Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργκολα και επιτρεπόμενα υλικά κάλυψης


Recommended Posts

Αν πας στο άρθρο 17 του ΓΟΚ παρ.1 περίπτωση β λέει :

 

"εγκαταστάσεις για την στήριξη φυτών (πέργολες)"

 

οτιδήποτε άλλο δεν είναι κατά ΓΟΚ πέργολα.

 

Μάλλον ανήκει στις κατασκευές του άρθρου 11 παρ. 6 με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη συναδερφοι αν καλυψω την περγκολά μου με καλαμωτη ή με ρεταλια πανιων που δεν αγκυρωνονται απο πουθενα ή τελος παντων την σκεπασω με ενα σεντόνι ...αυτο ειναι παρανομο; δεν νομιζω.

Ειναι νομιμο αρκει να μην ειναι μονιμη η κατασκευη.

άποψή σου, ο ΓΟΚ έχει άλλη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δηλαδη συναδερφοι αν καλυψω την περγκολά μου με καλαμωτη ή με ρεταλια πανιων που δεν αγκυρωνονται απο πουθενα ή τελος παντων την σκεπασω με ενα σεντόνι ...αυτο ειναι παρανομο; δεν νομιζω.Ειναι νομιμο αρκει να μην ειναι μονιμη η κατασκευη.

άποψή σου, ο ΓΟΚ έχει άλλη

 

Έχει περάσει καιρός απο τότε αλλά για να μην ανοίγω ίδιο θέμα, ξέρει κάποιος αν τα πράγματα άλλαξαν από τότε (νούμερο 5) ;

 

http://www.opengov.gr/minenv/?p=3932

Edited by sdritsas
Link to comment
Share on other sites

απλα κάνε ενα download τον ν.4067/12 είναι ο ΝΟΚ (νέος οικ. κανονισμός) αντί το ΓΟΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Θυμάμαι οτι είχα διαβάσει μια διάταξη/απόφαση όπου επέτρεπε την κάλυψη της πέργολας με ελαφρύ υλικό και μάλιστα συσχέτιζε το πάχος του υλικού επικάλυψης με το πάχος των στοιχείων της πέργολας.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει να το βρούμε??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πέργκολα που προβλεπεται κανονικα στην Ο.Α. μπορεί με καποιο τροπο να καλυφθεί με σταθερό υλικο, τυπου πλεξιγκλας? αν εχει γινει η καλυψη προ του 2011, θα μπορουσε να τακτοποιηθει με 4495?

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, nik said:

Το δεύτερο σίγουρα γίνεται. Για το πρώτο, 99% δεν γίνεται από τον ορισμό του ΝΟΚ. Ο ΝΟΚ λέει φυτά, υφάσματα, καλαμωτή.

Οκ σε ευχαριστω. Κ εγω σε αυτο ειχα καταληξει απλα ειπα μηπως μου διαφευγει κατι

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ εξηγήστε μου το :

(ΝΟΚ άρθρ.19 παρ.2)

 στ) Κατασκευές για τη στήριξη των φυτών, πέργκολες που μπορούν να επικαλύπτονται από ελαφρά εύκαμπτα υλικά ή κινητά συστήματα, καλαμωτές, φωτοβολταϊκά πανέλα αποκλειστικά σε οριζόντια θέση και φωτοβολταϊκά πανέλα πάνω από τη στέγη αποκλειστικά ακολουθώντας την κλίση της.

Τα ΦΒ πανέλα μπορούν να επικαλύπτουν πέργκολα ή όχι?

(το "," πριν από τα ΦΒ πάει στα υλικά επικάλυψης ή στις κατασκευές???)

Υ.Γ. Μου θυμίζει ...Πυθία με το .."ήξεις αφίξεις..."!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.