Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντλία θερμότητας για ψύξη ή κλιματιστικό?


liaspanda

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω εγκαταστήσει Α.Θ. 14 κιλοβάτ αέρος- νερού σε υφιστάμενα σώματα πάνελ σε διαμέρισμα 120 τετρ. στην Αθήνα. Τώρα που καλοκαιριάζει για ψύξη λέω να αντικαταστήσω τα κλιματιστικά (παμπαλαια),  3. 9000btu και 1. 24000btu ή να αγοράσω 4 fan coil τοίχου και να τα ενώσω με την Α.Θ.  Αν δεν κάνω λάθος με τα fancoil θα καταναλώνω 48000btu όσο θα δουλεύει η αντλια ενώ με τα κλιματιστικά 24000btu όσο καθόμαστε στο σαλόνι και 18000btu όσο κοιμόμαστε την νύχτα στα δύο υπνοδωμάτια. Κάνω λάθος?  Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Link to comment
Share on other sites

Με ένα σωστό σύστημα (με buffer και δευτερεύον κύκλωμα καλύτερο, αλλά και με 3οδες στα FCU), μπορείτε να ενεργοποιείτε κάθε FCU ξεχωριστά - αυτόνομα.

Y.Γ. Και θα "ξεφορτωθείτε" τα 4 εξωτερικά μηχανήματα των split!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, antloukidis said:

Με ένα σωστό σύστημα (με buffer και δευτερεύον κύκλωμα καλύτερο, αλλά και με 3οδες στα FCU), μπορείτε να ενεργοποιείτε κάθε FCU ξεχωριστά - αυτόνομα.

Y.Γ. Και θα "ξεφορτωθείτε" τα 4 εξωτερικά μηχανήματα των split!

Καλησπέρα και πάλι. Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας. 3οδες στα FCU θα έβαζα και με αυτόν τον τρόπο θα δουλεύω όποιο FCU θέλω. buffer για να το πετύχω αυτό νομίζω πως δεν χρειάζεται. Αλλά και να έβαζα, πάλι δεν θα καταναλώνω 48000btu όταν δουλεύει η αντλία ενώ αν ζητούσα ψύξη στο σαλόνι μόνο με κλιματιστικό θα κατανάλωνα 24000btu?

Αν βάλω buffer με δεύτερο κύκλωμα φυσικά, που μου προτείνετε θα το χρησιμοποιούσα μόνο στην ψύξη ή και για την θέρμανση?

Στην θέρμανση χρησιμοποιώ την αντιστάθμιση που έχει η αντλία. Με buffer θα μπορώ να δουλεύω αντιστάθμιση?

 

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση της ΑΘ εξαρτάται από τον χώρο που καλύπτει, καθώς με το inverter μειώνει την κατανάλωσή της όσο απαιτείται.

Με το buffer φυσικά μπορείτε να λειτουργείτε και σε ψύξη και σε θέρμανση και με αντιστάθμιση.

Ειδικά στη θέρμανση, αν τα σώματα έχουν θερμοστατικές κεφαλές, το buffer με δευτερεύον κύκλωμα είναι απαραίτητο.

Επίσης θα μπορείτε να λειτουργείτε τα FCU και σε θέρμανση, όταν θέλετε γρήγορη θέρμανση του χώρου (μετά από κάποια μακρά απουσία ίσως).

Υ.Γ. Αν τελικά βάλετε buffer, θα πρέπει στα FCU να βάλετε δίοδες βαλβίδες και όχι τρίοδες.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.