Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Απλά στα διαμερίσματα από τα οποία αποτελούνται τα κτίρια δίνεις ποσοστό εξ αδιαιρέτου όπως γίνεται στα εντός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ!

Η έγκριση για διάσπαση όγκου που δύναται να δώσει η ΕΠΑΕ είναι εντελώς άσχετη με τις απαιτήσεις των διατάξεων περί οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Το θέμα νομίζω έχει συζητηθεί εκτενώς παραπάνω αλλά και σε άλλα σημεία του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα και καλή χρονία.

Ήθελα να ρωτήσω, σε εκτός σχεδιου οικόπεδο το οποίο αποτελείται από ισόγειο κ όροφο (2 ανεξάρτητα διαμερίσματα) και έχει νομιμοποιηθεί με τον νόμο Τρίτση, επιτρέπεται η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας? (οι πελάτες μου θέλουν να το χωρίσουν στα 2 τους παιδιά). Και αν ναι,ποια είναι η διαδικασία?

πινακανκι κτλ...?

Link to comment
Share on other sites

ο Ν.3741/1929 που καθιέρωσε τον θεσμό της οριζόντιας ιδιοκτησίας και τα άρθρα

1002 και 1117 του αστικού κώδικα που εφαρμόζονται σε συνδιασμό με το νόμο

επιτρέπουν την εφαρμογή οριζόντιας ιδιοκτησίας είτε εντός,είτε εκτός σχεδίου

μοναδικός περιορισμός η οικοδομή να δύναται μα μερισθεί σε δύο τουλάχιστον ορόφους ή διαμερίσματα ορόφου

 

σημ. πριν τα "πινακάκια" απαιτούνται σωστά διαγράμματα και υπολογισμός-έλεγχος των υφισταμένων στοιχείων

δόμησης,κάλυψης,όγκου κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι

Πως χωρίζουμε τις ιδιοκτησίες σε περισσότερες από μία μεζονέτες σε εκτός σχεδίου, με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας δεδομένου ότι δεν επιτρέπεται η κάθετη??? Πρέπει να δηλωθούν οι όροφοι ως ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες για την κάθε ιδιοκτησία ( πχ. ισόγειο μια οριζόντια - α όροφος άλλη οριζόντια) ή μπορούμε να θεωρήσουμε μια αυτοτελή οριζόντια και τους δύο ορόφους μαζί αφού αποτελούν ενιαίο διαμέρισμα??? 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι φτιαχνεις

Μια  ανεξαρτητη ισογεια ΟΙ και μια  ανεξαρτητη ΟΙ στον οροφο ειναι δυο ΟΙ, σε μια οικοδομη, με ποσοστα εστω 25% και 25%

Ομοιως, μια μαιζονετα με ισογειο και ανωγειο,  δίπλα, ειναι μια αλλη ανεξαρτητη ΟΙ, με ποσοστα 50%.

κλπκλπ.

[Προφανως μιλας για διασπαση κτισματων, του αρθρου 6 του Δ 270,  μετα απο εγκριση του ΣΑ.]

Για τους ακαλυπτους χωρους δικαιουσαι να προβλεψεις δικαωματα χρησεων/διελευσεων/σταθμευσης

ρητα απαγορευομενης  καθε ειδους  κτισματος σε αυτους.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η ΟΑ έχει βγει το 2012 κατά παρέκκλιση σε οικόπεδο με ένα μέρος εντός και ένα μέρος εκτός σχεδίου με το διάταγμα του '85. Πράγματι πρόκειται για τρία κτίρια που ενώνονται μεταξύ τους με πέργολα. Συνολικά αποτελούνται από 6 μεζονέτες που θα χωριστούν σε δύο ιδιοκτήτες εκ των οποίων μία είναι εγώ. Εγώ θα ήθελα να γίνει η οριζόντια όπως είναι στην πραγματικότητα, δηλαδή κάθε μεζονέτα και μια ιδιοκτησία. Το θέμα είναι αν έχω αυτό το δικαίωμα δεδομένης της ιδιαιτερότητας του οικοπέδου

Ευχαριστώ για το χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

απλο ειναι...δεν συστηνεις καθετη αλλά ΟΙ, η οποια επιτρεπεται.

Καθε ΟΙ θα εχει τα δικα της χιλιοστα

Μιλας με τον συμβ/φο για τον πινακα ποσοστων/εμβαδων  και τις αλλες χρησεις που θελετε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αν κατάλαβα καλά θεωρείς ότι μπορώ να κάνω έξι ΟΙ που η κάθε μια να αποτελείται από ισόγειο και α' όροφο.

Ευχαριστώ, ήταν πολύτιμη η απάντησή σου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

πελάτης μου έχει οικόπεδο 4 στρέματα (με αρτιότητα 4 στρέματα), έχει βγάλει άδεια το 1994, έχει κάνει τα μπετά εκτός 30τμ και τώρα βρέθηκε κάποιος αγοραστής και σκέφτεται να τελειώσει το ακίνητο (τα 30τμ και να κλείσει την οικοδομή) και επειδή έχει έναν περιστερώνα και ένα μικρό κτίσμα αυθαίρετο, να κάνει οριζόντια σύσταση και να κρατήσει τον περιστερώνα και το αυθαίρετο και να πουλήσει μόνο την νόμιμη οικοδομή.

Μπορεί να το κάνει αυτό? μπορεί να ηλεκτροδοτηθεί το αυθαίρετο κτίσμα με 2ο ρολόι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.