Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κάθετες ρωγμές σε υποστυλώματα. Αντιμετώπιση (επισκευή ή ενισχύση)


 
KidPadel

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Σαν μια πρώτη εκτίμηση μάλλον ήμουν λίγο πιο θετικός απ' όσο έπρεπε, κυρίως γιατί τα προβλήματα των φωτογραφιών δεν έχουν εμφανιστεί (ακόμα) στα άλλα φέρον στοιχεία του κτηρίου. Είναι πιθανόν να έχει διαβρωθεί και ο οπλισμός σε υποστυλώματα που δεν έχουν εμφανίσει ρωγμές; Σε αυτά ή τα εσωτερικά του κτηρίου θα πρέπει να γίνουν εργαστηριακοί ελέγχοι; Στο μέρος μας το νερό της βρύσης είναι ακόμη και σήμερα αλμυρό οπότε φαντάζομαι το 70 το σκυρόδεμα έγινε επι τόπου και η διάβρωση δεν θα αργήσει να εμφανιστεί. 

Επειδή είναι αρκετοί οι ενδιαφερόμενοι και οι πωλητές λείπουν, προς το παρόν δεν έχω την δυνατότητα να καθαιρέσω τα ρηγματωμένα τμήματα. Αν μετά από ενημέρωση των εξόδων μελέτης/ενίσχυσης/επισκευής είναι ακόμα θετικός ο πελάτης μου να προχωρήσουμε τότε θα ζητήσω να επέμβω για να πάρουμε και μια πρώτη ματιά στο τι έχει συμβεί εσωτερικά. 

@trellovoskos Δεν νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα οικονομικό αν του εξηγήσω την κατάσταση και όντως εσωτερικά διαπιστώσω σε δεύτερη φάση όσα υποψιαζόμαστε. Δεν βρίσκεις εύκολα πλέον στην περιοχή κτήριο/οικόπεδο οπότε ψάχνουμε όλες τις επιλογές. Τα έξοδα ξεγεύγουν πολύ αν γίνουν όλα αυτά;

@zazeng Έχω την μελέτη, 2-3 σελίδες είναι, ουσιαστικά υπολίζονται τα εντατικά μεγέθη του κάθε στοιχείου και αναλόγως το Fe βγαίνουν οι οπλισμοί. Ο αντισεισμικός αναγράφει είναι κατά Ρουσόπουλο και είναι ένας πίνακας. Είναι επαρκής μια τέτοια μελέτη για ασφάλιση; Δεν γνώριζα για την ασφάλιση, άρα για να μπορέσει να το ασφαλίσει σε σεισμό θέλει οπωσδήποτε ΚΑΝΕΠΕ; Αυτή η ασφάλιση είναι κάτι επιπλέον της κλασσικής ασφάλισης κατοικίας και αν ναι, είναι κοινή πρακτική ή όχι; Φαντάζομαι όταν αγοράζεις σπίτι του 70 είναι προτιμότερο να την έχεις :) . 

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, KidPadel said:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Σαν μια πρώτη εκτίμηση μάλλον ήμουν λίγο πιο θετικός απ' όσο έπρεπε, κυρίως γιατί τα προβλήματα των φωτογραφιών δεν έχουν εμφανιστεί (ακόμα) στα άλλα φέρον στοιχεία του κτηρίου. Είναι πιθανόν να έχει διαβρωθεί και ο οπλισμός σε υποστυλώματα που δεν έχουν εμφανίσει ρωγμές; Σε αυτά ή τα εσωτερικά του κτηρίου θα πρέπει να γίνουν εργαστηριακοί ελέγχοι; Στο μέρος μας το νερό της βρύσης είναι ακόμη και σήμερα αλμυρό οπότε φαντάζομαι το 70 το σκυρόδεμα έγινε επι τόπου και η διάβρωση δεν θα αργήσει να εμφανιστεί. 

Επειδή είναι αρκετοί οι ενδιαφερόμενοι και οι πωλητές λείπουν, προς το παρόν δεν έχω την δυνατότητα να καθαιρέσω τα ρηγματωμένα τμήματα. Αν μετά από ενημέρωση των εξόδων μελέτης/ενίσχυσης/επισκευής είναι ακόμα θετικός ο πελάτης μου να προχωρήσουμε τότε θα ζητήσω να επέμβω για να πάρουμε και μια πρώτη ματιά στο τι έχει συμβεί εσωτερικά. 

