Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγκύρωση οπλισμού δοκών σε ακραίο κόμβο, κατά EC & ελάχιστο πλάτος υποστυλώματος/τοιχώματος


 

Recommended Posts

17 ώρες πριν, zazeng said:

Αυτό ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Καλά τα τύμπανα αλλά είναι συνταγή για έλκος με τα συνεργεία που έχουμε.

Το εφαρμόζεις; Το παραπάνω που λέει ο Αλέξιος με τη λαπάτσα το έχεις κάνει ποτέ;

Έχεις κάποια φωτό/σχήμα να ξεστραβωθουμε κ μεις;

Μόνο  μεγάλα  τύμπανα  έχω  κάνει  με  ΕΚΩΣ  , Αλλά  η  εγκάρσια  ράβδος  θα  πρέπει  να  συγκολληθεί  στο  ευθύγραμμο  τμήμα   . Λαπάτσα  είναι  μια  ωραία  λύση . 

Εάν  είναι  έλκος  τα  τύμπανα οι  συγκολλήσεις  τι  είναι  τότε ;;  που  δεν  σε  καλύπτει  κανείς   αφού  πιθανότατα  ο  μάστορας   δεν  εχει  ιδεα  από  συγκολλήσεις  και  βιάζεται !!! 

Edited by loser
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

O συγκολλητής πρέπει να είναι πιστοποιημένος, το οποίο πίστεψε με κάνει τεράστια διαφορά.
Σε οπλισμό μόνο ματίσεις έχω κάνει με συγκόλληση, προς το παρόν, αλλά σε σχέση με το μέσο σιδερά ήταν περίπατος η υπόθεση. Τα τύμπανα θα προσπαθήσω να τα αποφύγω πάση θυσία στο μέλλον.
Για τη λαπάτσα δεν έχω βρει ακόμα καμμία καλή λεπτομέρεια κ δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως γίνεται, που μπαίνει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zazeng said:

O συγκολλητής πρέπει να είναι πιστοποιημένος, το οποίο πίστεψε με κάνει τεράστια διαφορά.
Σε οπλισμό μόνο ματίσεις έχω κάνει με συγκόλληση, προς το παρόν, αλλά σε σχέση με το μέσο σιδερά ήταν περίπατος η υπόθεση. Τα τύμπανα θα προσπαθήσω να τα αποφύγω πάση θυσία στο μέλλον.
Για τη λαπάτσα δεν έχω βρει ακόμα καμμία καλή λεπτομέρεια κ δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως γίνεται, που μπαίνει κλπ.

Μπαίνει  στην  πίσω πλευρά του  υποστυλώματος  αφού  τρυπήθει  ,  και  οι  οπλισμοί  ηλεκτροσυγκοληθουν  μέσα  έξω 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρεια Αγκύρωσης με Λαπάτσα, η οποία θεωρώ οτι δεν είναι απαραίτητο να συγκολληθεί στον οπλισμό της Δοκού, αν  τοποθετηθεί  κόντρα στα άγκιστρα. 

Περιμένω γνώμες.

Lapatsa.jpg

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης το μόνο πρόβλημα που βλέπω στην τοποθέτηση είναι όταν έχεις πάνω από δίτμητους συνδετήρες.

Καλύτερα με συγκόλληση, καλύπτεσαι κανονιστικά χωρίς;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το θέμα αγκύρωσης υπάρχει σε τοιχεία π.χ. 25/80 κάθετα στη Δοκό, οπότε οι 4τμητοι συνδετήρες στη διεύθυνση της δοκού δεν δημιουργούν πρόβλημα. Τώρα σε κολώνες π.χ. 40/40 και άνω καλύπτεσαι. Επίσης θα μπορούσαν να τοποθετηθούν 2  Λαπάτσες στη σειρά σε πλάτος Δοκού π.χ. 30 εκ. για να αποφύγεις τους 4τμητους και άνω συνδετήρες. Θεωρώ το άγκιστρο της Δοκού κόντρα στη λαπάτσα αγκυρωμένο πάνω της χωρίς συγκόλληση. Είναι λάθος ;

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω κ δεν το θέλω.

Δυστυχώς η δουλειά για το σπίτι που μου έδωσε ο ktomp με τα headed bars προσέκρουσε σε ένα τοίχο ύψους 50+ $ για ένα paper με αναλυτικό υπολογισμό του πως δουλεύουν αυτές οι αγκυρώσεις κ είμαι σε φάση οικονομίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.