Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επισκευές μικρής κλίμακας σε τακτοποιημένη με ν. 4495-πακτωμένη- τροχοβίλα


alex664

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για την εγγραφή μου στο michanikos.gr.  Θα ήθελα μια βοήθεια όσο αφορά μια αγορά που θα κάνω σε ένα οικόπεδο όπου υπάρχει ακίνητο με τακτοποίηση του Ν.4495/17 Το πρόβλημα μου είναι πως το ακίνητο είναι τροχοβίλα πακτωμένη σε τσιμεντένια βάση όπου όλα αναφέρονται στην τακτοποίηση η μόνη διαφορά είναι πως η τροχοβίλα είναι μη κατοικήσιμη και χρειάζεται επισκευή Εξωτερικά σκέφτομαι να την περάσω και για θερμομόνωση ως έχει ο σκελετός ενα YTONG και να αλλάξω την οροφή όπου είναι καρκινογόνο ελενιτ με panel πολυουρεθάνης  και φυσικά τα παράθυρα που έχει με αλουμίνια Δεν θα αλλάξω τίποτα στα τετραγωνικά της υπάρχουσας δόμησης εννοείτε Το ερώτημα είναι μπορώ να τα κάνω όλα αυτά ???? χρειάζεται άδεια ??? η είναι επισκευή του υπάρχοντος οπλισμού αρα δεν χρειάζεται 

 

Σας ευχαριστώ 


 

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς. Χρειάζεται άδεια. Θα μιλήσεις με τον μηχανικό σου.

Απαντάω και τις 2 επόμενες ερωτήσεις σου για να μην κουράζεσαι

Ναι είναι απαραίτητο. Όχι δεν μπορούμε να σου πούμε πόσο κοστίζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάτι τελευταίο Μου το έχει απαντήσει εν μέρη ο φίλος cvlengnr  όμως θα ήθελα να ξέρω μιας και ειναι σχεδόν άχρηστη η τροχοβίλα απο τα χρόνια (ακατοίκητο)  άκουσα πως μιας και η οροφή ειναι ελενιτ και έχει πρόβλημα μπορώ κάλλιστα να βγάλω άδεια νόμιμα για επισκευή οπότε το επιδιορθώνω εξωτερικά ως έχει νόμιμα ισχύει κάτι τέτοιο ??? μπορώ επίσης να αλλάξω τροχοβίλα και να βάλω μια ίδια ??? 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε

Θα δώσεις Χ λεφτά για να αγοράσεις ενα ακίνητο. Σεβάσου τα και πλήρωσε έναν μηχανικό εμπιστοσύνης σου (και όχι του μεσιτη ή του πωλητη) για να ελεγξει το ακίνητο και να σε συμβουλέυσει υπευθυνα.

Το παρόν φόρουμ και ο καθε cvlengnr δεν έχουν απολύτως καμία φερεγγυότητα και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να λένε μπαρούφες λόγω άγνοιας ή ακόμα και δόλου. 

Αν λοιπον ψάχνεις για υπευθυνες απαντήσεις άσε το φορουμ και βρες ενα συνάδελφο να σε κατατοπίσει

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κατανοητό και σεβαστό να θέλετε να βγάζετε πελάτες και λεφτά απο το φόρουμ Δεν είπα ποτέ ότι δεν θα πάω σε μηχανικό  Όταν στο φορουμ σας όμως υπάρχει section ιδιωτών ειναι φυσιολογικό να υπάρχουν τέτοιου είδους ερωτήσεις . Λυπάμαι ειλικρινά.

Αναιτιολόγητα προσβλητικό μήνυμα προς την κοινότητα. Λαμβάνεις προειδοποιητική ποινή 2 βαθμών. Στην επόμενη υποτροπή αποβάλλεσαι οριστικά. 

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 

1 ώρα πριν, alex664 said:

....να θέλετε να βγάζετε πελάτες και λεφτά απο το φόρουμ ...

Αφού αυτό κατάλαβες πιάνεις πουλιά στον αέρα….

 

On 23/5/2021 at 1:18 ΜΜ, alex664 said:

....

1-> Το ερώτημα είναι μπορώ να τα κάνω όλα αυτά ????

2->χρειάζεται άδεια ???

....

  1. Όχι όπως τα περιγράφεις
  2. Ναι

 

Το θέμα έχει ολοκληρωθεί και κλειδώνει μέχρι να το δει αρμόδιος συντονιστής

 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.