Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογική Δήλωση έτους 2020- ΕΝΤΥΠΟ Ε1 - Ερωτήματα / και πιθανές απαντήσεις που θα μας απασχολήσουν


Recommended Posts

3 ώρες πριν, Κέρβερος said:

@ΓΙΑΝΝΗΣ Γ φορολογικοί συντελεστές και προκαταβολή φόρου, όπως τα λες.
Εισφορά αλληλεγγύης, για φέτος, δεν έχουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες και γενικά ο ιδιωτικός τομέας.

Ιδιωτικός τομέας είναι και οι μισθωτοί των ιδιωτικών επιχειρήσεων . Αυτοί στο φορολογικό έτος 2020 , επιβαρύνονται με την ειδική εισφορά αλληλεγγύης...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Απο οτι βλέπω, όσοι πάμε με το παρ. 2 του άρθρου 12 Κ.Φ.Ε (φορολογικό μπλοκάκι) είμαστε χαμένοι, καθώς έχουμε εισφορά αλληλεγγύης, σε σχέση με τη φορολόγηση ως ελ. επαγγελματίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, είμαι νέος μηχανικός, κάνω πρώτη φορά φορολογική δήλωση μετά από εργασία και θα ήθελα την βοήθειά σας, σχετικά με ένα πρόβλημα που προέκυψε.

Κατά το έτος 2020 είχα μισθωτή εργασία για 7 μήνες (Ιανουάριο-Ιούλιο) και στη συνέχεια, καθώς βρήκα άλλη εργασία άνοιξα "μπλοκάκι" και εργαζόμουν ως ελεύθερος επαγγελματίας. Έχουν δηλωθεί σωστά τα εισοδήματά μου και από την μισθωτή εργασία και από το ελεύθερο επάγγελμα, από τη λογίστρια μου. Στους 3 μήνες που έκοψα δελτίο παροχής υπηρεσιών ο εργοδότης μου κρατούσε κανονικά το 20% της παρακράτησης φόρου( συνολικό ποσό κοντά στα 450ευρώ). Με την προσωρινή δήλωση του Ε1 στο ποσό της εκκαθάρισης δεν φαίνεται να έχω την επιστροφή αυτού του ποσού (450ευρώ) και η λογίστρια μου είπε οτι δεν τα δικαιούμαι γιατί μέσα στο έτος είχα εισοδήματα και από μισθωτή εργασία. Μετά από μερικά τηλεφωνήματα με άλλους λογιστές και συναδέλφους μου είπαν ότι αυτό δεν είναι λογικό, καθώς θα έπρεπε να γίνει ξεχωριστή εκκαθάριση για το ποσό της μισθωτής εργασίας και ξεχωριστή για το ποσό από το ελεύθερο επάγγελμα και πως δεν γίνεται να χάσω αυτά τα λεφτά.

Μετά και από μια σχετική αναζήτηση που έκανα βρήκα από την ΑΑΔΕ την παρακάτω απάντηση: 

"ΕΡΩΤΗΣΗ: Ασκώ επιχειρηματική δραστηριότητα και στη χρήση 2020 έχω εισόδημα και από
μισθωτή εργασία, μπορώ να φορολογηθώ σύμφωνα με τις διατάξεις της περ. στ ́ παρ. 2
άρθρου 12 του Κ.Φ.Ε.;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Θα υποβάλλετε ηλεκτρονικά την αρχική σας δήλωση δηλώνοντας τα εισοδήματά σας ως έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα και στη συνέχεια θα υποβάλλετε
τροποποιητική δήλωση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. και κατόπιν ελέγχου όλων των
προϋποθέσεων που ορίζει ο νόμος θα καθοριστεί ο τρόπος φορολόγησης του
εισοδήματός σας."

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάποιο τέτοιο πρόβλημα; Έχει κάνει κάποιο λάθος η λογίστρια; Και τελικά αυτό το ποσό θα καταφέρω να το πάρω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και ευχές για καλό υπόλοιπο του καλοκαιριού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.