Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δώμα με αποκλειστική χρήση μέρους ταράτσας


Αλεξ7

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα υπό κατασκευή διαμέρισμα το όποιο θα έχει εσωτερική σκάλα για το δώμα . Το δώμα χαρακτηρίζεται ως αποκλειστικής χρήσης και όχι κυριότητας (σημειώνω ότι στο δώμα με βάση τα σχέδια μπορείς να ανεβείς μόνο μέσω του εν λόγω διαμερίσματος). Επίσεις το δικαίωμα της καθ υψος επέκτασης το έχει ο οικοπεδούχος από τον οποίο σκεφτομαι να το αγοράσω.

 

Ο τωρινός συντελεστής δόμησης δεν επιτρέπει την επέκταση καθ ύψος.

 

Η ερώτησή μου είναι για το τι γίνεται αν στο μέλλον ανέβει ο συντελεστής και ο οικοπεδούχος θελήσει να κάνει την επέκταση; Θα χάσω την αποκλειστική χρήση, ή γίνεται κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. Τα τελευταία 32 χρόνια οι σδ μειώνονται και δεν αυξάνονται. Γιαυτό και το δικαίωμα υψούν θεωρείται πλέον ως εμπράγματο δικαίωμα άνευ αντικρύσματος.

 

Υποθετικά, και μόνον, εάν αυξανόταν ο σδ και επιτρεπόταν η κάλυψη του τμήματος του δώματος, στο οποίο θα έχει το συγκεκριμένο διαμέρισμα την αποκλειστική χρήση, το δώμα θα μεταφερόταν έναν τουλάχιστον όροφο πιο πάνω, οπότε δεν θα είχε πρόσβαση το διαμέρισμα, δεδομένου ότι από την περιγραφή σου προκύπτει ότι δεν υπάρχει στο δώμα απόληξη κλιμακοστασίου.

 

2. Ακόμη και αν αγοράσεις το δικαίωμα υψούν, δεν θα αλλάξει, θεωρητικά, το καθεστώς της αποκλειστικής χρήσης του δώματος αφού αυτό θεωρείται ΚΧ.

 

3. Εάν σκοπεύεις να αγοράσεις το διαμέρισμα, να προσέξεις (εσύ ή/και ο δικηγόρος σου) την περιγραφή των ανεξάρτητων ιδιοκτησιών, ώστε να βεβαιωθείς ότι περιγράφονται όπως ακριβώς έχουν κατασκευαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε, στην Τουμπα Θεσσαλονίκης έχω την εντύπωση ότι έχει αυξηθεί ο σ.δ. Σε οποιαδήποτε περιπτωση, το συγκεκριμένο διαμέρισμα είναι σε περιοχη με χαμήλο σ.δ (μπορεισ να χτίσεις νομίζω μεχρι 6 μέτρα) οπότε αυτός είναι ο λόγος που προβληματίζομαι.

 

Το ότι το κλιμακοστάσιο δεν φτάνει στο δώμα δεν το βλέπω ως πρόβλημα αφού σε πιθανή επέκταση μπορεί να ανέβει και αυτό πιο ψηλα ( βρισκεται σε χώρο δίπλα απο αυτόν της αποκλειστικής χρήσης, απλα στα σχέδια φτάνει μέχρι τον όροφο του διαμερίσματος).

 

Σε άλλο topic του forum διάβασα ότι σε περίπτωση επέκτασης καθ ύψος η αποκλειστική χρήση μεταφέρεται στο νέο δώμα, πραγμα που δεν με καλύπτει πλήρως μιας και σκέφτομαι να κάνω πράσινο δώμα, αλλά εν πάση περιπτώση είναι καλύτερο από το τίποτα.

 

Στη περιγραφή των ανεξάρτητων ιδιοκτησιών αναφέρει την αποκλειστική χρήση του δώματος και την εσωτερική σκάλα και την απόλειξη στο δώμα.

 

Αν έχεις έσυ η κάποιος άλλος καποίες επιπροσθετες πληροφορίες, θα με βοηθουσαν πολυ.

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ.

 

Σε περίπτωση που όντως γίνει μια τέτοια επέκταση στο μέλλον, θα πρέπει λογικα να γκρεμιστεί η εσωτερική σκάλα του διαμερίσματος, η οποία έχω την εντύπωση ότι ειναι δομικό στοιχείο. Ξερει κανένας τι προβλέπεται σ αυτη την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, θα ήθελα την άποψη συναδέλφων γιατί δεν είμαι έμπειρη επί του θέματος, ελπίζω να έκανα ανάρτηση στη σωστή υποκατηγορία!
Σε πολυκατοικία τετραόροφη του 1979 με συνεχές σύστημα δόμησης θέλουν μερικοί απο τους ιδιοκτήτες στον 4ο όροφο να φτιάξουν στέγαστρα στην περιοχή που έχω σχεδιάσει με κόκκινο και κίτρινο (το κλιμακοστάσιο που προσμετράται και στη δόμηση είναι με το πράσινο). Συμβολαιογραφικά δεν αναφέρονται πουθενά. Πήγα στην πολεοδομία και η υπάλληλος μου είπε ότι περιοχή στο δώμα με το κίτρινο ανήκει  στο διαμέρισμα γιατί δεν υπάρχει πρόσβαση απο αλλού και η περιοχή με το κόκκινο είναι κοινόχρηστη! Διάβασα τον ΓΟΚ του 1973 δεν κατάφερα να βρω κάτι ώστε να αποδεχτώ ούτε να απορρίψω την άποψη της.

 

http://www.michanikos.gr/old/picture.php?albumid=222&pictureid=1169

Edited by Ευτυχία Γαν
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ειναι να νοικιασω ενα διαμερισμα και ο ιδιοικτητης μου λεει οτι εχει κοινο ρολοι ΔΕΗ κ ΕΥΔΑΠ με το "δωμα" απο πανω που ανηκει στον ιδιο και μενει ο πατερας του. Ειναι δυναοτν να ειναι νομιμο κατι τετοιο??

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να καλέσω ΕΥΔΑΠ κ ΔΕΗ κ να ρωτήσω η ειναι 1000% παρανομο? 

Επίσης σε περίπτωση συμβολαίου σε πιθανό μελλοντικό έλεγχο έχιε ευθύνη κ ο ενοικιαστής η μονο ο ιδιοκτητης?

Link to comment
Share on other sites

chrichat4

Κλασσική περίπτωση. Ένα ρολόι για το πρώτο αποπερατωμένο τμήμα μιας οικοδομής. Σύνδεση χωρίς ξεχωριστό ρολόι με τα υπόλοιπα. 

Μακριά από τέτοια μίσθωση. Θα έχεις πρόβλημα.

(Καλημέρα Δημήτρη).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.