Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάχος εξωτερικού τοίχου


Recommended Posts

Υπάρχει υποχρέωση από το νόμο οι εξωτερικοί τοίχοι μιας οικοδομής να είναι διπλοί με εσωτερική μόνωση; Ή αυτό αφήνεται στην επιλογή του μελετητή;

Ειδικά σε περίπτωση που ο τοίχος βρίσκεται στο όριο του οικόπεδου.

Γνώμη μου είναι πως, για τεχνικούς λόγους, το σωστό είναι να γίνεται διπλός με εσωτερική μόνωση. Αλλά επειδή εδώ πάνε να με τρελάνουν (χτίστες και ιδιοκτήτες) θέλω να ξέρω εάν υπάρχει και νομική δέσμευση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι βέβαια. Αν έχεις και μόνο τούβλο που καλύπτει τις απαιτήσεις του κανονισμού θερμομόνωσης είσαι ΟΚ και δεν χρειάζεσαι θερμομόνωση.

Επίσης, η θερμομονωτική στρώση μπορεί να είναι εξωτερική ή και εσωτερική.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια. Αν έχεις και μόνο τούβλο που καλύπτει τις απαιτήσεις του κανονισμού θερμομόνωσης είσαι ΟΚ και δεν χρειάζεσαι θερμομόνωση.

Επίσης, η θερμομονωτική στρώση μπορεί να είναι εξωτερική ή και εσωτερική.

 

...Αλλά επειδή το τούβλο που σου επισημαίνουν οι μάστορες μάλλον δεν είναι από αυτά που πληρούν τις απαιτήσεις θερμομόνωσης, βάλε κανονικότατη...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου με τη συγκεκριμένη οικοδομή είναι ότι πρόκειται για τοίχο στο όριο του οικοπέδου. Ο γείτονας έχει ήδη χτίσει, οπότε δεν θα μπορέσω ούτε να σοβατίσω εξωτερικά και να έχω μια επιπλέον προστασία. Μιλάμε πάντα για συμβατικό τούβλο....

 

Οπότε, εάν δεν υπάρχει νομική υποχρέωση, ας κάνουν ότι καταλαβαίνουν.....

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

 

(ξέχασα να σας πω ότι και η πολεοδομία λέει διπλός υποχρεωτικά, αλλά φυσικά όταν ρώτησα που το λέει κανείς δεν ήξερε να μου πει!!!!)

Link to comment
Share on other sites

...Αλλά επειδή το τούβλο που σου επισημαίνουν οι μάστορες μάλλον δεν είναι από αυτά που πληρούν τις απαιτήσεις θερμομόνωσης, βάλε κανονικότατη...

 

Δεν παιζει τετοιο θεμα. Η μονωση που προσφερει το τουβλο και ο σοβας ειναι ελαχιστη σε σχεση με την κυριως μονωση (συνθετικα υλικα).

Αν βαλει καποιος μονη σειρα τουβλα, το πολυ να χρειαστει μισο ποντο μεγαλυτερο παχος σε dow, για να πετυχει την ιδια θερμομονωση με τη διπλη σειρα τουβλα.

 

Το τουβλο και το μπετον προσφερουν ελαχιστα σε σχεση με τα συγχρονα θερμομονωτικα.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται, για να μην πω ότι είμαι 100% σίγουρος, ότι όταν στην πολεοδομία έλεγαν διπλός εννοούσαν δύο τοίχοι, ένας από εσένα και ένας από το γείτονα, και όχι μεσοτοιχία δηλαδή ένας τοίχος πάχους πχ 0,20μ με τα 0,10μ στο δικό σου οικόπεδο και τα 0,10μ στο οικόπεδο του γείτονα.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται, για να μην πω ότι είμαι 100% σίγουρος, ότι όταν στην πολεοδομία έλεγαν διπλός εννοούσαν δύο τοίχοι, ένας από εσένα και ένας από το γείτονα, και όχι μεσοτοιχία δηλαδή ένας τοίχος πάχους πχ 0,20μ με τα 0,10μ στο δικό σου οικόπεδο και τα 0,10μ στο οικόπεδο του γείτονα.

 

Όχι, το ξεκαθαρίσαμε αυτό. Αλλά εγώ έχω μάθει όταν η πολεοδομία λέει και δεν δείχνει χαρτί να το ψάχνω. Γιατί λένε ότι τους έρθει στο κεφάλι!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάντως και τούβλα με ενσωματωμένη μόνωση , μόνο που τσούζει λίγο η τιμή τους . Αλλά για περιορισμένη χρήση ίσως να αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

...μετα απο χρόνια...

υπαρχει καποιος περιορισμος οσον αφορα το παχος εξωτερικο τοιχου κτιριου?

Δηλαδη αν για τη κατασκευη ενος μιρκου σχετικα κτιριου 20 τμ θα πρπει το παχος του εξωτερικου τοιχου να εχει καποια συγκεκριμενα εκατοστα. Πχ μπορω να κτισω με 2 τουβλα (18εκ)? χωρις μονωση?

Υπαρχει κατι στον κτιριοδομικο για αυτο?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.