Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καταπακτή με κλίμακα για εξασφάλιση κοινόχρηστης πρόσβασης στο δώμα?


Aggelos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση για πρώτη φορά:

 

Σε πολυόροφο κτίριο κατοικιών οι δύο τελευταίοι όροφοι αποτελούν ενιαία οικία με εσωτερική κλίμακα.

Για εξοικονόμηση χώρου σκέφτηκα να μην συνεχίσω το κλιμακοστάσιο μέχρι τον τελευταίο όροφο και να καταλήγει στον προτελευταίο.

Η πολεοδομία μου ζήτησε να φτιάξω μια καταπακτή (!!!!) με πτυσσόμενη σκάλα για να εξασφαλίσω κοινόχρηστη πρόσβαση στο δώμα για κεραία κεντρικής τηλεόρασης.

 

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο θέμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συμμετοχή σας. :smile:

 

Υ.Γ. Το γεγονός οτι επεκτείνω τον ανελκυστήρα και στον τελευταίο όροφο έχει καμία σχέση με την εξασφάλιση πρόσβασης στο φρεάτιο του ανελκυστήρα?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην η πολεοδομια δεν μπορει να σε αναγκασει να κανεις κατι τετοιο νομιζω.

 

εσυ μπορει να μην εχεις προσβαση στο δωμα για κανεναν π.χ. απο επιλογη.

 

εγω σε πολυκατοικια με μεζονετα στους 2 τελευταιους οροφους δεν ειχα προβλημα. το αν θα υπαρχει κεντρικη κεραια δεν ειναι θεμα της πολεοδομιας. Εσύ πρεπει να το σκεφτεις βεβαια. Για παραδειγμα εγω ειχα τοποθετησει σε ειδικη εσοχη χωρο για ηλιακους για τους απο κατω οροφους με κοινοχρηστη προσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει ο κτιριοδομικός και επ'αυτού μου το επισημάνανε οτι απαιτείται κεντρική κεραία τηλεόρασης με κοινόχρηστη πρόσβαση.

Οι ηλιακοί είναι το λιγότερο που με απασχολεί καθώς δεν είναι απαραίτητο στην υδραυλική εγκατάσταση να υπάρχουν. Δεν το απαιτεί και ο κανονισμός.

 

Δηλαδή αν βάλω την εγκατάσταση της κεντρικής κεραίας στον προτελευταίο όροφο σε κοινόχρηστο χώρο είμαι καλυμμένος?

 

Και όσον αφορά το ασανσέρ???

Link to comment
Share on other sites

για την κεραια φανταζομαι θα εισαι ενταξει. δεν το γνωριζω για την απαιτηση του κτιριοδομικου που αναφερεις αλλα φανταζομαι δεν θα προσδιοριζει "δωμα".

 

για το φρεατιο δεν γνωριζω να σου πω, το ειχα σταματησει κι αυτο στον προτελευταιο εγω με κοινοχρηστη προσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία μου ζήτησε να φτιάξω μια καταπακτή (!!!!) με πτυσσόμενη σκάλα για να εξασφαλίσω κοινόχρηστη πρόσβαση στο δώμα για κεραία κεντρικής τηλεόρασης.

 

 

ΚαΙ ΠοΙο εΙνΑι τΟ ΠΡΟβλΗμα σΟΥ ?

Link to comment
Share on other sites

Πως θα πρέπει να είναι η καταπακτή????????? Δηλαδή πάω και βάζω μια τρύπα 70*100 και λεω να μια καταπακτή, εξασφάλισα πρόσβαση? lol

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα.

Μπορεί κάποιος να δώσει περισσότερες πληροφορίες για τη θέση και τις διαστάσεις της καταπακτής;

 

μέχρι στιγμής είχα σκεφτεί να βγάλω έναν κοιχόχρηστο εξώστη από το πλατύσκαλο και να τοποθετήσω εξωτερική μεταλλική σκάλα (60εκατ) έως το δώμα. Ξέρεις κανείς εάν αυτό είναι σωστό; μετράει σε κάλυψη ή δόμηση;

Link to comment
Share on other sites

Ποιό αρχηγέ μου? Στην πλάκα της οροφής του ορόφου του κλ/σίου αφήνεις ένα φρέαρ 80*80 (φρέαρ = μια τρύπα που αφήνεται, σκεπάζεται με μεταλλική κατασκευή ή γυάλινη για τους πιο χουβαρντάδες) και την σκεπάζεις με μια μεταλλική κατασκευή. Ούτε δόμηση μετράει, ούτε η πτυσσόμ. σκάλα - που μην ξεχάσω οι περισσότεροι δεν την κατασκευάζουν καν- δεν μετράει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.