Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική Δήλωση έτους 2020- ΕΝΤΥΠΟ Ε1 - Ερωτήματα / και πιθανές απαντήσεις που θα μας απασχολήσουν


Recommended Posts

On 1/6/2021 at 8:35 ΠΜ, georgegaleos said:

Το ποσό από το όφελος που προέκψε από την έκπτωση σε ποσοστό 25% επί του ΦΠΑ και των ρυθμισμένων οφειλών λόγω εφάπαξ εξόφλησης οφειλών, το οποίο συνιστά αφορολόγητο έκτακτο έσοδο (σχετ. Ε.2207/2020 εγκύκλιος) θα το γράψουμε στον κωδ.781 ?

Έκπτωση 25% επί του ΦΠΑ και των ρυθμισμένων οφειλών - Δεν αποτελεί φορολογητέο εισόδημα για τις επιχειρήσεις και δεν αναγράφεται στη φορολογική δήλωση των φυσικών προσώπων - Εγκύκλιος ΑΑΔΕ

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/52246/ekptwsh-25-epi-toy-fpa-kai-twn-ryomismenwn-ofeilwn-den-apotelei-forologhteo-eisodhma-gia-tis-epixeirhseis-kai-den-anagrafetai-sth-forologikh-dhlwsh-twn-fysikwn-proswpwn-egkyklios-aade

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
On 11/6/2021 at 8:38 ΠΜ, georgegaleos said:

Μαζί με το παράπάνω ερώτημά μου για τον κωδ.049... (κανένας για το παραπάνω ???!!!!)

να ρωτήσω και αν ο κωδ.781 (ο οποόιος παρεμπιπτόντως βοηθάει στα τεκμήρια)

(που ήταν αρχικά ξεκλείδωτος και μπορούσαμε να βάλουμε το 600άρι της τηλεκατάρτισης)

και τώρα έχει κλειδωθεί αν σας τον έχουν ενημερώσει (τον κωδικό !!!!) με το 600άρι ?

Εμένα μου συμπλήρωσαν τον 781 αλλά με λάθος ποσό (200€)... 😵

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι οι κωδικοί 781-782 συμπληρώθηκαν σωστά, αν και έχουν περάσει αρκετές εβδομάδες από την (θεωρητική) έναρξη υποβολής των φορολογικών δηλώσεων.

Δηλώσεις Ε1: Αναρτήθηκαν τα ποσά των αναστολών στους κωδ. 781-782

Edited by Κανείς
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Κανείς said:

Υποτίθεται ότι οι κωδικοί 781-782 συμπληρώθηκαν σωστά, αν και έχουν περάσει αρκετές εβδομάδες από την (θεωρητική) έναρξη υποβολής των φορολογικών δηλώσεων.

Δηλώσεις Ε1: Αναρτήθηκαν τα ποσά των αναστολών στους κωδ. 781-782

Υπάρχουν λάθη στις αναρτήσεις αυτές .....Δεν περάστηκαν σωστά τα ποσά για όλους ......

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2021 at 12:39 ΜΜ, SOTHRIS said:

Υπάρχουν λάθη στις αναρτήσεις αυτές .....Δεν περάστηκαν σωστά τα ποσά για όλους ......

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις τι είναι σωστό; Το κάνεις γαργάρα χάνοντας ένα αφορολόγητο εισόδημα και υποβάλλοντας λανθασμένη δήλωση αλλά με ευθύνη αλλουνού; Ή περνάς τη διαφορά του επιδόματος εναλλακτικά, π.χ. στις "Λοιπές περιπτώσεις" του 781;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατηρώ τελευταία ότι έχουμε χάσει τον μετρ (με επάγγελμα μηχανικό) των φορολογικών. Που κάθε φορά άμεσα απαντούσε πρόθυμα σε όλους με ένα ιδιαίτερο χιούμορ που μας λείπει , αλλά ποτέ με διάθεση να προσβάλει κάποιον. Τον georgegaleos.

Μας έχει λύσει άπειρες φορές απορίες. Η απουσία του εμφανής πια, θεωρώ πως έχει να κάνει με επίθεση ατυχής που δέχθηκε από συνάδελφο που ίσως δεν γνώριζε την τεράστια προσφορά του στο forum, και ίσως την πικρία του ότι δεν στηρίχθηκε από τους υπόλοιπους. 

Εγώ προσωπικά, επειδή πιστεύω ότι θα παρακολουθεί, αλλά δεν θα έχει καμία διάθεση να συμμετέχει, να του πω ότι το forum τον έχει ανάγκη!!!

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω τι έχει συμβεί, κι εγώ προσωπικά στηρίζω τον georgegaleos. Στα φορολογικά είναι στην πρωτοπορία και τα ψάχνει πριν από εμάς, για εμάς.

Μας τα δίνει τεκμηριωμένα "μασημένη τροφή" ώστε να είναι εύκολα διαχειρίσιμα όλα τα θέματα.

Μακάρι να επιστρέψει ενεργά στο forum!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, τελικά τι ισχύει για εμάς τους ελευθ. επαγγελματίες για τα εισοδήματα του 2020? προκαταβολή φόρου 55%, κατάργηση εισφοράς αλληλεγγύης και οι κάτωθι συντελεστές ?

Εισόδημα (Μισθοί, Συντάξεις, Επιχειρηματική Δραστηριότητα) σε ευρώ Φορολογικός συντελεστής  (%)
0-10.000  9%
10.001-20.000  22%
20.001-30.000  28%
30.001-40.000  36%
40.001 -  44%
Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2021 at 9:45 ΜΜ, johnskop said:

Χωρίς να γνωρίζω τι έχει συμβεί, κι εγώ προσωπικά στηρίζω τον georgegaleos. Στα φορολογικά είναι στην πρωτοπορία και τα ψάχνει πριν από εμάς, για εμάς.

Μας τα δίνει τεκμηριωμένα "μασημένη τροφή" ώστε να είναι εύκολα διαχειρίσιμα όλα τα θέματα.

Μακάρι να επιστρέψει ενεργά στο forum!!!

Μακάρι!!!!

Μας λείπει

Link to comment
Share on other sites

@ΓΙΑΝΝΗΣ Γ φορολογικοί συντελεστές και προκαταβολή φόρου, όπως τα λες.
Εισφορά αλληλεγγύης, για φέτος, δεν έχουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες και γενικά ο ιδιωτικός τομέας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.