Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πέργκολα και επιτρεπόμενα υλικά κάλυψης


domie

Recommended Posts

καλημερα,εχω μια περγολα(ή περγκολα δεν ξέρω ακριβώς) την οποία θέλω να καλύψω με μια κατασκεύη ή οπόια να ειναι ομορφη και να μην ειναι παντα κλειστή.στην ουσία ειναι ενα τετράγωνο πλάισιο.θέλω να μου πείτε ιδέες,και αν γνωρίζετε και που κυμαίνεται το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα,εχω μια περγολα(ή περγκολα δεν ξέρω ακριβώς) την οποία θέλω να καλύψω με μια κατασκεύη ή οπόια να ειναι ομορφη και να μην ειναι παντα κλειστή.στην ουσία ειναι ενα τετράγωνο πλάισιο.θέλω να μου πείτε ιδέες,και αν γνωρίζετε και που κυμαίνεται το κόστος.
Υπάρχει μια ανοιγοκλειόμενη πέργκολα στο εμπόριο με περσίδες αλουμινίου ή πολυκαρβονικου που κοστίζει περίπου 200-250/τμ αλλα οι περσίδες απλά περιστρέφονται και΄έχω δει και κάποιες άλλες με πολυκαρβονικό που σύρονται και μαζεύουν σε ένα τμήμα περίπου 300-350/τμ.Αλλά προσωπικά μου φαίνονται λίγο 'χοντροκομμένες' κατασκευες
Link to comment
Share on other sites

και φυσικά αυτό που ζητάς αγαπητέ φίλε είναι παράνομο. Η πέργκολα επιτρεπεται μόνο ως μέσο στήριξης φυτών. Δεν μπορείς να έχεις οποιαδήποτε μορφής "σκεπασμα", ουτε τέντες, ούτε πανιά, ουτε φυσικά πολυκαρβονικά.

 

στο λεω επειδη εχω κανει καμια πενηνταρια και αντιλαμβανομαι τι θελεις. Επειδη το φορουμ ειναι δημοσιο, πρεπει να ειμαστε τυπικοι.

 

στη γλυφάδα εχεις κατεβει καμια βολτα να παρεις ιδεες? πηγαινε, και μετα θα σου πω εγω τα προστιμα που εχουν φαει ολοι.

Link to comment
Share on other sites

... Η πέργκολα επιτρεπεται μόνο ως μέσο στήριξης φυτών...

 

Μια ωραιότατη κληματαριά - και υπάρχουν είδη που δε βγάζουν καρπό, αν φοβάσαι τις σφήκες. Ή ένα σωρό άλλα ωραιότατα φυτά που θα σε κάνουν πάλι να νοιώσεις άνθρωπος, με τα αρώματα, τα χρώματα, τη σκιά τους.

 

Ή το διαζύγιο με τη φύση είναι απαραίτητο για να θαφτούν οι όποιες επαρχιώτικες καταβολές διαθέτει κάποιος? (που αφενός δεν εξαφανίζονται αφετέρου όλοι τις έχουν).

 

Καλό να μπει και κανένα αναρριχώμενο στους τοίχους - και πιο ωραίοι θα είναι και δροσίζουν με αντάλλαγμα λίγο νεράκι (εκτός αν προτιμά κάποιος να τα ''σκάει'' στη ΔΕΗ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και φυσικά αυτό που ζητάς αγαπητέ φίλε είναι παράνομο. Η πέργκολα επιτρεπεται μόνο ως μέσο στήριξης φυτών. Δεν μπορείς να έχεις οποιαδήποτε μορφής "σκεπασμα", ουτε τέντες, ούτε πανιά, ουτε φυσικά πολυκαρβονικά.

 

στο λεω επειδη εχω κανει καμια πενηνταρια και αντιλαμβανομαι τι θελεις. Επειδη το φορουμ ειναι δημοσιο, πρεπει να ειμαστε τυπικοι.

 

στη γλυφάδα εχεις κατεβει καμια βολτα να παρεις ιδεες? πηγαινε, και μετα θα σου πω εγω τα προστιμα που εχουν φαει ολοι.

 

Για να βάλει κάποια από τις κατασκευές που ανέφερα νομίζω πως μπορεί να βγάλει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου καμμια αδεια για επικαλυψη περγκολας δεν υπαρχει. Απλα γιατι η περγκολα δεν ειναι τεχνητο μεσο σκιασης κατα ΓΟΚ.

 

Αν περασεις την οποιαδηποτε "περσιδα" σαν "διαδοκιδωση" της περγκολας μπραβο σου. Μολις την κλεισεις με τιποτα αλλο και φας την καταγγελια απο κανεναν πονηρουλη, θα τρεχεις και δεν θα φτανεις, ποσο μαλλον με τον νεο τροπο υπολογισμου προστιμων. Καποτε βγαιναν ευκολα τετοιες αδειες. Τωρα πολυ δυσκολο.

 

 

Βεβαια εγω μιλαω εκ προσωπικης πειρας. Τωρα αυριο μπορει καποιος να πει εγω εβγαλα αδεια περγκολας ολη κλειστη με λαμαρινες και ηλεκτρονικο συστημα ψεκασμου tfedovg και φωτοκυτταρο για να ανοιγοκλεινει μολις πλησιαζει το τμημα αυθαιρετων για αυτοψια και να λεει κι αληθεια. Στην Ελλαδα ζουμε.

 

να το πω απλα: για να δοκιμασει καποιος να περασει μια αδεια "Προσθηκη περγκολας με ανοιγοκλειομενο συστημα σκιασης" να δουμε ποσο μακρια θα παει. Απλα δεν προβλεπεται. Αρα απαγορευεται. Ελλαδισταν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, εάν θέλουμε μία κλειστή πέργκολα μόνο σαν ημιυπαίθριο χώρο μπορούμε να την υπολογίσουμε? Γιατί ούτε στον ορισμό του ημιυπαιθρίου κατατάσσεται!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η λύση του πολυκαρβονικού είναι η χειρότερη δυνατή. Αφενός είναι κακαίσθητη, αφετέρου ο θόρυβος που κάνει το πολυκαρβονικό όταν το χτυπάει ο ήλιος (και όταν κρυώνει) είναι τραγικός. Συνεχώς θα ακούς έναν κτύπο που τελικά θα σε εκνευρίζει..Συμφωνώ με τον skyclad στο ότι οι κατασκευές αυτές είναι χοντροκομμένες και το καλύτερο είναι να έχεις την pergola σκεπασμένη με ρολλό καλαμωτής (αν ξεπεράσεις τους ψυχολογικούς και πρακτικούς - πολεοδομικούς - σκοπέλους)

Link to comment
Share on other sites

προς dada

 

αν απλά σκεπασεις μια πέργκολα με καποιο υλικο, ναι, θα στην μετρησουν σαν ημιυπαιθριο.

 

αν τωρα συμβει αυτο που συμβαινει στο 90% των περιπτωσεων, και ξαφνικα εμφανιστουν και αλουμινια σουπερ ντουπερ ολ αραουντ, τοτε θα μετρησει η "περγκολα" στο συντελεστη. Κι αυτό λογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δηλαδη συναδερφοι αν καλυψω την περγκολά μου με καλαμωτη ή με ρεταλια πανιων που δεν αγκυρωνονται απο πουθενα ή τελος παντων την σκεπασω με ενα σεντόνι ...αυτο ειναι παρανομο; δεν νομιζω.

Ειναι νομιμο αρκει να μην ειναι μονιμη η κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.