Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΠΙΣΤΡΕΠΤΕΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΉ 7 ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Όσον αφορά την επιστρεπτεα 7 βασική προϋπόθεση είναι η διατήρηση του προσωπικού έως 31 Αυγούστου 2021.

Αυτό ισχύει και για ατομικές επιχειρήσεις χωρίς προσωπικό

. ?

Συγκεκριμένα εγώ είμαι μηχανικός με μπλόκακι που έλαβα την επιστρεπτεα 7 και τώρα θέλω αρχές Ιουνίου να κάνω διακοπή από εφορία και να προσληφθω ως μισθωτός σε κάποια εταιρεία.

Θα έχω πρόβλημα ως προς την επιστρεπτεα.? 

 

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύει και για ατομικές επιχειρήσεις. Φυσικά υπάρχει και πάλι διαδικασία κλεισίματος αλλά θα το δεις με τον λογιστή σου.

On 12/5/2021 at 8:34 ΠΜ, a.k.topo said:

είμαι μηχανικός με μπλόκακι που έλαβα την επιστρεπτεα 7 και τώρα θέλω αρχές Ιουνίου να κάνω διακοπή από εφορία και να προσληφθω ως μισθωτός σε κάποια εταιρεία.

Δεν γίνεται να κρατήσεις το μπλοκάκι σου παράλληλα, τουλάχιστον για το 2021; Αφού πλέον η ασφαλιστική εισφορά είναι μία. Απλώς οι ασφαλιστικές εισφορές, ακόμη και αν πρόκειται για διαφορετικό αντικείμενο δουλειάς στη μισθωτή εργασία, συμψηφίζονται και σου βγάζει ο ΕΦΚΑ τέλος του χρόνου μια πρόσθετη επιβάρυνση. Αν σου βγάλει.

Το μόνο που επιβαρύνεσαι σημαντικά ως έξοδο διατήρησης μπλοκ είναι το τέλος επιτηδεύματος. 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

Ναι, ισχύει και για ατομικές επιχειρήσεις. Φυσικά υπάρχει και πάλι διαδικασία κλεισίματος αλλά θα το δεις με τον λογιστή σου.

Δεν γίνεται να κρατήσεις το μπλοκάκι σου παράλληλα, τουλάχιστον για το 2021; Αφού πλέον η ασφαλιστική εισφορά είναι μία. Απλώς οι ασφαλιστικές εισφορές, ακόμη και αν πρόκειται για διαφορετικό αντικείμενο δουλειάς στη μισθωτή εργασία, συμψηφίζονται και σου βγάζει ο ΕΦΚΑ τέλος του χρόνου μια πρόσθετη επιβάρυνση. Αν σου βγάλει.

Το μόνο που επιβαρύνεσαι σημαντικά ως έξοδο διατήρησης μπλοκ είναι το τέλος επιτηδεύματος. 

Είμαι μπλόκακι με έως τρεις εργοδότες οπότε έχω φορολογία ως μισθωτός. Αν κρατήσω ανοικτό το μπλόκακι και προσληφθω παράλληλα ως μισθωτός εκτός από τέλος επιτηδεύματος τι άλλες επιβαρύνσεις θα έχω.?

Θα εξακολουθήσω να φορολογούμαι  για  το σύνολο των εσόδων ως μισθωτός?

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

1) Δεν εμπλέκονται τα φορολογικά του μισθωτού με τον ε.ε. Ο φόρος του μισθωτού αποδίδεται αμέσως. 

2) Ο φόρος του ε.ε. βγαίνει από τον ΕΦΚΑ ανάλογα με την κατηγορία εσόδων. Αν συνεχίσεις να έχεις 3 εργοδότες που σου καλύπτουν το σύνολο των εσόδων σου ως ε.ε και ορισμένες άλλες προϋποθέσεις, θα φορολογηθείς επί της παροχής υπηρεσιών ως μισθωτός. Αν έχεις παραπάνω εργοδότες θα πας με έσοδα - έξοδα. Ότι έχεις.

Παράθεση

Αν κρατήσω ανοικτό το μπλόκακι και προσληφθω παράλληλα ως μισθωτός εκτός από τέλος επιτηδεύματος τι άλλες επιβαρύνσεις θα έχω.?

Την διαφορά της ασφαλιστικής εισφοράς μεταξύ του μισθωτού (ανάλογα με την ειδικότητα και την ασφαλιστική κλίμακα που θα προσληφθείς) και του ε.ε. 

 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.