Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

3 ώρες πριν, anavatis said:

έπειτα από επικοινωνία με το συμβολαιογράφο, εκτός σχεδίου, με 3 οικοδομές μέσα, έπειτα από τακτοποίηση, προχωράει κανονικά σε σύσταση καθέτου. 

επειδή  με ενδιαφέρει-διευκρίνισε μας

Έχεις 3 ιδιοκτήτες και ο καθένας έχει και μια οικοδομή?? 

Γιατί εγώ  έχω 3 ιδιοκτήτες και οι 2 έχουν κτίσει. Η συμβ/φος όπως και εγώ πιστεύω ότι δεν μπορούν να προχωρήσουν σε σύσταση καθέτων ακόμη και την συναίνεση του 3ου

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,  σωστα τα λετε,

αν δεν εχουν χτισει όλοι, δεν μπορεί  να γινει.

εδιτ

εκεινο που θα ζητουσα απο τον αναβατη, ειναι, οταν ξεκινησουν,

να μας πει τι εγγραφα τους ζητησε ο συμβ/φος για το Ε9

και γενικα την ολη διαδικασια και τα εξοδα...

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη, αλλά θέλω και την επιβεβαίωση και από το φίλο μου τον  anavatis 

(που δεν πιστεύω  μόλις  έλυσε  το θέμα του  να την κοπάνησε από δω!)

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτες αν δεν άλλαξε κάτι συνταρακτικο με τον υπερνομο του Δεκεμβρίου, τότε σύσταση κάθετου σε εκτός σχεδίου γίνεται ΜΟΝΟ εάν υπάρχουν αυθαίρετα! Αν δεν υπάρχουν, τότε παρακαλείστε όλοι οι πολίτες να παραμείνετε νόμιμοι κ να μην κάνετε κακες πράξεις, γιατί σύσταση κάθετου σε εκτός σχεδίου έχει καταργηθεί από το 1992

Link to comment
Share on other sites

προφανως ισχυει πλεον και για  ανεγερθεντα νομιμως,  μεχρι 28-7-11.
αρθρο 98

Ρυθμίσεις του ν.δ.1024/1971 (Α232) και του ν.3741/19291.

Οι διατάξεις της παρ.1 του άρθρου 1 του ν.δ.1024/1971 (Α232) εφαρμόζονται και επί γηπέδων, που κείνται εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμών και ανήκουν σε έναν ή πλείονες ιδιοκτήτες, επί των οποίων έχουν ανεγερθεί μέχρι τις 28.7.2011 οικοδομήματα νομίμως ανεγερθέντα ή αυθαίρετα, υπαγόμενα στις διατάξεις του παρόντος, με την επιφύλαξη των οριζομένων στις διατάξεις του άρθρου 89του παρόντος.

Υπό τις ανωτέρω προϋποθέσεις επιτρέπεται η σύνταξη και υπογραφή συμβολαιογραφικών πράξεων σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών επί των ανωτέρω γηπέδων και η μεταγραφή αυτών στα βιβλία μεταγραφών ή η καταχώριση στα κτηματολογικά γραφεία.

Υπό τις ίδιες ανωτέρω προϋποθέσεις,θεωρούνται εξ υπαρχής έγκυρες και ισχυρές συστάσεις διαιρεμένων ιδιοκτησιών,οι οποίες έχουν συσταθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος και δεν έχουν κηρυχθεί άκυρες με αμετάκλητη δικαστική απόφαση.

Η ανέγερση των οικοδομών μέχρι τις 28.7.2011 αποδεικνύεται από αεροφωτογραφίες που έχουν ληφθεί μέχρι την ημερομηνία αυτήνκαι βεβαιώνεται από τονμηχανικό, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος.

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dimitris GM said:

....

Υπό τις ίδιες ανωτέρω προϋποθέσεις,θεωρούνται εξ υπαρχής έγκυρες και ισχυρές συστάσεις διαιρεμένων ιδιοκτησιών,οι οποίες έχουν συσταθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος και δεν έχουν κηρυχθεί άκυρες με αμετάκλητη δικαστική απόφαση.

....

δηλ. αν έγινε μια πράξη(*) το 2000, παίρνει άφεση αμαρτιών? 

 

(*) στην οποία συμμετείχαν τρία λαμόγια (μηχανικός, συμβ/φος και υποθηκοφύλακας)

Link to comment
Share on other sites

"μακαριοι" οι παρανομησαντες...

Ομως, και χωρις να θελω να δικαιολογησω πραγματα και καταστασεις,

ενα μεγαλο μερος οφειλεται σε λαθη]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κάτι συστάσεις μετά το 1992 που μόνο οριζόντιες δεν ήταν όπως αναφέρονταν στον τίτλο τους (όλες από επιφανή Συμβ/φο της περιοχής-μεταγεγραμμένες κλπ)

2 οικοδομές σε απόσταση 15μ -που ονομάζονταν  οριζόντια Α διαστ ... και Β διαστ ...-χωρίς κανένα συνδετικό στοιχείο, ας πούμε έστω πέργκολας 

Με αποκλειστική περιγραφή ΑΒ..Ζ και Ζ... των γηπέδων κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.