Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εντος οικισμού παραχώρηση σε κοινή χρήση πλάτος οδού


Spiros1979

Recommended Posts

  • 2 months later...

Σεισμόπληκτο οίκημα (κίτρινο στον χαρακτηρισμό της ΔΑΕΦΚ) σε ακίνητο εντός οικισμού όπου προβλέπεται παραχώρηση λωρίδας σε κοινή κρήση , έχει πρόσωπο σε δρόμο πλάτους 2,8μ. Υποχρεούται σε παραχώρηση 0,60μ προκειμένου να εκδοθεί η άδεια επισκεύης?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω αναφέρεσαι σε οριοθετημένο οικισμό οπότε ισχύει αυτό που αναφέρεται στο άρθρο 6 του ΦΕΚ 181/Δ/85 όπως ισχύει ότι τμήματα που καταλαμβάνονται από οικοδομές δεν υποχρεούνται σε παραχώρηση προς απόκτηση του αναγκαίου ημιπλάτους 2 μέτρων ή ακόμη και σε περίπτωση διαμορφωμένης οικοδομικής γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά είναι ότι η παραχώρηση επιβάλλεται για να γίνει το οικόπεδο οικοδομήσιμο. Άρα, γενικώς προ έκδοσης Ο.Α απαιτείται. Τώρα, για άδεια επισκευής σεισμόπληκτου καλύτερα να το ρωτήσεις στην υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, εχω και εγω το ιδιο προβλημα, εχω ενα παλιο σπιτι του 1940 σε ενα μικρο οικόπεδο εντος οικισμου και θελαμε να το σωσουμε μην πεσει. Τοπογραφικό και συμβολαιο ολα οκ. Ξεκινησαμε με μικρης κλιμακας αλλα δεν μας καλυπτε οποτε μας ειπαν για κανονικη αδεια. Ομως μας είπαν τελευταια στιγμή οτι πρεπει να παραχωρησουμε 20 εκ για 5 μετρα στον δημοτικο δρομο. Αλλιως δεν εχει αδεια. Ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι κατι απλο και οικονομικο, αλλα ενας γνωστος μου μου ειπε οτι εδωσε 1.500 στη συμβολαιογραφο. Εχετε εικονα απο την εμπειρια σας ποσο περιπου κοστίζει αυτη και αυτή η συμβολαιογραφικη πράξη;

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) για να το διορθώσεις. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο θα κοστίσει η συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης σε κοινή χρήση θα το ρωτήσεις στην συμβολαιογράφο που έχεις απευθυνθεί για το θέμα αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.