Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για τοποθέτηση ανυψωτικού για μετακόμιση σε κτίριο


marionik

Recommended Posts

Γεια σας. Ρωτάω εδώ μιας και πιστεύω λόγω ιδιότητας και πιθανώς εμπειρίας θα γνωρίζετε καλύτερα να μου απαντήσετε.

Ετοιμάζομαι να κάνω μια μετακόμιση, θα μεταφερθούν πράγματα από το ρετιρέ που μένω τώρα σε άλλο διαμέρισμα.

Το θέμα μου είναι το εξής, αν μπορεί εύκολα να τοποθετηθεί ανυψωτικό μηχάνημα με σκάλα λόγω περιορισμών και ιδιόρυθμου κτιρίου.

Πιο αναλυτικά, στην ταράτσα που πρέπει να φτάσει η σκάλα του ανυψωτικού από τον δρόμο για την μεταφορά των αντικειμένων υπάρχει τοιχίο ύψους 1.6 μέτρων και από έξω υπάρχει η ποδιά του κτιρίου με μήκος περίπου 0.5 με 0.6 μέτρα. Δεν ξέρω αν μπορεί να τοποθετηθεί εκεί ανυψωτικό χωρίς πρόβλημα.

Σε τυχόν απορία σας γιατί δεν το ρωτάω αυτό στις εταιρείες που απευθύνθηκα, φυσικά και το ρώτησα αλλά δεν έλαβα ξεκάθαρη απάντηση πέραν από το αν υπάρχει εμπόδιο και εμποδίζει δεν μπορεί να τοποθετηθεί η σκάλα του ανυψωτικού. Παρακάτω ένα πρόχειρο σχέδιο.

 

 

 

 

 

1212.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 1,6μ τοιχίο είναι αρκετά ψηλό για να βάλουν οι εργαζόμενοι τα αντικείμενα αν μιλάμε για μεγάλα έπιπλα και όχι για μικρές κούτες. Πάνω στην πλατφόρμα του ανυψωτικού και να γίνει η μετακόμιση, πιστεύω ότι σε συνεννόηση με άνθρωπο του συνεργείου που θα πρέπει να έρθει να δει, θα πρέπει να βάλετε σκαλιά από την μέσα πλευρά του τοιχίου , ώστε να ανεβαίνουν οι εργαζόμενοι λίγο, τόσο όσο το τοιχίο να φτάνει στην μέση τους, θα συνεννοηθείτε με αυτούς, όσον αφορά την θέση, το ύψος και πλάτος των σκαλιών για να μπορέσουν να εργαστούν και να γίνει η δουλειά σας.- 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βρεθεί εταιρεία να παράσχει τέτοια βοήθεια με σκαλοπάτια, θα τους ρωτήσω.

Τα αντικείμενα που θα κατέβουν από την ταράτσα είναι κουζίνα πλυντήρια ψυγεία και κάποια βαριά αντικείμενα, το βάρος τους είναι από 50 ως 80 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

τα συνηθισμένα δηλαδή, μίλησε με αυτές τις εταιρείες να περιγράψεις το πρόβλημα μήπως έχουν κάποια άλλη λύση. Αυτό με τα σκαλιά το σκέφτηκα εγώ, αυτοί μπορεί να σκεφτούν κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, marionik said:

.....

Τα αντικείμενα που θα κατέβουν από την ταράτσα είναι κουζίνα πλυντήρια ψυγεία και κάποια βαριά αντικείμενα....

Ότι μπόρεσε να ανέβει μπορεί και να κατέβει

 

Ενδιάμεσες σκάλες στα 15 Μ ύψος με προβολακια 0.6 είναι αυτοκτονικές ιδέες

Και να ήθελαν να το κάνουν δεν τους αφήνεις

 

Μη ανησυχείς, θα κατέβουν οι συσκευές κι από το κεντρικό κλιμακοστάσιο

Link to comment
Share on other sites

Θα τους πω να τα μεταφέρουν από το κλιμακοστάσιο. Η πολυκατοικία που μένω είναι του 1930 και φοβόμαστε μην παρουσιαστούν προβλήματα στις σκάλες από το βάρος, σε κάποια σημεία των σκαλοπατιών από το κάτω μέρος έχουν πέσει σοβάδες και φαίνεται το μπετόν. δεν έχουν επισκευαστεί ποτέ. Μιλάμε για φορτίο π.χ 75 κιλά η συσκευή και 2-3 άνθρωποι που θα το κουβαλάνε 60-80 κιλά βάρος ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.