Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορολογική Δήλωση έτους 2020- ΕΝΤΥΠΟ Ε1 - Ερωτήματα / και πιθανές απαντήσεις που θα μας απασχολήσουν


Recommended Posts

Προσοχή με τις κορωνό-ενισχύσεις . Επειδή κατά κανόνα είναι αφορολόγητες και επειδή κατά κανόνα δεν αποτυπώνονται στα απλογραφικά βιβλία , προβλέπω να γίνει ένας ψιλοχαμός .

Αν εξαιρεθεί η επιστρεπτέα προκαταβολή , η οποία συνολικά επί του παρόντος συνιστά "κρατικό δάνειο" αι συνεπώς δεν θα καταγραφεί σε κωδικούς ουσίας στο Ε3 , ΟΣΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΟΎΝ ΩΣ ΛΟΙΠΑ ΕΣΟΔΑ , ΕΚΤΑΚΤΑ ΕΣΟΔΑ κλπ ΚΑΙ ΕΊΝΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΣ (όπως πχ είναι η αποζημίωση ειδικού σκοπού ) επειδή έχουν λογιστική βάση , αλλά όχι φορολογική , θα πρέπει πάλι σε επίπεδο Ε3 να γίνει προσαρμογή , ώστε το τελικό ποσό του αποτελέσματος που θα αχθεί στο Ε1 να μην περιέχει κορωνο-ενίσχυση .

Το παραπάνω είναι ανεξάρτητο από τους κωδικούς Ε1 στους οποίους θα καταγραφούν οι ενισχύσεις covid.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μαζί με το παράπάνω ερώτημά μου για τον κωδ.049... (κανένας για το παραπάνω ???!!!!)

να ρωτήσω και αν ο κωδ.781 (ο οποόιος παρεμπιπτόντως βοηθάει στα τεκμήρια)

(που ήταν αρχικά ξεκλείδωτος και μπορούσαμε να βάλουμε το 600άρι της τηλεκατάρτισης)

και τώρα έχει κλειδωθεί αν σας τον έχουν ενημερώσει (τον κωδικό !!!!) με το 600άρι ?

 

edit: Για το δεύτερο μάλλον βρήκα την απάντηση και την παραθέτω να υπάρχει:

είναι από νομοθετικό (!!!) δελτίο τύπου όπου αναφέρει:

"...    Ποσά που έχουν καταβληθεί από άλλους φορείς του δημοσίου (π.χ. Υπουργείο Εργασίας, Τουρισμού κλπ) θα προσυμπληρωθούν στους παραπάνω κωδικούς του Ε1 αμέσως μόλις παραληφθούν τα σχετικά αρχεία. ..."

Δηλαδή .. μέχρι τα σαίνια ... οι λουκουμάδες...  να το πάρουν πρέφα ότι είναι αυτοί που πρέπει να στείλουν ... μέχρι να ετοιμάσουν τις λίστες ... εκπ΄ροθεσμη θα έιναι η δήλωση !!!! .... βούρκος λέμε ....

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ένα ΝΠΙΔ (ελεγχόμενο από το Υπουργείο Υγείας) στο οποίο έχω κόψει τιμολόγιο το 2020 δεν έχει περάσει στο σύστημα την αμοιβή και την παρακράτηση. Μίλησα μαζί τους και μου είπαν "θα το περάσουμε εμπρόθεσμα". Ξέρει κανείς ποια είναι η σχετική προθεσμία διότι είχα την εντύπωση πως αφού άνοιξαν οι δηλώσεις θα έπρεπε να είχαν περαστεί;

Edited by voxson
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, voxson said:

Ένα ΝΠΙΔ (ελεγχόμενο από το Υπουργείο Υγείας) στο οποίο έχω κόψει τιμολόγιο το 2020 δεν έχει περάσει στο σύστημα την αμοιβή και την παρακράτηση. Μίλησα μαζί τους και μου είπαν "θα το περάσουμε εμπρόθεσμα". Ξέρει κανείς ποια είναι η σχετική προθεσμία διότι είχα την εντύπωση πως αφού άνοιξαν οι δηλώσεις θα έπρεπε να είχαν περαστεί;

Πότε σας πλήρωσαν ?

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2021 at 8:38 ΠΜ, georgegaleos said:

Δηλαδή .. μέχρι τα σαίνια ... οι λουκουμάδες...  να το πάρουν πρέφα ότι είναι αυτοί που πρέπει να στείλουν ... μέχρι να ετοιμάσουν τις λίστες ... εκπ΄ροθεσμη θα έιναι η δήλωση !!!! .... βούρκος λέμε ....

Εγώ είχα βάλει το 600αρι χεράτα στο 781 και μου το καθάρισαν.

Αφού δεν έχουν τα στοιχεία ακόμα, δεν καταλαβαίνω γιατί το κλείδωσαν από τώρα. Ας το άφηναν ελεύθερο μέχρι τότε για να κάνει την υποβολή του όποιος θέλει. 

Άλλωστε το 781 δεν είναι για επιβολή φόρου, δεν είχε λογική αυτόματης συμπλήρωσης και χρησιμοποιείται για να καλυφθούν τα τεκμήρια. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

κι εγώ το ίδιο ακριβώς είχα κάνει.

Και μάλιστα γνωρίζω συναδέλφους και μη, που θα μπορούσαν ήδη να είχαν υποβάλλει τη δήλωση, αλλά τώρα περιμένουν την κορύφωση της ανοησίας, αφού πλέον σύμφωνα με αυτό το δελτίο τρύπιου μάλλον θα καθυστερήσει αρκετά η "ολοκλήρωσή" τους πάνω στην δήλωση (ενώ αλλού ντε και καλά αυστηρά 15λεπτό ανά φορολογούμενο) δεδομένου ότι το υπουργείο εργασίας (τα κεφαλαία είτε ως πρώτο γράμμα είτε στο σύνολο μάλλον δείχνουν κύρος και δεν αρμόζει στην περίπτωση) είναι από τα τελευταία που στέλνει δεδομένα.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mην βιάζεστε   , αν δεν θέλετε να υποβάλλεται τροποποιητική δήλωση αργότερα.

Δήλωση τώρα θα υποβληθεί μόνο όταν υπάρχει ανάγκη χρήσης του εκκαθαριστικού της  (αν εκκαθαρίζεται άμμεσα και δε βγάζει έλεγχο ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.