Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταφορά συντελεστή δόμησης εντος της καθέτου


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! Ξέρω ότι το θέμα έχει αναλυθεί πολλές φορές στο φόρουμ, αλλά όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο με αυτό που αντιμετωπίζω, ένας πελάτης με προσέγγισε λέγοντας μου οτι θέλει να προσθέσει δόμηση στο κτίσμα του. Το κτίσμα αφορά χρήση κατοικίας, και είναι μέρος μιας κάθετης ιδιοκτησίας με 3 ιδιοκτήτες και 4 τμήματα, τα 2 απο τα 4 τμήματα ανήκουν στον πελάτη. Η ιστορία της κάθετης λέει οτι επειδή τα γεωτεμάχια που είχαν οι παραπάνω ιδιοκτήτες θεωρούνταν εκτός οικισμού κατά το έτος 1985-1990 έκαναν σύσταση καθέτου για να μπορέσουν να συστήσουν ένα γεωτεμάχιο άρτιο και οικοδομίσημο. Όπως και έγινε. Ο  πελάτης μου πέρα απο τα τετραγωνικά που του αναλογούσαν επι της καθέτου κατασκεύασε αυθαίρετα κάποια επιπλέον τετραγωνικά τα οποία έχει τακτοποιήσει. Να αναφέρω οτι αρχικά είχε εξαντλήσει τον συντελεστή δόμησης που του αναλογούσε επι της καθέτου.  Και μου είπε ότι όταν έβγαλε την οικοδομική άδεια είχε μεταφέρει τετραγωνικά απο το άλλο τμήμα που είχε εντός της κάθετης. Θέλω να ρωτήσω, γίνεται να μεταφέρει τον συντελεστή ( αν όντως έτσι έχει γίνει) και για δεύτερη φορά; Και αν ναί, πως ορίζονται τα ποσοστά που μπορεί να μεταφέρει ; Ο πελάτης θέλει να μάθει αν μπορεί και πόσο μπορει να χτίσει. Αφού έχουν γίνει αυθαιρεσίες αλλά έχουν τακτοποιηθεί τι ακριβώς γίνεται; Δεν ξέρω πως να κινηθώ μιας και δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Ευκολάκι στο ξεκίνημα

Βάζεις επιφάνεια σύνολο Οικοπέδου και επιφάνεια ανα κάθετο

Χ   Σ.Δ και Χ   Σ.Κ

Αυτό σου βγάζει πόσο δικαίωμα έχει σε ΣΔ και ΣΚ η κάθετος σου

Μετράς το σύνολο τις υφιστάμενες επιφάνειες στην κάθετο σου που προσμετρούν ΣΔ

Και ανάλογα τι έχει υλοποιήσει ΣΚ.

 

Οπότε βλέπεις αν έχει υπόλοιπο (ΣΔ – ΣΚ) η κάθετη που σε ενδιαφέρει

Επίσης βλέπεις αν έχει υπόλοιπο (ΣΔ – ΣΚ) το όλο Οικόπεδο

 

1.       Αν δεν έχει υπόλοιπο το όλο οικόπεδο τότε δεν έχει κάτι να μεταφέρει

2.       Αν έχει κάνει εξάντληση η κάθετη η δική σας αλλά έχει υπόλοιπο το όλο Οικόπεδο τότε θα πρέπει να αγοράσει ή υπόλοιπο Οικοπέδου από την άλλη κάθετη ή άλλες διαδικασίες που ξεφεύγουν από το ερώτημα σου.

Στο 2 τέλειωσε το ευκολάκι από το ξεκίνημα.

Link to comment
Share on other sites

α] η μεταφορα συντελεστη δομησης ειναι  ξεχωριστό και ανεξαρτητο θεμα.....

β] δξ τι εννοεις με αυτο

το έτος 1985-1990 έκαναν σύσταση καθέτου για να μπορέσουν να συστήσουν ένα γεωτεμάχιο άρτιο και οικοδομίσημο.

Προφανως  η καθετη δεν δημιουργησε αυτο που λες.

γ] νομιμη ηταν η συσταση αφου εγινε πριν το 1992.

Θα ελεγα να ξαναδεις τους τιτλους και με πολλή  προσοχη το αρθρο  το αρθρο 107,

ειδικα αν οι δυο καθετες που ανηκουν σε εναν, βρισκονται "εν επαφη" η μια με την αλλη

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ) τα τελευταία χρόνια ότι δημοσιεύεται σχετικά με "μεταφορά συντελεστή δόμησης" δεν το πιστεύω και δεν το διαβάζω!

2 ) Απ' όσα έγραψε ο Didonis πιο πάνω ΔΕΝ κατάλαβα τίποτα (εξισώσεις μεγάλου βαθμού για ' μένα . Πολλά ΣΔ,-ΣΚ, ). Το θέλω δίφραγκα - λιανά!

3 ) Απ' ότι εγώ γνωρίζω εκείνη την περίοδο 1985-90  σύσταση "καθέτου" σε εκτός σχεδίου περιοχές δεν γινόταν (ήταν Χαλκιδική ?? Εκεί πάντως όλα γίνονταν).

4 ) Αν τελικά μία φορά μπορείς να φουσκώσεις ένα κτίσμα (δηλ. από 100τμ, ας πούμε, εσύ το κάνεις 223,23τμ), γιατί να μη μπορείς να κτίσεις δίπλα του και ένα άλλο κτίσμα 62,3τμ. Λέω εγώ!!

5 ) Πάντως αυτά όλα και άλλα τόσα στην Χαλκιδική γινόταν. Όταν μάλιστα εκεί νομάρχης ήταν ο --------- δεν λέω το όνομα!!

Φίλε Γιώργο θέλω να μας πεις την περιοχή. Συλλέγω περιοχές με .....τα πιο παράξενα.

 

........................... Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο σήμερα να προσεγγίσει κάποιος πελάτη. Εσύ όμως θα πρέπει, με τις γνώσεις σου, να τον οδηγήσεις.

Όχι αυτός εσένα.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

πλην οτι, μετα το 92 απαγορευθηκε η συσταση καθετων στα εκτος σχεδιου

[ειναι και "λιγο" μπερδεμενη η ερωτηση...έ???]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η κάθετη έγινε για να μπορέσουν να οικοδομήσουν και οι 3 ιδιοκτήτες στα ποσοστά που τους αναλογούσαν επί της κάθετης. Οι 3 ιδιοκτήτες ένωσαν τα οικόπεδα τους και έφτιαξαν ένα οικόπεδο  4 στρέμματα καθώς τα οικόπεδα τότε ήταν εκτός οικισμού. Μετά από μερικά χρόνια τα όρια του οικισμού άλλαξαν και τα οικόπεδα θεωρήθηκαν εντός οικισμού.  Για την μεταφορά συντελεστή σας λέω ότι μου είπε, προφανώς δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς έγινε τότε, ήμουν αγέννητος. Αυτό που μου είπαν απο την ΥΔΟΜ είναι οτι το θέμα είναι συμβολαιογραφικό και ότι αν γίνει επανασύσταση καθέτου και αλλάξουν τα ποσοστά μπορεί να προσθέσει δόμηση. Οπότε σκέφτομαι να αρκεστώ σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.