Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναδρομική διαγραφή από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ για μηχανικό που είναι ασφαλισμένος στο εξωτερικό


AkisL

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία για διαγραφή από ΤΣΜΕΔΕ, ποια είναι τα βήματα και πως μπορεί να βρει κάποιος τα δικαιολογητικά που χρειάζονται?

Ζω και εργάζομαι στο εξωτερικό και είχα πάρει αρχικά εξαίρεση από το ΤΣΜΕΔΕ για τα πρώτα χρόνια. Αλλά στην συνέχεια άλλαξε η νομοθεσία και για την απαλλαγή από τις ασφαλιστικές εισφορές χρειάζεται να γίνει διαγραφή. Να αναφέρω ότι εργαζόμουν στην Ελλάδα ως μισθωτός μηχανικός και ότι δεν έκανα ποτέ έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Όποτε προσπάθησα να επικοινωνήσω μέσω εμαιλ ή τηλεφώνου με το ΤΣΜΕΔΕ δεν έλαβα ποτέ απάντηση για την καινούργια διαδικασία. Τώρα υπάρχουν φυσικά εκκρεμείς οφειλές και για αυτό πρέπει να γίναι η διαγραφή αναδρομικά σε ημερομηνία προηγούμενων ετών.

Για αυτό και απευθύνομαι στο michanikos.gr για ενημέρωση και καθοδήγηση. 

Ευχαριστώ για την βοήθεια εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Το έκανα σήμερα μετά από αρκετά χρόνια, λόγω του ότι είδα "οφειλές" να έχουν περάσει στο ΚΕΑΟ.

Πήγα ΕΦΚΑ Πατρών, μου έδωσαν τυποποιημένη "αίτηση διαγραφής από τα μητρώα ασφαλισμένων του ΕΦΚΑ (άρθρο 20 ν. 4418/17)". Απλά σημείωσα τα στοιχεία μου και επισυναψα βεβαίωση παύσης εργασιών από τη ΔΟΥ. Πήρα αριθμό πρωτοκόλλου και την άφησα πάλι στην υπάλληλο. Μου είπε ότι θα το στείλει Αθήνα στα κεντρικά και δεν χρειάζεται κάτι άλλο από εμένα, αλλά θα πάρει πάνω από 1 χρόνο.

Καλή τύχη.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 3/9/2021 at 8:17 ΜΜ, Tsino said:

Μόνο διαγραφή γίνεται? Απαλαγή ως κάτοικος εξωτερικού δε γίνεται??   

Δεν μου δόθηκε ως επιλογή. Από το νόμο 4418 και μετά πάντως δεν βλέπω διαφορά. Διαγράφεσαι (ή απαλλάσσεσαι αν θέλεις) και όταν κάποια στιγμή γυρίσεις στην Ελλάδα και ανοίξεις βιβλία/προσληφθείς ξαναγράφεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.