Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΕΝΑΚ σε κλειστό γκαράζ.


Koliou Foteini

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είναι η πρώτη φορά που κάνω μελέτη ΚΕΝΑΚ και θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να γίνει μελέτη σε κλειστό γκαραζ που επικοινωνεί με κατοικία μέσω πόρτας. Θεωρείται δηλαδή ενα ενιάιο τμήμα από τη στιγμή που επικοινωνούν και χρειάζεται μελέτη;
Γιατί νομίζω ότι το σε γκαράζ δεν χρειάζεται να γίνει μελέτη ΚΕΝΑΚ

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

ΚΕΝΑΚ γίνεται για την κατοικία. Το, σε επαφη, κλειστό γκαράζ, είναι μ.θ.χ. και υπεισέρχεται στη μελέτη σύμφωνα με τα περιγραφόμενα στις ΤΟΤΕΕ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Και εγώ είμαι νέα στο κομμάτι των ενεργειακών επιθεωρήσεων και θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση, σχετικά με ένα ΠΕΑ που αφορά πώληση ακινήτου, σε κατοικία δύο ορόφων, με ένα ανεξάτητο γκαράζ. Το γκαράζ(επιφανείας 33,64τ.μ.) θα πρέπει να υπολογιστεί σε ανεξάρτητο ΠΕΑ; Δεν ξέρω πως να το χειριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκδίδεται ΠΕΑ σε χώρο στάθμευσης.

Μοναδική εξαίρεση είναι όταν ο χώρος στάθμευσης είναι λειτουργικά εξαρτώμενος με τον χώρο κύριας χρήσης (εσωτερική πόρτα) και παράλληλα το εμβαδόν του χώρου στάθμευσης είναι μικρότερο του 10% οπότε μπορείς να το συμπεριλάβεις αν θες στην κύρια χρήση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.