@trellovoskos Δεν νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα οικονομικό αν του εξηγήσω την κατάσταση και όντως εσωτερικά διαπιστώσω σε δεύτερη φάση όσα υποψιαζόμαστε. Δεν βρίσκεις εύκολα πλέον στην περιοχή κτήριο/οικόπεδο οπότε ψάχνουμε όλες τις επιλογές. Τα έξοδα ξεγεύγουν πολύ αν γίνουν όλα αυτά;

@zazeng Έχω την μελέτη, 2-3 σελίδες είναι, ουσιαστικά υπολίζονται τα εντατικά μεγέθη του κάθε στοιχείου και αναλόγως το Fe βγαίνουν οι οπλισμοί. Ο αντισεισμικός αναγράφει είναι κατά Ρουσόπουλο και είναι ένας πίνακας. Είναι επαρκής μια τέτοια μελέτη για ασφάλιση; Δεν γνώριζα για την ασφάλιση, άρα για να μπορέσει να το ασφαλίσει σε σεισμό θέλει οπωσδήποτε ΚΑΝΕΠΕ; Αυτή η ασφάλιση είναι κάτι επιπλέον της κλασσικής ασφάλισης κατοικίας και αν ναι, είναι κοινή πρακτική ή όχι; Φαντάζομαι όταν αγοράζεις σπίτι του 70 είναι προτιμότερο να την έχεις :) . 

Το  πρόβλημα  σου  δεν  έχει  σχέση  με  ΚΑΝ.ΕΠΕ. Οταν  καταφέρεις  να επαναφέρεις  την φέρουσα ικανότητα  του  κτιρίου  στην  εποχή  του  1972!!!! (  θεωρητικό σχήμα λόγου )  ή  εκτιμήσεις  (  πραγματικό  αυτό δηλαδή  που  απαιτείται ) με  ακρίβεια  την απώλεια  της  φέρουσας  ικανότητας από  τις  διαβρώσεις  τότε  εφαρμόζεις τον   ΚΑΝ.ΕΠΕ , Για την περίπτωσή  αυτή  που  αντιμετωπίζεις   υπάρχει  στον ΕΛΟΤ  το  ΕΝ (  1504  εάν  θυμάμαι  καλά !!!)  και  πολύ  καλά  βιβλία  από    τον  Τρέζο ίσα  ισα  για  να  πάρεις  μυρωδιά  από  το  πρόβλημα  , αλλά  δεν  φτάνουν ούτε  αυτά . Ο  Ρουσόπουλος  έχει  την  θεωρία  του  μονόρωφου  ξεπερασμένη  πια  από  την  δυναμική  φασματική  ανάλυση  . Το εάν  επαρκεί  η  όχι  χρειάζεται  να  γίνουν  υπολογισμοί   ,  μπορεί  και  να  επαρκεί  για  τα  υποστυλώματα  με  αύξηση όμως  των  σεισμικών  συντελεστών ,  αλλά για  τις  δοκούς    δεν  επαρκεί  με  κανένα  τρόπο ,  αυτό  ίσως  να  παρασύρει  και  τα υποστυλώματα  του  ισογείου  εξαιτίας ικανοτικού  μόνο για  ελαστικές αναλύσεις που  μας  γεμίζουν  με  μεγαλύτερη  ασφάλεια   Για μη  γραμμικές  αναλύσεις πρέπει  να  εκτιμήσεις  την  απώλεια  συνάφειας  και  διάβρωσης με  ακρίβεια ειδάλλως  θα  επιλύσεις  θεωρητικό  ιδανικό μοντέλο που  θα  σου δώσει  ψεύτικες  απαντήσεις . Από  κει  και  πέρα  ο  ΚΑΝ ΕΠΕ  θα  αλλάξει  ξανά  και  ίσως  να  δημιουργηθούν  και  άλλες  στάθμες  επιτελεστικότητας ,  μπορείς  να  περιμένεις . Καθοδική  προστασία  κατ ελάχιστο  πάντως  όπως λέει  και  ο  pirsogiannis  αλλα τα  κοντά  υποστυλώματα  είναι  όλα  τα  λεφτά,   φέρνουμε  μαστόρους  και  κάνουμε  οτι  θέλουμε  ,  πάρε  τώρα μια αύξηση  τέμνουσας  150 %   !!! 

Να σημειωθεί  οτι  η  μέθοδος  των  επιτρεπομένων  τάσεων  με  την οποία  είναι  διαστασιολογημένο  το  κτίριο αυτό μειώνει  τις  τάσεις  σκυροδέματος  και  σιδήρου  στο  1/3 της ονομαστικής αντοχής , και  αυτό  από  μόνο  του  δίνει  στην κατασκευή  μια  υπεραντοχη σε  σχέση  με  την  πραγματική  αντοχή του  .    

