Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ


ΠΑΡΑΒΔΑ

Recommended Posts

ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΜΙΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ  ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ:

ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΕΒΗ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΗ (ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΑΔΕΙΑ) ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ ΤΗΣ (ΝΟΜΙΜΗΣ) ΟΙΚΙΑΣ  ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΜΑΛΙΣΤΑ  ΝΑ ΠΡΟΒΕΙ ΣΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΜΕΤΡΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ--ΑΝΤΙΣΤΗΡΙΞΗΣ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΟΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ (ΑΜΕΣΑ) ΜΕ ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ!

ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ  ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ,ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟΨΙΑ  ΚΑΙ ΕΠΕΒΛΗΘΗ  ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.

ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΩΤΟ: (ME ΔΕΔOMENO OTI  H OIKIA TOY HTAN TOY 1960) ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 2000 Ε. ,ΟΤΑΝ Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗΣ  ΗΤΑΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 90 Τ.Μ. --ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 220 Τ.Μ.???

ΕΡΩΤΗΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ: ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΠΡΟΣΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΠΟΦΑΣΗΣ --ΕΧΩ ΤΗΝ ΒΑΣΙΜΗ ΥΠΟΝΟΙΑ ΟΤΙ  Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΜΕΡΟΛΗΠΤΗΣΕ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ???

ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΡΙΤΟΝ: Η ΟΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ Ο ΔΡΑΣΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ..ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΝΔΙΚΟ ΜΕΣΟ  ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΣΚΗΣΩ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ (ΚΑΙ ΘΕΡΜΑ) 

 

Μη γράφεις με κεφαλαία.

Κάνε Edit (πατάς τις 3 τελίτσες άνω αριστερά στο κείμενο σου) και διορθώνεις το κείμενο σου για να μη κλειδώσει.

Didonis

Edited by ΠΑΡΑΒΔΑ
Μετατροπη σε μικρα γραμματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Χωρίς να μπορώ να σου απαντήσω στα ερωτήματα σού, μία άδεια κατεδάφισης 90 τ.μ είναι γύρω στα 5.000 ευρώ κόστος :μηχανικός (τοπογραφικό-αποτύπωση-άδεια+χωματουργικά-αποβλητα) .Τα 2000 μου φαίνονται λίγα, οι συνάδελφοι με περαιτέρω εμπειρία θα σου απαντήσουν πολύ καλύτερα,

Ή οικία σου γιατί κινδυνεύει??

Edited by Panagiotis Andrianopoulos
Link to comment
Share on other sites

1ο ερώτημα. Ναι είναι δυνατό. Τα δεδομένα που δίνεις δεν μας επιτρέπουν καν να εχουμε άποψη τι έχει υπολογιστεί πρόστιμο κλπ απο την ΥΔΟΜ

2ο ερώτημα. Ναι υπάρχει δυνατότητα να προσβάλεις τα πάντα. Θα χρειαστείς στην περίπτωση σου να αναθέσεις σε έμπειρο Τεχνικό Γραφείο – Μηχανικό και δικηγόρο.

3ον ερώτημα. Άμεσα ανάθεση σε Μηχανικό να συντάξει Τεχνική Έκθεση ή ότι χρειαστεί και μετά τα ίδια βήματα ως ερώτηση 2ο.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για την αμεση αποκριση...Πραγματι κινδυνευει....Σου στελνω μια φοτο για να παρεις μια ιδεα!

Ενταξει με την αδεια κατεδαφισης!Το προστιμο ομως που επεβληθη μου φαινεται πολυ χαμηλο! 

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Επιπλέον επέστρεψε στο αρχικό σου μήνυμα και διόρθωσε τα κεφαλαία σε πεζά τονούμενα σύμφωνα με την παρατήρηση που σου έγινε.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

IMG_0010 (1).JPG

IMG_0009.JPG

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε όσα σωστά σας είπαν οι συνάδελφοι θα πρέπει να πρετοιμαστείτε ότι μπορεί να στραφεί εναντίον σας για οποιαδήποτε παρανομία έχετε κάνει (αν έχετε) κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε κινδύνευε και πριν την εκσκαφή….

Τώρα είναι έτοιμο στην πρώτη δεύτερη βροχούλα να κάνει βουτιά αν δεν γίνουν άμεσα ενέργειες αντιστήριξης.

Μη χασομεράς ούτε λεπτό στο ιντερνέτ να γράφεις.

Βρες Μηχανικό και συνεργεία διότι εχεις πρόβλημα.

