Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ


ΠΑΡΑΒΔΑ

Recommended Posts

49 λεπτά πριν, georges81 said:

... ο άνθρωπος,..

διαμένει άνθρωπος τώρα σε εκείνο το κατασκεύασμα που είναι σαν τραμπάλα??

Αν ναι να βγει έξω

Και μπορεί με τον Μηχανικό του και συνεργείο να κάνουν άμεσα εργασίες στήριξης ..... με γνωστοποίηση επικινδυνότητας στην ΥΔΟΜ με τεχνική έκθεση του Μηχανικού του

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Η πολεοδομία γενικά επιβάλλει μόνο διοικητικές κυρώσεις (δηλαδή πρόστιμο) σε περίπτωση καταγγελιών. Δεν μπορεί να επιβάλλει στον ιδιοκτήτη να αντιστηρίξει το σκάμμα. Εκεί νομίζω πως θα χρειαστεί να επέμβει εισαγγελέας.

Εννοείται πως για κάθε βλάβη που τυχών εμφανιστεί στο κτίσμα σου με υπαιτιότητα της παράνομης κατεδάφισης, δικαιούσαι αποζημίωσης, όμως θα πρέπει να την διεκδικήσεις νομικά, με δικηγόρο και δικαστήρια.

Το κομμάτι του μηχανικού σταματάει στο σημείο που έγραψαν οι συνάδερφοι από πάνω. Δηλαδή επιβεβαιώνουμε ότι κακώς ο γείτονας κατεδάφισε χωρίς άδεια και ότι από αυτά που βλέπουμε στις φωτογραφίες το κτίριό σου φαίνεται να χρίζει αντιστήριξης. Το φόρουμ δε μπορεί να σου προσφέρει κάτι υπεύθυνο όμως. Το τεχνικό κομμάτι θα το διαχειριστεί ο πραγματογνώμονας που θα οριστεί στον δικαστικό σου αγώνα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 ...Το πρόβλημα είναι  σύνθετο γιατι αφ ενός ο γείτονας δεν θέλει να επέμβει, εμένα δεν μου επιτρέπει και όπως ειναι (ολο) φανερο το οίκημα κινδυνεύει άμεσα !Ο δικαστικος  αγώνας με αγωγή για αποζημίωση   --σε περίπτωση κατάρρευσης--τραβάει μακριά !Επομένως αναρωτιέμαι αν με κάποιον τροπο (ειτε με προσφυγή στο Δήμο η τον Εισαγγελέα είτε κάποια ασφαλιστικά μετρα)  να εξαναγκασθεί ο γείτονας στην άμεση  αντιστήριξη!

Και εν πάσει περιπτώσει, αφού ο σχετικος  νόμος   θεωρεί υποχρεωτική την λήψη κατάλληλων μετρων  ώστε να μην κινδυνεύσει   γειτονικο  κτήριο απ τις εργασίες κατεδάφισης, τι προβλέπει σε περίπτωση μη τήρησης του παραπάνω????Δεν θα πρέπει να υπάρχει κατι σχετικο???Επαναλαμβάνω οτι η κατεδάφιση έγινε χωρίς άδεια  και γιαυτο επεβλήθη πρόστιμο. Βεβαιως  εχει συνταχθεί σχετική τεχνική μελετη απο μηχανικο "περι επικινδυνότητας του κτίσματος" αλλα ποιο άραγε είναι το νόημα  να εμπλακώ σε (μακροχρόνια) δικαστική διαμάχη??....... (Καταλαβαινω   πως είναι γρίφος για δυνατούς λύτες!)

 

 

Edited by ΠΑΡΑΒΔΑ
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Gousgounis said:

Η πολεοδομία γενικά επιβάλλει μόνο διοικητικές κυρώσεις (δηλαδή πρόστιμο) σε περίπτωση καταγγελιών. Δεν μπορεί να επιβάλλει στον ιδιοκτήτη να αντιστηρίξει το σκάμμα. Εκεί νομίζω πως θα χρειαστεί να επέμβει εισαγγελέας.

Εννοείται πως για κάθε βλάβη που τυχών εμφανιστεί στο κτίσμα σου με υπαιτιότητα της παράνομης κατεδάφισης, δικαιούσαι αποζημίωσης, όμως θα πρέπει να την διεκδικήσεις νομικά, με δικηγόρο και δικαστήρια.