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, KidPadel said:

 Είναι πιθανόν να έχει διαβρωθεί και ο οπλισμός σε υποστυλώματα που δεν έχουν εμφανίσει ρωγμές; Σε αυτά ή τα εσωτερικά του κτηρίου θα πρέπει να γίνουν εργαστηριακοί ελέγχοι;

Ναι. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι φαίνεται μόνο ένα % των πραγματικών βλαβών και η έκταση τους μπορεί να είναι αρκετά μεγαλύτερη. Αυτά προκύπτουν στην πορεία...

50 λεπτά πριν, KidPadel said:

 Δεν νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα οικονομικό αν του εξηγήσω την κατάσταση και όντως εσωτερικά διαπιστώσω σε δεύτερη φάση όσα υποψιαζόμαστε. Δεν βρίσκεις εύκολα πλέον στην περιοχή κτήριο/οικόπεδο οπότε ψάχνουμε όλες τις επιλογές. Τα έξοδα ξεγεύγουν πολύ αν γίνουν όλα αυτά;

Αναλόγως την ευκολία να γίνουν εργαστηριακοί έλεγχοι στην περιοχή αυτή και την εμπειρία σου στην μελέτη στατικής επάρκειας, θα πρέπει να υπολογίζεις ένα κόστος τουλάχιστον 2000€. Δεν ξέρω τις τιμές για εργαστηριακά εκεί και για ΜΣΕ. Κρίνε εσύ.

Πολύ χονδροειδής εκτίμηση μου με βάση τις φωτογραφίες είναι ότι το κόστος επισκευών  με τη συνήθη διαδικασία που όλοι βλέπουμε να γίνεται (δεν είναι ο σωστός τρόπος αυτός, όπως έχει εξηγήσει ο @pirsogiannis), θα είναι τουλάχιστον 4000€ με τα υλικά. Και πάλι όμως αυτό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Εγώ εκτιμώ ότι κάτω απο αυτό το ποσό δεν θα πέσεις. Παραπάνω ναι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Αυτά τα χαμηλά στηθαία (ή ότι τελοσπάντων είναι) δημιουργούν κοντά υποστυλώματα

Αετομάτης :D

Από πρόσφατη συζήτηση με φίλο ασφαλιστή, προκειμένου να ασφαλίσει σπίτι φίλου, το οποίο είχε κατασκευαστεί σε 3 φάσεις, απλά με ρώτησε ποια τμήματα έχουν άδεια και ασφάλισε αυτά. Το τμήμα του ισογείου προ του '55 δεν το ασφάλισε. Η λογική απότι μου είπε είναι ότι ασφαλίζουμε σε σεισμό ότι έχει μελετηθεί με αντισεισμικό. Έστω του '59. Αν απορείτε κ εσείς για το πως γίνεται αυτό και τι συνέπειες θα έχει αν διαπιστωθεί διαφορά μελέτης - κατασκευής, νομίζω αυτό που δεν είπε ο φίλος ασφαλιστής είναι ότι η λογική είναι σε ασφαλίζω, εφαρμόζοντας ένα lip service στην ύπαρξη αντισεισμικού για να τσιμπάω τα ασφάλιστρα κάθε έτος και αν γίνει η στραβή, θα σε περιλάβει ο πραγματογνώμονας και δεν θα πάρεις φράγκο. Για να ασφαλίσει το ισόγειο ζήτησε ΜΣΕ. Σημειωτέον  το ισόγειο προ του 55 τμήμα είναι πέτρινο και όχι εντελώς στατικά ανεξάρτητο από το υπόλοιπο κτίριο.

Αυτά για το ασφαλιστικό, για το τεχνικό κομμάτι όπως τα λένε οι προλαλήσαντες. Γενικά η διάβρωση αργεί να φανεί, θεώρησε σίγουρο ότι θα υπάρχει αρκετά περισσότερη.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι νεώτεροί μου ας γνωρίζουν ότι

Πολλά από αυτά τα κατακόρυφα ανοίγματα στις κολώνες προέρχονται από το γρήγορο ξεκαλούπωμα των κολωνών που συνήθως παλιά (επί εποχής μου) γινόταν την επόμενη μέρα από την σκυροδέτηση, οπότε ειδικά στις γωνίες κατά κάποιο τρόπο κουνιόταν το μπετό και με τον καιρό έμπαινε ο αέρας ο οπλισμός οξειδώνονταν και έκτοτε οι ρωγμές διευρύνονταν γίνονταν άμεσα οφθαλμοφανείς κ.ο.κ

εξού και ο αντισεισμικός ορίζει πλέον το μετά από 2 ημέρες ξακαλούπωμα τους κάτι που πρέπει να το τηρείτε απαρέγκλιτα!   Μην ακούτε τους παλιούς εργολάβους ... ή και συν/φους ...να εμείς τόσες οικοδομές κάναμε και τις ξεκαλουπώναμε  την επομένη ή και το απόγευμα της ίδιας ημέρας

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.