Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΥΡΑΣΦΑΛΕΙΑ - ΚΤΙΡΙΟ ΨΗΛΟΤΕΡΟ ΤΟ 23μ.-Σύστημα απαγωγής καυσαερίων/θερμότητας


kampouraki

Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί δεν μου έχει ξανατύχει και με τηλέφωνα σε πυροσβεστικές δεν έβγαλα άκρη. 

Έχω κάποιο κτίριο κατοικιών υψηλότερο των 23μ., σύμφωνα με το Π.Δ. 41/2018 παράγραφος 6.6.8 απαιτείται σύστημα απαγωγής καυσαερίων και θερμότητας. Δεν βλέπω κάπου να διευκρινίζεται σε ποιες χρήσεις άρα εικάζω ότι απαιτείται και σε μια πολυκατοικία. Αυτό πρακτικά τι συνεπάγεται? Οτι στο κλιμ/σιο θα πρέπει να έχω κάποιο κανάλι απαγωγής με στόμια άνα όροφο και κάποιο ανεμιστήρα στο δώμα ας πούμε? Και αν ναι με τι όγκο αέρα θα το υπολογίσω? Επίσης θα πρέπει να βάζω και νωπό? Και ολο αυτό θα λειτουργεί με κάποια εντολή από τον κοινόχρηστο πίνακα πυρανίχνευσης ας πούμε? 

Θα με κάλυπτε και να είναι απλά μια θυρίδα όπως αναφέρει στην παράγραφο 6.6.2 ότι απαιτείται σε εξαόροφες δηλαδή απλά στο ψηλότερο σημείο κλιμ/σιου ενα διάφραγμα απαγωγής καπνού?

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3/6/2021 at 10:50 ΠΜ, kampouraki said:

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει γιατί δεν μου έχει ξανατύχει και με τηλέφωνα σε πυροσβεστικές δεν έβγαλα άκρη. 

Έχω κάποιο κτίριο κατοικιών υψηλότερο των 23μ., σύμφωνα με το Π.Δ. 41/2018 παράγραφος 6.6.8 απαιτείται σύστημα απαγωγής καυσαερίων και θερμότητας. Δεν βλέπω κάπου να διευκρινίζεται σε ποιες χρήσεις άρα εικάζω ότι απαιτείται και σε μια πολυκατοικία. Αυτό πρακτικά τι συνεπάγεται? Οτι στο κλιμ/σιο θα πρέπει να έχω κάποιο κανάλι απαγωγής με στόμια άνα όροφο και κάποιο ανεμιστήρα στο δώμα ας πούμε? Και αν ναι με τι όγκο αέρα θα το υπολογίσω? Επίσης θα πρέπει να βάζω και νωπό? Και ολο αυτό θα λειτουργεί με κάποια εντολή από τον κοινόχρηστο πίνακα πυρανίχνευσης ας πούμε? 

Θα με κάλυπτε και να είναι απλά μια θυρίδα όπως αναφέρει στην παράγραφο 6.6.2 ότι απαιτείται σε εξαόροφες δηλαδή απλά στο ψηλότερο σημείο κλιμ/σιου ενα διάφραγμα απαγωγής καπνού?

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

 

Κατά το EN 12101 απαιτούνται στόμια προσαγωγής αέρα ανά επίπεδο κλιμακοστασίου και διάφραγμα απαγωγής καπνού στην οροφή του κλιμακοστασίου εμβαδού τουλάχιστον 1,5τμ. Τα στόμια και το διάφραγμα απαγωγής ενεργοποιούνται μετά την ενεργοποίηση του συστήματος πυρανίχνευσης. Η λειτουργία είναι αυτή:

image.png.b4a62a51f962c45f1c4aaca7b53a4136.png

Για την παροχή του αέρα δεν είμαι σίγουρος. Κατά το EN πρέπει να εξασφαλίζεται παροχή αέρα στην πόρτα του κλιμακοστασίου 0,75m/s -2m/s ανάλογα το κτίριο βάσει της κατηγοριοποίησης που αναφέρει το πρότυπο. Βάζοντας στο πρόγραμμα της 4m 10 ανανεώσεις την ώρα  (που δίνει ο 41/18 για υπόγεια κτιρίων) επί τον όγκο του επιπέδου η ταχύτητα του αέρα προκύπτει πολύ πάνω από 2m/s (στην πράξη θα είναι μικρότερη λόγω διαρροών κτλ). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.