Το κομμάτι του μηχανικού σταματάει στο σημείο που έγραψαν οι συνάδερφοι από πάνω. Δηλαδή επιβεβαιώνουμε ότι κακώς ο γείτονας κατεδάφισε χωρίς άδεια και ότι από αυτά που βλέπουμε στις φωτογραφίες το κτίριό σου φαίνεται να χρίζει αντιστήριξης. Το φόρουμ δε μπορεί να σου προσφέρει κάτι υπεύθυνο όμως. Το τεχνικό κομμάτι θα το διαχειριστεί ο πραγματογνώμονας που θα οριστεί στον δικαστικό σου αγώνα.

Ευχαριστώ τον  μηχανικο  Κο  Gousgouni(Ως τώρα τον γνώριζα--οπως εξ άλλου τον  γνώριζε το πανελλήνιο-- ως ( απλο ) Φωτογράφο (αλλά με τεράστιες ικανότητες  και  επιδόσεις!!)

Link to comment
Share on other sites

κανενας "γριφος" δεν ειναι...

Εγινε μια αυθαιρετη κατεδαφιση/επηρεάζει την ιδιοκτησία σου/εκανες καταγγελια/εγινε αυτοψια/επιβληθηκαν προστιμα/εχεις σχετικη μελετη  επικινδυνοτητας

και αυτο που ρωτας ειναι

-αν ειναι λιγα τα προστιμα.....

-και γιατι δεν επεμβαινει ο νομος.

Προφανως αυτη η υποθεση εχει καποιους μηνες που υπαρχει. Εσυ "κινδυνευεις".

Επρεπε, ήδη, να εχεις μιλησει με τον δικηγορο σου

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dimitris GM said:

κανενας "γριφος" δεν ειναι...

Εγινε μια αυθαιρετη κατεδαφιση/επηρεάζει την ιδιοκτησία σου/εκανες καταγγελια/εγινε αυτοψια/επιβληθηκαν προστιμα/εχεις σχετικη μελετη  επικινδυνοτητας

και αυτο που ρωτας ειναι

-αν ειναι λιγα τα προστιμα.....

-και γιατι δεν επεμβαινει ο νομος.

Προφανως αυτη η υποθεση εχει καποιους μηνες που υπαρχει. Εσυ "κινδυνευεις".

Επρεπε, ήδη, να εχεις μιλησει με τον δικηγορο σου

 

 

 

Ασφαλώς κι έχω μιλήσει με τον δικηγόρο μου, έχει συνταχθεί ήδη η  αγωγή --η οποία κατατίθεται άμεσα--και μάλιστα πλην της υλικής βλάβης ζητείται και αποζημίωση για ηθική βλάβηΤο μεγάλο ερώτημα όμως--και με επίγνωση των δικαστικών πρακτικών-- είναι : Kαι ποτε θα συζητηθεί????Κι αν ήδη εχει επέλθει  το απευκταίο???Γι αυτό αναζητάω κατι πιο "άμεσο"--αν υπάρχει !Ο δικηγόρος μου αδυνατεί να μου προτείνει κάποια άλλη λύση!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΠΑΡΑΒΔΑ said:

....Γι αυτό αναζητάω κατι πιο "άμεσο"--αν υπάρχει...

Υπάρχει.

  • Δεν διαμένει πια κανένας εκεί, μέχρι να κατεδαφιστεί ή αποκατασταθεί ως πρέπει (ούτε καν ως ήταν προ των εκσκαφών του όμορου)

Όλα τα υπόλοιπα έπονται, όταν και αν .... 

Είναι άσκοπο να ρωτάς τα ίδια και το ίδια χωρίς να αλλάζει τίποτα επι του πεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς είναι καλοκαίρι, διότι και το "δε διαμένει κανείς εκεί", μια κουβέντα είναι..

Κάτι άμεσο εννοεί να του δοθεί στέγη ή κάποια χρήματα για ξενοδοχείο μέχρι το σπίτι του να ξαναγίνει κατοικήσιμο.. Ακόμα κι αν αύριο αρχίσουν οι αντιστηρίξεις, θέλει κάποιες μέρες μέχρι να ολοκληρωθούν.. πόσο μάλλον αν χρειάζεται και δικαστήριο προηγουμένως...

Edited by georgios_m
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τη γνώμη ότι κανένα από τα δύο δεν κινδυνεύει να πέσει εκτός και αν ξέρετε εσείς ως ιδιοκτήτης ότι δεν έχουν καθόλου θεμέλια (ενώ τεχνικά επιβάλλεται να έχουν με ελάχιστο βάθος τουλάχιστον 80 εκ) Το έχετε???

Από την άλλη αν ο γείτονας έβγαζε Ο.Α κατεδάφισης ο νόμος τον  επιβάλλει να κατεδαφίσει και τα θεμέλια της οικοδομής του οπότε θα το κατεδαφιζε και απλά θα το ξαναμπαζωνε. Οπότε ποια η διαφορά σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.