Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απολογιστικές Εργασίες Δημόσιου Έργου


StaGian

Recommended Posts

Αν δεν κατάλαβες μέχρι τώρα ότι απρόβλεπτα+απολογιστικά δεν πρέπει να ξεπερνούν το 15%, τι άλλο μπορώ να κάνω?

Σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι καλές δουλειές...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, KF said:

Αυτο ειναι αλλο ζητημα. Δεν εχεις θεμα εκτελεσης της συμβασης ..Το 15 % των απροβλεπτων ΔΕΝ εχουν σχεση με το 15% των απολογιστικων (το ενα δεν αναιρει το αλλο).Στη συμβαση σου πρεπει να διορθωσουν τα απολογιστικα ....

KF ίσως δεν έγινε κατανοητό αυτό που είπα.. δεν ο επίτροπος δεν ζήτησε μείωση των απολογιστικών στο 15% της αξίας εργασιών. Ζήτησε τον πλήρη μηδενισμό τους καθώς βάσει της πράξης ελεγκτικού, όπως προανέφερα, η άποψή του είναι ότι απροβλεπτα+απολογισιτκά (σωρρευτικά) πρέπει να είναι 15%.

Άρα με απρόβλεπτα στο 15% ως είθισται σε όλα τα έργα κάτω του ορίου... τελείωσαν τα απολογιστικά (0%)!

Άλλωστε, βάσει αξίας εργασιών προ έκπτωσής μου, τα απολογιστικά τόσο ήταν, κάτι παρακάτω του 15%.

Κατόπιν σημαντικής έκπτωσής μου επί της αξίας εργασιών, τα απολογιστικά (που δεν επιδέχονται έκπτωσης) έφτασαν να φαντάζουν πολλά αναλογικά.

Όμως ο επίτροπος δεν λέει στην Υπηρεσία ρίξτε τα στο 15%.. λέει μηδενίστε τα καθώς έχετε ήδη 15% απρόβλεπτα. Αυτό βάσει παρ. 10 του αρ. 154 του ν.4412 που ανέφερα στο αρχικό post. Η δε υπηρεσία μου λέει, δεν μπορούμε να προσφύγουμε καθώς η σύμβαση ναι μεν, αλλά τελικά δεν κωλύεται...

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, tetris said:

...ότι απρόβλεπτα+απολογιστικά δεν πρέπει να ξεπερνούν το 15%.

Για να βεβαιωθώ ότι κατανοώ σωστά αυτό που πολλές φορές επανέλαβες, ρωτώ:

Όταν λες Απρόβλεπτα+Απολογιστικά= 15% max (τουλάχιστο όπως το αναγράφεις) εννοείς σωρευτικά, δηλαδή αθροιστικά και τα 2 μαζί να μην υπερβαίνουν το 15%. Δηλαδή πχ απρόβλεπτα 10% + απολογιστικά 5%   ή  απρόβλεπτα 15% + απολογιστικά 0%... σωστά?

Αν το εννοείς έτσι, συμφωνείς μάλιστα και με τον επίτροπο, γιατί αυτός σίγουρα έτσι το εννοεί.

Το θέμα είναι ότι σε όλα τα προγενέστερα έργα μου, σε όλους τους τρέχοντες διαγωνισμούς και σύμφωνα και με τον KF, τα απρόβλεπτα = 15% μόνα τους και τα απολογιστικά έως και 15% επιπροσθέτως. Δηλαδή απρόβλεπτα+απολογισιτικά= 15%+15%max= 30%max.

Όλοι οι διαγωνισμοί έτσι δημοσιεύονται συνάδελφε. Μάλιστα τα απρόβλεπτα είναι καρφωμένα στο 15% ενώ τα απολογιστικά συνήθως μικρότερα (έως πχ 15%) αλλά σχεδόν πάντα > 0%.

Συνεπώς απρόβλεπτα+απολογιστικά>15%.

Τώρα τι εννοείς.. επαναλαμβάνοντας  (απρόβλεπτα+απολογιστικά= max 15%) πραγματικά δεν είμαι βέβαιος. Θέλεις να μου πεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά

Ή η υπηρεσία έχει δίκιο, ή ο επίτροπος (νομοθεσία). Μια πιο προσεκτική ανάγνωση της νομοθεσίας και νομολογίας θα σου λύσει τις απορίες.

