Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση του Ν 4178


ftzi

Recommended Posts

Το 2017 δημιούργησα μια δήλωση αυθαιρέτων με το Ν4178 που αφορούσε την τακτοποίηση διώροφης οικοδομής  που κατασκευάστηκε προ του 1975.

Το έργο βρίσκεται σε ολοκληρωμένη υπαγωγή, τα απαιτούμενα αρχεία είναι όλα περασμένα ήδη στο σύστημα από τότε και έχω πληρωθεί κανονικά για τη δουλειά μου.

Σήμερα μετά από 4 χρόνια μου ζητείται να παραιτηθώ από το έργο και να μεταφέρω τη δήλωση αυτή σε άλλο μηχανικό για αδιευκρίνιστους λόγους.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : 

Σε αυτήν την περίπτωση κρίνεται απαραίτητο να μεταφερθεί η υπάρχουσα δήλωση σε άλλο μηχανικό ή να δημιουργηθεί εκ νέου δήλωση από εκείνον στο Ν4495 με συμψηφισμό προστίμων;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Edited by ftzi
Link to comment
Share on other sites

Να την μεταφέρεις "χθες"! Με βάση τη νόμιμη διαδικασία κι αφού πάρεις εγγράφως την απαίτηση από τον ιδιοκτήτη... Δεν έχεις κάτι επιπροσθέτως να περιμένεις κι αφού η επιθυμία του ιδιοκτήτη είναι αυτή, ας "φύγει ένα βάρος από πάνω σου" και να μεταφερθεί στις πλάτες κάποιου άλλου "συναδέλφου" - αδαή (ή όπως αλλιώς θέλεις να τον λες) ο οποίος θα το φορτωθεί!!! Να είσαι απολύτως βέβαιος για ό,τι έγραψα....

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Να την μεταφέρεις "χθες"! Με βάση τη νόμιμη διαδικασία κι αφού πάρεις εγγράφως την απαίτηση από τον ιδιοκτήτη... Δεν έχεις κάτι επιπροσθέτως να περιμένεις κι αφού η επιθυμία του ιδιοκτήτη είναι αυτή, ας "φύγει ένα βάρος από πάνω σου" και να μεταφερθεί στις πλάτες κάποιου άλλου "συναδέλφου" - αδαή (ή όπως αλλιώς θέλεις να τον λες) ο οποίος θα το φορτωθεί!!! Να είσαι απολύτως βέβαιος για ό,τι έγραψα....

πέρα από αυτή την άποψη που κατανοώ, θα μπορούσε να κάνει νέα δήλωση του Ν4495? και αν ναι γίνεται συμψηφισμός προστίμων?

Link to comment
Share on other sites

Νέα δήλωση δεν μπορεί να γίνει διότι δεν υπάρχει κάτι προς τακτοποίηση, αφού το ακίνητο έχει ρυθμιστεί με τον Ν. 4178/2013.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ορθώς! Δεν επιτρέπεται να γίνει νέα δήλωση, μια μόνο για κάθε ακίνητο - ιδιοκτησία (που λανθασμένα κάνουν αρκετοί συνάδελφοι) και βεβαίως δεν μπορεί να γίνει συμψηφισμός των ήδη καταβληθέντων ποσών μέσω μιας νέας δήλωσης (αυτός γίνεται αυτόματα από το σύστημα κατά τη μεταφορά στον επόμενο νόμο).

 

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Πολυμήχανoς said:

Νέα δήλωση δεν μπορεί να γίνει διότι δεν υπάρχει κάτι προς τακτοποίηση, αφού το ακίνητο έχει ρυθμιστεί με τον Ν. 4178/2013.

ευχαριστώ για την απάντηση 

προσπαθώ να καταλάβω απλά σε μια δήλωση που έχει γίνει οριστική υπαγωγή εδώ και 4 χρόνια και που όλα τα αρχεία είναι ανεβασμένα 

τι νόημα μπορεί να έχει η παραίτηση μου, και τέλος αν κάτι τέτοιο εγκρίνεται από το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει να υποβληθεί αίτημα στο ΤΕΕ.
Δεν βρίσκω νόημα στην αλλαγή διαχειριστή μηχανικού σε ολοκληρωμένη δήλωση. 

Edited by Πολυμήχανoς
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.