Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

υποχρέωση δήλωσης self-test για ελεύθερους επαγγελματίες? τι ισχύει?


tzitzikas

Recommended Posts

16 λεπτά πριν, katrmp said:

Ναι εκεί το κάνεις , όπως και όταν ταξιδεύεις. Στο ίδιο. Εκανα 3 δηλώσεις μέσα στην εβδομάδα

Επομένως το σημείο της ανακοίνωσης που έχουν αναπαράγει όλα τα μέσα που λέει ότι "κατά την δήλωση το σύστημα σε πετάει στο εργανη κλπ κλπ" αφορά τους εργαζομένους του ιδιωτικού, ορθά? οι ελ.επ κάνουμε την δήλωση όπως προανέφερα λίγο παραπάνω? γιατί σε κανένα σημείο δεν μπήκα στην εργανη, απλά δήλωσα την ημερομηνία του τεστ μου, το αποτέλεσμα και στην συνέχεια το εκτύπωσα.. απ'ότι καταλαβαίνω για τους ελ. επ υπάρχει σύσταση και όχι εκ του νόμου υποχρέωση καθώς ο ελ.επ λόγω της φύσης της δουλειάς δεν συναναστρέφεται απαραίτητα καθημερινά με κόσμο. Βέβαια αυτό έχω καταλάβει εγώ, δεν ξέρω αν είναι και το ορθό..

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν διάβασα κάτι ξεκάθαρο. Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση αν υποχρεούμαστε να το δηλώσουμε κάπου επίσημα π.χ στο Εργάνη, διαφορετικά μπορεί να έχουμε κυρώσεις? Ευχαριστώ. 

 

υ/γ τεστ παίρνουμε 2 δωρεάν ανα βδομάδα, και εγώ πήρα. απλά υποχρέωση να το δηλώνουμε το αποτέλεσμα δεν είδα κάτι επίσημο, παρα μόνο διαφορετικές απόψεις σε ιστοσελίδες. Οι πιο πολλοί έλεγαν για σύσταση να το δηλώνουμε για τους Ε.Ε στο Εργάνη μέσω του self-test

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, katrmp said:

όχι στην Εργανη, αλλά στο self test. Υποχρέωση απο την προηγούμενη εφόσον πάμε σε κάποια δουλειά την επόμενη.

δηλαδή μπορεί να υποβληθεί το αποτέλεσμα και μέσα στη βδομάδα? Π.χ αν κάποιος έχει να πάει σε πελάτη αύριο, θα πρέπει σήμερα να καταχωρήσει το αποτέλεσμα στο self test, ή θα πρέπει να το καταχωρεί την Κυριακή και θα ισχύει για όλη την βδομάδα? Αυτά είναι κάπου γραμμένα επίσημα τι και πότε καταχωρούμε το αποτέλεσμα? Η' με βάση αυτά που διαβάσαμε σε ιστοσελίδες βγάζουμε κάποια συμπεράσματα? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

έχουμε κανένα νεότερο για τα self test;

Είμαστε υποχρεωμένοι να τα κάνουμε; Οι αυτοαπασχολούμενοι που δεν έχουμε προσωπικό, είμαστε μόνοι μας δηλαδή στο γραφείο;

Link to comment
Share on other sites

ό,τι ακους και διαβαζεις...τα ιδια και εμεις

αλλά, δεν καταλαβα...

δεν ειναι μονον η υπαρξη ή μή προσωπικου.

Υπαρχουν οι πελατες που ερχονται σε σενα.

Ως προς αυτους...τι θα απαντησεις εάν σε ρωτησει καποιος ;;;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δέχεσαι πελάτες στο χώρο σου κανονικά πρέπει να είσαι τεσταρισμένος, όπως όλοι οι άλλοι επιχειρηματίες.

Αλλά όσοι τα έχουν τηλε-οργανώσει όλα, δουλεύουν αποκλειστικά από το σπίτι και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ φυσική επαφή με κανέναν, ή απλά έχουν αναστείλει οικειοθελώς τις εργασίες τους και το αποδεικνύουν μη έχοντας κόψει παραστατικό, έχουν κάποια υποχρέωση;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

     Επειδή ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό, προτίμησα να μην ανοίξω νέο θέμα.

    Είμαι ανεμβολίαστος και εργάζομαι σε μία εταιρία (του ευρύτερου δημόσιου τομέα) με σύμβαση, ως μπλοκάκι. Είχα νοσήσει πρόσφατα και χθες έληξε το πιστοποιητικό νόσησης. Δεν είμαι βέβαιος αν πλέον απαιτείται να κάνω 2 φορές την εβδομάδα rapid, καθώς τα μπλοκάκια δεν εντασσόμαστε στην Εργάνη και δε δηλωνόμαστε; Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για το θέμα; Αν είναι υποχρεωτικό, δηλώνει η εταιρία το αποτέλεσμα ή πρέπει να το δηλώσω εγώ κάπου;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.