Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μισθωτού Μηχανικού σε Εταιρεία (πακέτο κάλυψης)


Pery_K

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Ένα δικό μου πρόσωπο είναι Χημικός Μηχανικός και εργάζεται σαν μισθωτή σε εταιρεία.

Η εταιρεία δεν γνωρίζει πώς να την ασφαλίσει και για την ώρα την έχει δηλώσει σαν υπάλληλο γραφείου (εννοείται οτι θέλουν να την ασφαλίσουν σαν Μηχανικό μισθωτή).

Από το ΤΜΕΔΕ δεν μπορούν να βοηθήσουν, είναι θέμα του ΕΦΚΑ. Κατέβασα τις εγκυκλίους 48/2020 και 8/2021 και καταλαβαίνω οτι πρέπει να βρεθεί το κατάλληλο πακέτο κάλυψης, το θέμα είναι ποιό ?  (σκοπός είναι να μπορεί να πάρει και αργότερα αν χρειαστεί βεβαίωση οτι εργάστηκε σαν Μηχανικός).

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει,

Ευχαριστώ,

Πέρη Κ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

https://www.efka.gov.gr/el/egkyklioi-kai-genika-eggrapha/egkyklios-8-28012021

εδώ θα βρείς όλες τις πληροφορίες

δες και το παράρτημα 1.

ΚΑΔ, Κωδικός ειδικότητας και Πακέτο κάλυψης εξαρτώνται απο την επιλογή κατηγορίας για επικουρική ασφάλιση και πρόνοια. (Το πακέτο διαφοροποιείται και αν είσαι σε δημόσιο ή ιδιωτικό)

(Η εγκύκλιος 8/2021 αντικαθιστά την 48/2020 εκτός απο τις περιπτώσεις που υπάγονται στο άρθρ. 39 παράγραφος 9, όποτε και εξακολουθεί να ισχύει η 8/2021).

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λογικά πρέπει να την έχουν ασφαλίσει στο ΙΚΑ, σίγουρα ως μη μηχανικό. Μπορεί να δει ως τι είναι ασφαλισμένη από τη βεβαίωση προϋπηρεσίας (https://www.efka.gov.gr/el/bebaiose-proyperesias). Αν θέλει να την ασφαλίσουν ως μηχανικό, τότε ΝΟΜΙΖΩ, πρέπει να ασφαλιστεί στο ΤΣΜΕΔΕ (και να έχει και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος εννοείται). Άλλος τρόπος να ασφαλιστεί ως μηχανικός, δε νομίζω να υπάρχει.

Βέβαια, αν τώρα είναι στο ΙΚΑ ασφαλισμένη, θα προκύψει μέσα στο μυαλό της το ερώτημα:
<<Αξίζει βρε αδερφέ, να πάω να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ; Ή μήπως να κάτσω στα αυγά μου; Ας μπω στο michanikos.gr μπας και πάρω καμιά μυρωδιά τι παίζει...>>
Τώρα, αν θα απαντηθεί στο τέλος το ερώτημα, δε ξέρω, μη με ρωτάς. Στην ίδια φάση βρίσκομαι.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.