Τα απολογιστικά ΔΕΝ συνιστούν ιδιαίτερη κατηγορία, δεδομένου ότι από τη φύση τους (εργασίες που δεν είναι δυνατό να προβλεφθούν και κοστολογηθούν εξ αρχής, αλλιώς θα υπήρχε έστω σχετικό άρθρο) εντάσσονται στα γενικότερα απρόβλεπτα. Εξ ου και ο χαρακτηρισμός "απρόβλεπτα-απολογιστικά".

Με λίγα λόγια, θα μπορούσε ο προϋπολογισμός να τα αναφέρει ξεχωριστά, αλλά το άθροισμα και των δύο ΔΕΝ μπορεί ποτέ να είναι >15% . Το ότι περιλαμβάνονται μαζί με τα απρόβλεπτα, δίνει την ευελιξία (ως προς τους ΑΠΕ) να κινηθούν εντός αυτού του ποσοστού χωρίς ιδιαίτερες τροποποιήσεις.

Αν υπάρχει κάτι διαφορετικό στη νομοθεσία, θα το αποδεχτώ ασμένως...

 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα απολογιστικα ειναι οτι δεν επιδεχονται (και ορθως) εκπτωση .Η εκπτωση μπαινει μονο στα ΓΕ και ΟΕ.

Απο εκει και περα το μεγιστο 15% μπαινει ακριβως για να θεωρηθει η συμβαση σαν εκτελεση εργου με εκπτωση επι των ομαδων και οχι σαν εργο απολογιστικων εργασιων (υπαρχει σημαντικη νομολογια του Ελεγκτικου Συνεδριου πανω σε  θεματα ειδους συμβασεων) .

Βασικη αρχη σε ολα τα ειδη συμβασεων ειναι η αρχη του ανταγωνισμου.Απο εκει ξεκινουν ολα.

Μην ταλαιπωρεισαι αλλο λοιπον. Οτι λεει ο Επιτροπος θα κανετε και το αν δικαιουσαι αποζημιωσεις ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

Τελος να εχεις υποψιν σου οτι αλλο το  15% για τις απολογιστικες αλλο το 15% (ή 9% ) για τα απροβλεπτα. Ειναι ξεχωρα νουμερα και δεν προστιθενται .

Link to comment
Share on other sites

Και μια διευκρινηση. Μιλαμε για τα απολογιστικα της μελετης δημοπρατησης και οχι απολογιστικα που πιθανο προκυψουν κατα τη διαρκεια εκτελεσης. Αυτα τα δευτερα προφανως ανηκουν στο 15% των απροβλεπτων.

Link to comment
Share on other sites

Αφορα προσυμβατικο ελεγχο.Για εργα εκτος ΕΣΠΑ ο επιτροπος δινει το οκ για την υπογραφη συμβασης σε εργα προυπολογισμου >300.000 ευρω . Για εργα ΕΣΠΑ σε εργα >5350000 ευρω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

Έχοντας εκτελέσει απολογιστικές εργασίες κατόπιν σχετικής εντολής εργασιών της υπηρεσίας παρουσίασα με λογαριασμό εργασιών πίνακα όπου παρουσιάζω πως κοστολογούνται οι εργασίες. Η υπηρεσία όμως έχει αντίρρηση ως προς το οικοδομοτεχνικό προσωπικό και τα μηχανήματα. Στο πίνακα παρουσιάζω το προσωπικό σύμφωνα με το πρακτικό επιτροπής δημοσίων έργων 2012Γ και μου επιβάλλει να χρησιμοποιήσω τα πραγματικά ημερομίσθια και τις κρατήσεις αυτών καθώς και τιμολόγια για τα υλικά εργασίας και μηχανημάτων.

Μη γνωρίζοντας τη διαδικασία μου έδωσαν ένα πρότυπο του πίνακα ενός άλλου αναδόχου (πριν συντάξω το πίνακα) στο οποίο φαίνεται το οικοδομοτεχνικό προσωπικό καθώς και μηχανήματα και υλικά να παρουσιάζονται σύμφωνα με το επίσημο πρακτικό (υπογεγραμμένο από την υπηρεσία).

Αυτό που μου επιβάλλει (προφορικά) η υπηρεσία είναι το σωστό; Και άρα στον άλλο ανάδοχο τα υπέγραψαν λανθασμένα;

Επίσης στο έντυπο οικονομικής προσφοράς του έργου τα απολογιστικά αναφέρονται χωρίς ΓΕΟΕ με συνέπεια το ποσό των απολογιστικών να παραμένει αμετάβλητο πριν και μέτα την οικονομική προσφορά.

Σύμφωνα με αυτό στο πίνακα που παρουσιάζω στην υπηρεσία βάζω στο τέλος ΓΕΟΕ επί των απολογιστικών εργασιών ή όχι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.