Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολογική Δήλωση έτους 2020- ΕΝΤΥΠΟ Ε3 - Ερωτήματα / και πιθανές απαντήσεις που θα μας απασχολήσουν


Recommended Posts

@mechgiann

α) Την γνώμη μου την έχω γράψει εδώ. Καθώς και στην παραπομπή που υπάρχει εκεί.

β) Σωστά. Ούτε Ε3, ούτε Ε1. Αυτή είναι η γνώμη και θεωρώ ότι είναι τεκμηριωμένη σωστά.

γ) Ναι, έχεις δίκιο στον 423 πάει (Προσωπικά έχω κι εγώ τέτοιο ποσό και εκεί το έχω βάλει ως έμμεσο έξοδο...δεν ξέρω γιατί έγραψα ότι πάει στον 420!!! ... άλλο έβλεπα άλλο έγραφα.. sorry). Επίσης δεν θεωρώ ότι είναι άμεσο έξοδο για να πάει π.χ. στον 401.

 

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με τη μείωση κατά 25% των ασφαλιστικών εισφορών στις ατομικές επιχειρήσεις δύο τρόποι υπάρχουν για την αποτύπωση τους στα φορολογικά έντυπα.

1) Να θεωρηθεί δαπάνη το σύνολο της μηνιαίας εισφοράς και έκτακτο έσοδο αυτό το 25%.

2) Να θεωρηθεί δαπάνη το πράγματι καταβληθέν ποσό της ασφαλιστικής εισφοράς.

Στο ίδιο αποτέλεσμα θα καταλήξετε στο τέλος.

Διαλέξτε την απλούστερη λύση που είναι η υπ.αριθ. 2.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρακαλώ για βοήθεια σχετικά με την εισαγωγή στο Ε3 των ρυθμισμένων ασφαλιστικών εισφορών. Συγκεκριμένα έχω μπει στη ρύθμιση των 120 δόσεων αλλά υποθέτω ότι θα πρέπει να ισχύουν τα ίδια για όλες τις ρυθμίσεις:

1. Στη λογιστική βάση υπολογίζουμε όλες(120) τις δόσεις (με τη λογική ότι αφορούν εισφορές παλαιότερων ετών) ή μόνο τις δόσεις με απαίτηση πληρωμής μέσα στο 2020;

2. Πώς σπάμε τα ποσά σε εισφορές και πρόστιμα-τόκους; Που μπορούμε να βρούμε αυτόν τον επιμερισμό; Επίσης τον επιμερισμό τον κάνουμε μόνο στη φορολογική βάση ή και στη λογιστική;

3. Τα πρόστιμα-τόκοι μπαίνουν στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης (κωδ.2005) και στον πίνακα Ζ2 (κωδ.488) και πουθενά αλλού, σωστά;

4. Έστω ότι το 3 είναι σωστό, σε αυτούς τους κωδικούς βάζουμε μόνο τα πρόστιμα-τόκους των δόσεων που πληρώθηκαν μέσα στο 2020 ή όλου του ποσού της ρύθμισης;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στο προσυμπληρωμενο Ε1_781 για το 600αρι και σε εμένα και στο σύζυγο μου (και οι δύο ελεύθεροι επαγγελματίες μηχανικοί) έχουν ανεβάσει 200€.

Εμείς έχουμε κανονικά λάβει τα 600€ έκαστος την άνοιξη του 2020.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο αυτό?

Γνωρίζετε τι πρέπει να κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

@d.styl

Η ΑΑΔΕ (Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων) ισχυρίζεται ότι "είναι σε διαρκή συνεργασία με τους φορείς που χορήγησαν ενισχύσεις αποζημιωτικού χαρακτήρα, ώστε να τις συμπεριλάβει στους κωδικούς 781 – 782".

Προτείνω προσωρινή αποθήκευση της δήλωσης και οριστική υποβολή της αργότερα, αφού υπάρχει χρονικό περιθώριο.

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2021 at 12:49 ΜΜ, Kosmopolitis said:

@d.styl

Η ΑΑΔΕ (Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων) ισχυρίζεται ότι "είναι σε διαρκή συνεργασία με τους φορείς που χορήγησαν ενισχύσεις αποζημιωτικού χαρακτήρα, ώστε να τις συμπεριλάβει στους κωδικούς 781 – 782".

Προτείνω προσωρινή αποθήκευση της δήλωσης και οριστική υποβολή της αργότερα, αφού υπάρχει χρονικό περιθώριο.

Σήμερα είναι 22 Ιουλίου και απομένουν 35 ημερολογιακές ημέρες για την λήξη της εμπρόθεσμης υποβολής των δηλώσεων εισοδήματος. Πιστεύετε εσείς αυτό που ισχυρίζεται η ΑΑΔΕ ? Πότε δηλαδή θα τα αναρτήσει ? Στις 25-08 το βράδυ ? Αν δεν υπάρχουν προσυμπληρωμένα αυτά τα ποσά στους υπόψη κωδικούς ή υπάρχουν διαφορετικά ποσά από όσα πράγματι εισπράχθηκαν εντός του 2020, η δήλωση θα υποβληθεί με όσα υπάρχουν στους κωδικούς 781-782......

 

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Να πω πώς συμπλήρωσα, το Ε3, με τις ενισχύσεις που πήραμε πέρυσι – είμαι φορολογικά μπλοκάκι.

