Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νερό στο φρεάτιο του ασανσέρ : Τι να κάνω ;


theo75

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Αγόρασα νεόκτιστη μεζονέτα στο Γαργητό ΙΙ (Γέρακας Αττικής) το 2005 με υπόγειο και εσωτερικό ασανσέρ. Τον δεύτερο χειμώνα (2006), μπήκαν νερά στο φρεάτιο του ασανσέρ που είναι περίπου 1,5 μέτρο κάτω από το πάτωμα του υπογείου. Τον χειμώνα του 2007 (Οκτ 2007-Απρ 2008 ) είχα αυτό το πρόβλημα 2-3 φορές (είχα πάρει και αντλία για να βγάζω τα νερά κατά περίπτωση). Φέτος το χειμώνα μου το έκανε πιο συχνά (5-6 φορές), ώσπου εδώ και πάνω από 2 μήνες, έχω συνεχώς νερό. Δηλαδή με το που γεμίζει (30 cm ύψος), ξεκινάω να το αδειάζω και με το πού πέφτει η στάθμη του νερού, από μια πλευρά του φρεατίου, τρέχει σαν "βρυσάκι" και ξαναγεμίζει 15-20 cm. Μετά το ξανααδειάζω, και απλά φαίνεται να "γλύφει" νερό. Σε 3-4 μέρες το νερό έχει ξαναανέβει στους 30 cm.

Ο κατασκευαστής του σπιτιού μου λέει ότι :

(1) Φταίει ο Υ.Ο της ποεριοχής που ανέβηκε και είμαι ο "άτυχος" γιατί το νερό βρίσκει διέξοδο σε εμένα (σημ: είμαστε 3 ίδιες μεζονέτες κολλητές και μόνο εγώ έχω το πρόβλημα). Βέβαια μπορεί να "χάνει" και ο βόθρος του γείτονα...

(2) Μπορεί να το μονώσει, αλλά "τότε το νερό δεν θα βρει διέξοδο και ποιος ξέρει, μπορεί να βγει από τα πλακάκια του πατώματος του υπογείου", όπως λέει...

 

Μου προτείνει λοιπόν να μην το μονώσει, αλλά να βάλουμε μια αντλία για να φεύγει το νερό.

 

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια του forum :

(1) Τι προτείνετε εσείς όσον αφορά την μόνωση ; Να το κάνει (μήπως και γλιτώσω μια και καλή) ή μπορεί να μου δημιουργήσει άλλα προβλήματα ;

(2) Το ότι μόλις το αδειάσω λίγο τρέχει "βρυσάκι", σημαίνει ότι το νερό λιμνάζει στα θεμέλια ; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ; Δεν είναι κακό αυτό ;

(3) Το γεγονός ότι οι σιδεριές του ασανσέρ (συρματόσκοινα και τα 2 κάθετα σιδεροδοκάρια που κρατάνε το ασανσέρ) είμαι σχεδόν μόνιμα σε νερό, δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα ;

(4) Γενικότερα τι να κάνω ; Να βρω δικό μου ΠΜ/εταιρεία και να μου ελέγξει το πρόβλημα ; Και ποιος θα πληρώσει τη λυπητερή της μελέτης και των έργων;

 

Έχω ψιλοαγχωθεί με το θέμα, και δεν πολυεμπιστεύομαι τον κατασκευαστή (έσω και διάφορα άλλα θέματα υγρασίας στο σπίτι...), οπότε κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

 

ΥΓ: Έχω βρει και το σχετικό thread (http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3045), αλλά δεν με βοήθησε πολύ γιατί εστιάζει στις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις...

 

Ευχαριστώ για όλα

 

Διονύσης

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι από βλάβη παρακείμενου αγωγού ΕΥΔΑΠ και συνεπώς μη αναστρέψιμη κατάσταση, προσπάθησε με τσιμεντοειδές κατάλληλο για μεγάλες αρνητικές πιέσεις.

Παρακολούθησε την εξέλιξη του τον ερχόμενο χειμώνα όπου λόγω αυξημένων βροχοπτώσεων θα ανέβει ο Υ.Ο. Αν και πάλι δεις διαρροή, τοποθετείς μόνιμα αντλία με φλοτέρ.

Link to comment
Share on other sites

theo75

 

1)Να μην το μονώσεις,είναι απολύτως φυσιολογικό από τη στιγμή που στη θεμελίωση δεν έγινε στεγανολεκάνη.Όντως θα βρει άλλη διέξοδο,ή θα σου καταστραφεί η μόνωση

2)Ό,τι έγινε-έγινε τώρα.Για τον οπλισμό σε νερό δεν θα πολυανησυχούσα,έτσι κ αλλιώς κανένα κτίριο δεν είναι φτιαγμένο για να ζει αιώνια,ούτε άφθαρτο είναι...