Να μη διαμένει κανένας άνθρωπος μέσα, ειδικά στο άνω "κατασκεύασμα" διότι υπάρχει επικινδυνότητα κατάρρευσης όπως το δείχνεις στην φωτογραφία. 

 

Το αρχικό ποστ δεν το διόρθωσες ακόμα να κεφαλαία να γίνουν μικρά. Μη με υποχρεώσεις να κλειδώσει το θέμα. Κάνε το.

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Bill22 said:

Σε όσα σωστά σας είπαν οι συνάδελφοι θα πρέπει να πρετοιμαστείτε ότι μπορεί να στραφεί εναντίον σας για οποιαδήποτε παρανομία έχετε κάνει (αν έχετε) κάνει. 

Εχουν ηδη στραφει , αλλα φροντισα να το τακτοποιησω ηδη (τακτοποιηση αυθαιρετων)

 

3 ώρες πριν, Didonis said:

Εδώ που τα λέμε κινδύνευε και πριν την εκσκαφή….

Τώρα είναι έτοιμο στην πρώτη δεύτερη βροχούλα να κάνει βουτιά αν δεν γίνουν άμεσα ενέργειες αντιστήριξης.

Μη χασομεράς ούτε λεπτό στο ιντερνέτ να γράφεις.

Βρες Μηχανικό και συνεργεία διότι εχεις πρόβλημα.

Να μη διαμένει κανένας άνθρωπος μέσα, ειδικά στο άνω "κατασκεύασμα" διότι υπάρχει επικινδυνότητα κατάρρευσης όπως το δείχνεις στην φωτογραφία. 

 

Το αρχικό ποστ δεν το διόρθωσες ακόμα να κεφαλαία να γίνουν μικρά. Μη με υποχρεώσεις να κλειδώσει το θέμα. Κάνε το.

προσπαθω να διορθωσω το προβλημα ακολουθωντας τις οδηγιες σας  αλλα επι ματαιω.Στις τρεις τελιτσες (δεξια ) δεν μου βγαζει παρα επεξεργασια!Αδυνατω!

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Didonis said:

Εδώ που τα λέμε κινδύνευε και πριν την εκσκαφή….

Τώρα είναι έτοιμο στην πρώτη δεύτερη βροχούλα να κάνει βουτιά αν δεν γίνουν άμεσα ενέργειες αντιστήριξης.

Μη χασομεράς ούτε λεπτό στο ιντερνέτ να γράφεις.

Βρες Μηχανικό και συνεργεία διότι εχεις πρόβλημα.

Να μη διαμένει κανένας άνθρωπος μέσα, ειδικά στο άνω "κατασκεύασμα" διότι υπάρχει επικινδυνότητα κατάρρευσης όπως το δείχνεις στην φωτογραφία. 

 

Το αρχικό ποστ δεν το διόρθωσες ακόμα να κεφαλαία να γίνουν μικρά. Μη με υποχρεώσεις να κλειδώσει το θέμα. Κάνε το.

Σ ευχαριστω!

Εχω ηδη κανει αγωγη(με καταθεση τεχνικης εκθεσης) ζητωντας και  σχετικη αποζημιωση, αλλα μεχρι να εκδικασθει (ζησε Μαη)το προβλημα ειναι πραγματι σοβαρο.Και ειναι ακομη πιο σοβαρο γιατι ο (αρπαγας) ιδιοκτητης δεν μου επιτρεπει να επεμβω..Αυτο εννοω παραπανω οταν λεω σε τι (αμεση) ενεργεια πρεπει να προσφυγω...(και για να ελαφρυνω καπως το κλιμα: Πολλοι διερχομενοι σπευδουν να το φωτογραφησουν ως "αξιοθεατο"(!!!!!!!!)

Ακολουθουν τα εγγραφα των της πολεοδομιας:

 

επιβολη προστιμου 2.pdf επιβολη προστιμου 3.pdf

 

7 ώρες πριν, Bill22 said:

Σε όσα σωστά σας είπαν οι συνάδελφοι θα πρέπει να πρετοιμαστείτε ότι μπορεί να στραφεί εναντίον σας για οποιαδήποτε παρανομία έχετε κάνει (αν έχετε) κάνει. 

Σ ευχαριστω για την επισημανση!

(1) Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το.

(2) Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" .

(3) Το συνημμένο τροποποιήθηκε για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων (φαίνονταν ονοματεπώνυμα)

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

1221196392_1.jpg.bea61240d2176839246aae0c7d4ce915.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.