(α) το 600αρι, (β) την έκπτωση του 25% στο ΦΠΑ

Έχουμε και λέμε:

Z1_470, το 600αρι

Ζ3_496, το 600αρι

ΣΤ(ε)_444, στο (1) το 600αρι, στο (6) το 25%

ΣΤ(δ)_443, , έβαλα τα έξοδα της αναμόρφωσης

Στο Δ5_401, έβαλα τις ασφαλιστικές εισφορές

Στο Δ9_423, έβαλα τα έξοδα της αναμόρφωσης

Στο Δ8_422, πήγε μόνο του το 600αρι

Με αυτόν τον τρόπο στο ΣΤ_453, έχω το καθαρό εισόδημα που είναι έσοδα-ασφαλιστ. Εισφορές

Στο Ζ3_999 είναι προσυμπληρωμένη η επιστρεπτέα

Η συμπλήρωση του Ε1:

Σε μένα είναι σωστά προσυμπληρωμένο το Πινακας 6_781, με άθροισμα επιστρεπτέας και 600αρι

Στον Πίνακα 6, στο 657, συμπλήρωσα το 25%, με ΑΦΜ φορέα, του Υπουργείου Οικονομικών

 

Στα  παραπάνω κατέληξα διαβάζοντας αυτά που έχουν ήδη γραφτεί στο forum και στο ψάξιμο στο διαδίκτυο. Δεν ξέρω αν είναι σωστός ο τρόπος. Το σίγουρο είναι ότι η φορολόγηση θα είναι σωστή και οι ενισχύσεις μένουν αφορολόγητες, όπως είναι σωστό.

Εννοείται με κάθε  επιφύλαξη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι. Δουλεύω σε έναν εργοδότη, και ήθελα να ρωτήσω αν βάζω κάπου τις ασφαλιστικές εισφορές στο Ε3. 

Στα τιμολόγια μου γράφω το ακόλουθο:

Υπάγομαι στην παρ. 9 του
άρθρου 39 του νόμου 4387/16 και ο ασφαλιστικός μου φορέας
είναι έως και σήμερα ΕΤΑΑ (πρώην ΤΣΜΕΔΕ).

Link to comment
Share on other sites

Οι ασφαλιστικές εισφορές έχουν καταβληθεί από τον εργοδότη σου μέσω ΑΠΔ.
Το ποσοστό των εισφορών που σου αντιστοιχεί (και παρακρατήθηκε) εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδά σου.

Στον πίνακα Ζ’ του Ε3 συμπληρώνονται τα έσοδα και τα έξοδα (περιέχονται και στο βιβλίο εσόδων-εξόδων).
Οι εισφορές ανήκουν στα "διάφορα λειτουργικά έξοδα".
Δεν γνωρίζω αν έχεις λάβει κάποια βεβαίωση για το ποσό αυτό ούτε αν το καταγράφεις ως έξοδο στο βιβλίο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ, φαίνεται πως έχεις δίκιο, καθώς μπήκα στο e-tsmede, και δεν μου εμφανίζει καμία πληρωμή στο 2020. Επειδή μοναδικός εργοδότης μου είναι ΝΠΙΔ, θέλω να φορολογηθώ σαν μισθωτός. Στο 006 έβαλα όχι, και στο 007 έβαλα ναι, στο 010 πολύ μικρές αρ. 1, παρ. 2γ,

στον κωδικό 605 του Ε1, πατώντας μέσα στο ποσό, είναι συμπληρωμένα τα εξής:

Ακαθάριστες Αποδοχές, Φορολογητέο ποσό, και φόρος που παρακρατήθηκε.

Στο 461 του Ε3 έχω βάλει το ποσό Ακαθάριστες Αποδοχές, και στον κωδικό 423 το φόρο που παρακρατήθηκε. Τα υπόλοιπα συμπληρώνονται αυτόματα.

Το ποσό ακαθάριστες αποδοχές είναι 372*12, ενώ το φορολογητέο ποσό είναι 3.728,76, και ο φόρος που παρακρατήθηκε είναι 892,80. Αυτά δείχνει η εφαρμογή του Ε1, όταν πατάμε μέσα στο ποσό του 605.

Παρόλα  αυτά, όπως μπορείτε να δείτε στην παρακάτω εικόνα, φαίνεται πως κάθε μήνα το φορολητέο ποσό είναι 216*12 = 2.592

Τελικά τι πρέπει να βάλω στα 461, και 423;

Επίσης, αναφορικά με τα 600 ευρώ:

ΣΤ(ε)_444, στο (1) το 600αρι.

Μπορείτε να επιβεβαιώσετε πως είναι σωστή η παραπάνω διαδικασία; Δηλαδή να βάλω στα ακαθάριστα έσοδα το 372*12 =4464, και στο 423  το ποσό 892,80;

Επίσης είναι σωστά αυτά που βάζω στα 006, και 007 στην περίπτωσή μου;

Ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια, θα εκτιμούσα αν είχα μια απάντηση από τον φίλο SOTHRIS, μιας και ο φίλος georgegaleos δεν είναι πλέον διαθέσιμος με την πολύτιμη βοήθεια του.

shot-2021-09-06_12-36-36.jpg

Edited by panos_hmty
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.