Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

υποχρέωση δήλωσης self-test για ελεύθερους επαγγελματίες? τι ισχύει?


tzitzikas

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαστε υποχρεωμένοι οι αυτοαπασχολούμενοι να δηλώνουμε self-test? Δεν έχω δει κάτι επίσημο και απο αυτά που διάβασα δεν έβγαλα άκρη. Τι λέτε? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tzitzikas said:
  1. ,,,,Είμαστε υποχρεωμένοι ,,,,,
  2. Τι λέτε? .....
  1. υποχρέωση εκ του νόμου όχι
  2. 6-7€ όλο το κόστος.... κάνε.... σιγά το πρόβλημα. Αν όμως σου βγει θετικό θα ξέρεις τι να κάνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Το υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων ενημερώνει ότι από την Δευτέρα 24/05/2021 έως το Σάββατο 29/05/2021 όλοι οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα με σχέση εξαρτημένης εργασίας, καθώς και όσοι έχουν ατομική επιχείρηση, θα μπορούν να προμηθευτούν δύο δωρεάν selftests, ένα για την εβδομάδα από 24/05/2021 έως 30/05/2021 και ένα για την εβδομάδα από 31/05/2021 έως 06/06/2021.

Διευκρινίζεται ότι στη διάρκεια της ερχόμενης εβδομάδας από 24/05/2021 έως 30/05/2021δεν ισχύει η υποχρέωση διενέργειας self test από τους ανωτέρω εργαζόμενουςέως 24 ώρες πριν την πρώτη ημέρα της εβδομάδας που θα παρέχουν την εργασία τους με φυσική παρουσία στον τόπο εργασίας και η συνακόλουθη δήλωση του αποτελέσματος στο ΠΣ «ΕΡΓΑΝΗ».

 

Διαβάζοντας το παραπάνω εγώ κατάλαβα ότι αν ο ελ/επ έρθει σε φυσική επαφή με κοινό (πελάτες, συνεργάτες, προμηθευτές κλπ) πρέπει να έχει ενημερώσει την πλατφόρμα με το αποτέλεσμα του τεστ. Αν όχι, τότε δεν ισχύει η υποχρέωση. Τα τεστ διανέμονται δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πού γίνεται η δήλωση? Πάντα για τους ελ.επ ρωτάω. Εδώ , στο δήλωση αποτελέσματος self test για εργαζομένους? 

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Αν  δεν είναι δωρεάν, όχι, και την τελευταία φορά που ρώτησα ήθελαν λεφτά.

Βλέπω τώρα ότι προβλέπεται δωρεάν: ρώτησε κανείς σε φαρμακείο;

Edited by gktpgeue
Link to comment
Share on other sites

1. Ναί είναι δωρεάν (με χρήση του ΑΜΚΑ παίρνουμε -οι ελ. επαγγελματίες/αυταπασχ.- από το φαρμακείο). Εγώ πήρα 2 την προηγ. Δευτέρα.

2. από εκεί και μετά... το χάος

Δείτε κι αυτό, που παραπέμπει σε ανακοίνωση του Υπ. Εργασίας (τρομάρα του)

https://tee-kdth.gr/enimerosi/anakoinoseis/self-test-ergazomenoi-atomikes-epixeiriseis-ypourgeio-ergasias

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, είναι οτι το αποτέλεσμα το δηλώνουμε στο selftesting.gov.gr και όχι στην ΕΡΓΑΝΗ, εκεί γίνονται οι δηλώσεις των εργαζομένων (σε εργοδότη... λες και οι υπόλοιποι δεν εργαζόμαστε...) 

Edited by savvas
Link to comment
Share on other sites

Α τότε το άλλαξαν διότι είχα ρωτήσει σε φαρμακείο. Από τη στιγμή που το κάνανε δωρεάν προφανώς θα ζητάνε και τη δήλωσή του τώρα.

Βέβαια: υποψιάζομαι ότι η ασφάλεια του συστήματος είναι τρομακτικά ισχυρή και δεν μπορεί κάποιος να υποκριθεί ότι το έκανε /s.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, savvas said:

 

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, είναι οτι το αποτέλεσμα το δηλώνουμε στο selftesting.gov.gr και όχι στην ΕΡΓΑΝΗ, εκεί γίνονται οι δηλώσεις των εργαζομένων (σε εργοδότη... λες και οι υπόλοιποι δεν εργαζόμαστε...) 

Ναι εκεί το κάνεις , όπως και όταν ταξιδεύεις. Στο ίδιο. Εκανα 3 δηλώσεις μέσα στην εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.