακοστάσιο)

γ) Τελική έξδος διαφυγής (στο Ισόγειο)

 

Οπότε για την περίπτωσή μου (βιομηχανικό με ισόγειο και 1ο) θα πρέπει:

α) >=0,85μ Ναι

β) >=1,10μ Ναι (προς εξωτερικό κλιμακοστάσιο) και

γ) =1,80μ 1,40μ για κάθε πόρτα Ισογείου

 

Καταλαβαίνω καλά ή τα έχω κάνει μαλλιά κουβάρια;

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να σ' ευχαριστήσω για την άμεση απάντηση.

Παρολ' αυτά δεν καταλαβαίνω. Το πλάτος της τελικής εξόδου που προκύπτει βάση των υπολογισμών στο σχετικό άρθρο (άθροισμα υπέργειας και υπόγειας κατακόρυφης παροχής συν την οριζόντια παροχή του ορόφου εκκένωσης) και που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι 1.80μ δε χρησιμοποιείται πουθενά; 

 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο Α' όροφο και Ισόγειο, έχεις και υπόγειο?

Σ' αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να προσθέσεις και το πληθυσμό του υπογείου, για να βρεις το τελικό πλάτος εξόδου στο Ισόγειο (όροφος εκκένωσης).

Αυτοί είναι υπολογισμοί για πλάτος τελικής εξόδου θυρών απο το κτήριο (ανα όροφο) .... εσυ αναφέρεσαι σε πλάτος όδευσης διαφυγής σε διαδρόμους (υπέργειους - ισόγειους και υπόγειους), μην τα συγχέεις, είναι διαφορετικά πράγματα με διαφορικές παραδοχές.

Εγω, το 1,40μ στο Ισόγειο, το υπολόγισα βάση του πιν. της παργ. 9.2 του άρθρου 9 του 41/18 (3η σειρά του πιν. --> 151 - 400 ατόμων) , απο το σύνολο του θεωρητικού πληθυσμού (Α' +ΙΣ) 200 ατόμων (λες οτι κάθε όροφος έχει 100 άτομα). 

Για τα πλάτη όδευσης διαφυγής σε διαδρόμους (υπέργειους - ισόγειους και υπόγειους), πρέπει να δεις τις αντίστοιχες παραγράφους των γενικών διατάξεων και του άρθρου 9 (βιομηχανίες - βιοτεχνίες).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 4/5/2021 at 12:45 ΜΜ, dib said:

Πέρα απο Α' όροφο και Ισόγειο, έχεις και υπόγειο?

Σ' αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να προσθέσεις και το πληθυσμό του υπογείου, για να βρεις το τελικό πλάτος εξόδου στο Ισόγειο (όροφος εκκένωσης).

Αυτοί είναι υπολογισμοί για πλάτος τελικής εξόδου θυρών απο το κτήριο (ανα όροφο) .... εσυ αναφέρεσαι σε πλάτος όδευσης διαφυγής σε διαδρόμους (υπέργειους - ισόγειους και υπόγειους), μην τα συγχέεις, είναι διαφορετικά πράγματα με διαφορικές παραδοχές.(Μα στο άρθρο 5 του 44/18, στην παράγραφο 5.3.6, το άθροισμα υπέργειας και υπόγειας κατακόρυφης παροχής συν την οριζόντια παροχή του ορόφου εκκένωσης, αναφέρεται στο πλάτος της τελικής εξόδου και ΟΧΙ στο πλάτος της όδευσης διαφυγής!)

Εγω, το 1,40μ στο Ισόγειο, το υπολόγισα βάση του πιν. της παργ. 9.2 του άρθρου 9 του 41/18 (3η σειρά του πιν. --> 151 - 400 ατόμων) , απο το σύνολο του θεωρητικού πληθυσμού (Α' +ΙΣ) 200 ατόμων (λες οτι κάθε όροφος έχει 100 άτομα).  (Ο συγκεκριμένος πίνακας αναφέρεται στον αριθμό των ατόμων ανά όροφο και όχι στο σύνολο του κτιρίου! Γι' αυτό και στην παράγραφο 5.3.6 που αναφέρεται στον υπολογισμό του πλάτους της τελικής εξόδου σημειώνει ο νομοθέτης ότι η εκκένωση του κτιρίου γίνεται σταδιακά. Επομένως ποτέ δε θα έχουμε στο ισόγειο συγκεντρωμένο το σύνολο του πληθυσμού του κτιρίου!)

Για τα πλάτη όδευσης διαφυγής σε διαδρόμους (υπέργειους - ισόγειους και υπόγειους), πρέπει να δεις τις αντίστοιχες παραγράφους των γενικών διατάξεων και του άρθρου 9 (βιομηχανίες - βιοτεχνίες).

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.