Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Micro-Inverters σε net-metering


antloukidis

Recommended Posts

Συνάδελφοι δεν έχω ασχοληθεί επαγγελματικά με ΦΒ και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Σκέφτομαι την εγκατάσταση συστήματος net-metering στο σπίτι μου.

Με εξυπηρετεί εγκατάσταση σε 3 προσανατολισμούς (περίπου 1,5 KWp σε ανατολική στέγη, 1,5 KWp σε δυτική στέγη και 1,5 KWp σε νότια όψη ή περγκολα - στέγαστρο).

Καθώς η χρήση optimizers ή micro-inverters είναι σχεδόν απαραίτητη νομίζω, σκέφτομαι να βάλω σε όλα τα panels από ένα micro-inverter, χωρίς κεντρικό inverter.

Τι λέτε????

Το δέχεται η ΔΕΗ ?? 

Edited by miltos
Αλλαγή τίτλου Θέματος
Link to comment
Share on other sites

Με micro inverters δεν θα έχεις α)πιστοποιητικά και β)υποστήριξη στην Ελλάδα...

Δύο διαθέσιμες λύσεις α)SolarEdge - πλέον δοκιμασμένη ή β)Huawei , με power optimizers.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @antloukidis.

Κεντρικό inverter δε θα πρότεινα καθώς αν πάθει βλάβη αυτός ή ακόμη και να βγει εκτός για λόγους συντήρησης, θα σου βγάλει όλη την εγκατάσταση εκτός λειτουργίας. 

Το θέμα των πιστοποητικών που αναφέρει ο @btelis δεν το γνωρίζω. 

Ο ΔΕΔΔΗΕ θέλει απλά να δει μία τελική παροχή ως έξοδο από το σύστημά σου, η οποία θα πηγαίνει στο μετρητή ενέργειας. Επομένως, θα πρέπει οι έξοδοι των επιμέρους συστημάτων να πηγαίνουν ως είσοδοι σε ηλεκτρικό πίνακα και η κοινή έξοδος να οδηγείται στο μετρητή. Τεχνικά πάντως δε νομίζω να υπάρχει θέμα από πλευράς ΔΕΔΔΗΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Στους 3 προσανατολισμούς υπάρχουν σκιάσεις από πχ καμινάδες, δέντρα κτλ?

Βάλε μας αν θες την κάτοψη από το google earth - map...

 

 

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στη νότια πλευρά υπάρχουν 2 πεύκα (στον κήπο μου ), που θα κλαδευτούν καταλλήλως....

Χαλκούτσι.pdf

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Πέρα του αν υπάρχουν πιστοποιητικά ή όχι, οι micro-inverters στην Ελλάδα σε κεραμοσκεπές δεν ενδείκνυνται γιατί λόγω υπερθέρμανσης παραδίδουν το πνεύμα σύντομα... Σε περιπτώσεις με 2-3 προσανατολισμούς χωρίς σκιάσεις, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείται ινβέρτερ με αντίστοιχα 2 ή 3 MPPTs. Επειδή όμως  ινβέρτερ με 3 MPPTs για αυτή την ισχύ (~5 kwp) είναι δυσεύρετοι ή δεν υπάρχουν καν... προτείνονται 2 ινβέρτερ ισχύος 1.5+3kwp με 1 + 2 MPPTs αντίστοιχα. Το κόστος συνήθως είναι το ίδιο με τις προαναφερθήσες λύσεις, αλλά χωρίς το κίνδυνο αστοχίας λόγω υψηλών θερμοκρασιών που αναπτύσσονται στην πίσω πλευρά των πάνελ, και λόγω κεραμοσκεπής, και καταστρέφουν micro inverters ή  optimizers.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, astrah said:

Σε περιπτώσεις με 2-3 προσανατολισμούς χωρίς σκιάσεις, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείται ινβέρτερ με αντίστοιχα 2 ή 3 MPPTs. Επειδή όμως  ινβέρτερ με 3 MPPTs για αυτή την ισχύ (~5 kwp) είναι δυσεύρετοι ή δεν υπάρχουν καν... 

είσαι ο μόνος που φαινεται οτι γνωρίζεις το σπορ, τι γνώμη έχεις για τον kostal  που έχει 3 είσοδος dc κ 3 ανεξάρτητα mpp trcker?

Link to comment
Share on other sites

Οι προηγούμενης γενιάς inverter PIKO (~2010-2015), αστοχούν σοριδόν μετά την 5-7ετία... 

Για τους νέους δεν έχω άποψη...

Γενικότερα δεν είναι στις προτιμήσεις μου και για άλλα θέματα όπως τηλεμετρία, service κ.τ.λ.

Βεβαίως, είναι οι μοναδικοί, με μια μικρή επιφύλαξη αν μου διαφεύγει κάποιος, με 3MPPTs σε ινβέρτερ με ισχύ μέχρι 10KWp.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, astrah said:

... οι micro-inverters στην Ελλάδα σε κεραμοσκεπές δεν ενδείκνυνται γιατί λόγω υπερθέρμανσης παραδίδουν το πνεύμα σύντομα...

Έχω δει κάτι αμερικάνικους (με ελληνικό όνομα - "Ενφαση") που δίνουν εγγύηση 25 χρόνια. Λες να αποκλείουν την Ελλάδα από την εγγύηση???

Θέλει ψάξιμο.....

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • εισάγονται στην Ευρώπη και ύπαρχει version 230/400VAC
  • δεν βλέπω να έχουν τα certificate για να σου επιτρέψει ο ΔΕΔΔΗΕ την σύνδεση
  • τιμή να ξεκινά από ~110+ΦΠΑ η version 60cells για 350Wp πάνελ με έξοδο 240Wac που σημαίνει κόστος περίπου όσο το κάθε πάνελ
  • η ακριβότερη version ~160+ΦΠΑ η version 72cells για 460Wp πάνελ με έξοδο 350Wac

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα εγγύησης λόγω χώρας

Φιλική συμβούλη = θα μπλέξεις

 

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.