3)Ναι,θα δημιουργήσει.Δοκίμασε να τα γαλβανίσεις.....

4)Αν σε ενδιαφέρει ποιός θα πληρώσει τις μελέτες,τότε το καλύτερο πράγμα που έχεις να κάνεις είναι να καλέσεις το ΤΕΕ για πραγματογνωμοσύνη.Θα σου κοστίσει,αλλά θα έχεις μία έκθεση ΜΙΑ Κ ΚΑΛΗ ακόμα κ για να κινηθείς νομικά εναντίον του κατασκευαστή σου....Είναι αργά για να λυθεί το πρόβλημα,που κατά τη γνώμη μου δεν είναι κ τόσο σοβαρό....τουλάχιστον γνωρίζεις πού καταλήγουν τα νερά κάτω από τη θεμελίωσή σου....

5)Καλά κάνεις κ λες ότι δεν εμπιστεύεσαι τον κατασκευαστή σου,αλλά είναι λίγο αργά....τον έχεις εμπιστευθεί ήδη....

Κάνε αυτό που σου λέει ο zoumpoulidis,καλά τα λέει.....

 

Καλή τύχη!!

Link to comment
Share on other sites

1)Να μην το μονώσεις,είναι απολύτως φυσιολογικό από τη στιγμή που στη θεμελίωση δεν έγινε στεγανολεκάνη.Όντως θα βρει άλλη διέξοδο,ή θα σου καταστραφεί η μόνωση

[...]

5)[...]Κάνε αυτό που σου λέει ο zoumpoulidis,καλά τα λέει.....

 

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

 

zavi, μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω, αλλά μου λες στο [1] να μην το μονώσω, αλλά στο [5] να κάνω ότι μου λέει ο zouboulidis, δηλαδή να το μονώσω με τσιμεντοειδές ; :confused:

 

Ρωτώντας και κάποιους άλλους γνωστούς, οι γνώμες διίστανται για την μόνωση, με επικρατέστερη την άποψη να την κάνω τελικά και βλέπουμε τον επόμενο χειμώνα. Δεν υπάρχει ένας κανόνας για την κατασκευή κτιρίων για το τι πρέπει να κάνουν στο φρεάτιο του ασανσέρ ;

 

ΥΓ : Για το ασανσέρ, θα συνεννοηθώ με τον συντηρητή μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι απο τει...αλλα στο πρωτο εξαμηνο...σε σχετικο μαθημα, μπαινει μεσα ο καθηγητης και λεει: <<Οταν θελει καποιος να χτισει σπίτι κοιταει πριν απολα Υ.Ο κτλ. Κοιταει αν εχει κανενα πηγαδι κοντα.Και αν δει πως υπαρχουν νερα ή δε χτίζει εκεί ή κάνει ειδική, ακριβή κατασκευη>>.Πολ. μηχανικος ο δασκαλος.Το θυμαμαι σαν τωρα..κατι θαξερε δεν μπορει...

Και τα λεω ολαυτα γιανα σου πω πως καλα κανεις και δεν εμπιστευεσαι τον κατασκευαστη..ελεος και αυτος...

τεσπα..στο θεμα..επειδη εχω και εγω ασανσερ αυτοκινητων..και μαλιστα με 2 υπογεια..να προσεξεις πολυ το θεμα με τα καλωδια..Εμας σε καποια φαση, λογο κλισης στο ισογειο, οταν επλενε καποιος αμαξι κτλ στην αυλη..εμπαινε ολο το νερο μεσα....Οταν ειδαμε τι επαιζε...βγαλαμε τα νερα, και γιαναμαστε σιγουροι ηρθε ο συντηρητης του ασανσερ και ασχοληθηκε για ωρα με τα συρματοσχοινα...Περα λοιπον απο αυτα που ειπαν οι πολυ πιο ειδικοι απο μενα νωριτερα και εχουν δικιο, ασχολησου πολυ με τα συρματοσχοινα που θαναι στο νερο..πες στο συντηρητη και αυτος σιγουρα θα ξερει τι να κανει....

Παντως για ασχολησου λιγο και με ΕΥΔΑΠ....ετσι για πλακα..Δεν θα μουκανε εντυπωση ναχει σχεση :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.