Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ


ΠΑΡΑΒΔΑ

Recommended Posts

Φοβάμαι οτι δημιουργήθηκε κάποια συγχιση  περι το θέμα μου!Θα το θέσω  λοιπόν σε διαφορετικη βάση.Ο νομος προβλέπει (το ξέρουν πολύ καλα  όλοι οι μηχανικοί) οτι ο γείτονας  ήταν υποχρεωμένος  να λάβει όλα τα απαιτούμενα μετρα για να μην κινδυνεύσει το κτίσμα μου (εργαστήριο για την ακρίβεια)!

Ε, λοιπόν δεν το έκανε γιατί έτσι .....γούσταρε!..

Το μεγάλο ερώτημα λοιπόν είναι τι προβλέπεται απ την νομοθεσία  (ως ποινική ρήτρα ίσως, ως ασφαλιστικά μετρα ίσως) σ αυτήν την την περίπτωση???

Γιατί απ οτι καταλαβαίνω έχω δυο επιλογές:

1/ειτε να τον πιάσω απ τον λαιμο για να τον εξαναγκάσω στην αντιστήριξη,

2/ειτε να καταθέσω αγωγή--πράγμα που εχω κανει-- και να περιμένω να εκδικαστεί (σε απλά ελληνικα "ζήσε Μαη.....)

Την σύσταση σας (ν απομακρυνθώ άμεσα) την ακολούθησα  ήδη  αλλά σίγουρα  αυτό δεν  λυνει το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
16 ώρες πριν, ΠΑΡΑΒΔΑ said:

1/ειτε να τον πιάσω απ τον λαιμο για να τον εξαναγκάσω στην αντιστήριξη,

Αυτή είναι το χειρότερο όλων και σίγουρα δεν αποτελεί επιλογή, ούτε το πρότεινε κάποιος συνάδελφος. 

Από εκεί και πέρα, ούτε εσείς αλλά ούτε και ο γείτονάς σας δεν θα πρέπει να πλησιάζουν αυτά τα δυο κτίσματα (νομίζω κοινή λογική χρειάζεται και όχι υπόδειξη μηχανικού ως προς αυτό). Καλή δύναμη. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

(Τελευταίο)

Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν με το θέμα μου...

Αυτό που συνάγω πάντως  (και κρατάω) για μια ακόμη φορά,  είναι οτι, στην Ελλάδα μας, ο ετσιθελισμος,  η παρανομία και ασυδοσία ζουν και βασιλεύουν--και ειναι αφελής αυτος που πιστεύει το αντίθετο!

Νόμοι πολλοί.. νομοι καλοί, νομοι  εξαιρετικοί (....για όλα τα γούστα)!

Επι  της ουσίας όμως  ....παπαλα!

(σας χαιρετώ)  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.