Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχετικά με καταμέτρηση ΔΕΗ


panagism9

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα να πω σχετικά με τις καταμετρήσεις έναντι σε συμβόλαιο της ΔΕΗ. Τον περασμένο Δεκέμβριο κατάφερα και ολοκλήρωσα ένα διαμέρισμα που μου έδωσαν οι δικοί 54τμ για να μείνω και σε συνέχεια έκανα εγκατάσταση καινούργιου μετρητή ΔΕΗ καθώς και συμβόλαιο με την ΔΕΗ. Από τότε μου έχουν έρθει δυο λογαριασμοί έναντι, ο ένας 1041kwh και ο άλλος 1239kwh, καθώς και ένας εκκαθαριστικός. Πρώτος 192Ε, δεύτερος -48Ε και ο τρίτος 239Ε. Έχω στείλει μαιλ σε ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ για να το αναφέρω και ο ένας με παραπέμπει στον άλλο. Εδώ να πω ότι από τον δεκέμβριο μέχρι τώρα έχω καταναλώσει 890kwh. Είναι τραγικό να βάζουν τόσες πολλές kwh σε έναντι λογαριασμό.Δηλαδή τι να πω?χρεώνουν ότι θέλουν για να ανεβαίνουν οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

να αναφερεις την περιπτωση στον Συνηγορο του Καταναλωτη

αλλως θα περιμενεις καποιος.... καποτε να ασχοληθει με το θεμα σου

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, dimitris GM said:

να αναφερεις την περιπτωση στον Συνηγορο του Καταναλωτη

αλλως θα περιμενεις καποιος.... καποτε να ασχοληθει με το θεμα σου

 

λες να το αναφέρω κατευθείαν στον Συνηγορο του Καταναλωτη ή να πω στην ΔΕΗ ότι θα απευθυνθώ στον Συνήγορο του Κατ.??

εννοείται πως αμα περιμένω από κάποιον να ασχοληθεί ζήτω που καήκαμε...

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, panagism9 said:

.... ή να πω στην ΔΕΗ ότι θα απευθυνθώ στον Συνήγορο του Κατ.??

....

και μόλις τους το πεις θα πάθουν σόκ και δεν μπορούν να φάνε το παγωτό με σοκολάτα ..... 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Didonis said:

και μόλις τους το πεις θα πάθουν σόκ και δεν μπορούν να φάνε το παγωτό με σοκολάτα ..... 

χαχα λές ε?

Link to comment
Share on other sites

ω ναι....

 

και πέραν της πλάκας η ΔΕΗ γενικά (με τα λίγα που ξέρω όμως) πάει και βάζει τους έναντι αναλογικά με την κατανάλωση που είχε το ακίνητο τον προηγούμενο χρόνο...

Μπας και ο πριν απο εσένα είχε μεγάλες καταναλώσεις και τώρα ο "αλγόριθμος" σου μπουμπουνάει άσχημα??

 

Και ... για να παρέμβει (αν παρέμβει) ο συνήγορος θα πρέπει να στείλεις γραπτό αίτημα προς ΔΕΗ (ή όπου πρέπει) με κοινοποίηση στον συνήγορο οπότε αν σε γράψει η ΔΕΗ τότε θα κάνεις αίτημα στον συνήγορο να κάνει νταντά την ΔΕΗ που σε ¨΄εγραψε" και δεν σου απάντησε ή η απάντηση ήταν άρες μάρες....

περισσότερο επι την ουσία να πάει ο συνήγορος να μετρήσει τα τι και τα πως μη τα περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:

ω ναι....

 

και πέραν της πλάκας η ΔΕΗ γενικά (με τα λίγα που ξέρω όμως) πάει και βάζει τους έναντι αναλογικά με την κατανάλωση που είχε το ακίνητο τον προηγούμενο χρόνο...

Μπας και ο πριν απο εσένα είχε μεγάλες καταναλώσεις και τώρα ο "αλγόριθμος" σου μπουμπουνάει άσχημα??

 

Και ... για να παρέμβει (αν παρέμβει) ο συνήγορος θα πρέπει να στείλεις γραπτό αίτημα προς ΔΕΗ (ή όπου πρέπει) με κοινοποίηση στον συνήγορο οπότε αν σε γράψει η ΔΕΗ τότε θα κάνεις αίτημα στον συνήγορο να κάνει νταντά την ΔΕΗ που σε ¨΄εγραψε" και δεν σου απάντησε ή η απάντηση ήταν άρες μάρες....

περισσότερο επι την ουσία να πάει ο συνήγορος να μετρήσει τα τι και τα πως μη τα περιμένεις.

Κοίτα όπως είπα κ στο πρώτο μήνυμα το ρολόι είναι καινούργιο. Για να καταλάβεις το διαμέρισμα που μένω είναι δίπλα τους δικούς μ στον δεύτερο όροφο.  έχει περίπου 91τμ και το διαμέρισμα από δίπλα που μένω και ολοκλήρωσα είναι περίπου 54 και έβαλα ρολόι Δεη για πρώτη φορά τον Δεκέμβριο οπότε προηγούμενος δεν υπάρχει.  Αν πεις ότι βάζει έναντι σχετικά με το τι γίνεται τον προηγούμενο χρόνο ούτε στους δικούς μ υπάρχει κάτι περίεργο.  Οι έναντι καταμέτρησεις τους είναι δε φυσιολογικα επίπεδα . 

Link to comment
Share on other sites

όπως σου είπα... απο τα λίγα που ξέρω...

τώρα γιατί και πως ο "αλγόριθμος" σε βαράει, δεν έχω ιδέα....

Το ξέρω ότι σου έκανα κι εγω την καρδιά περιβόλι μ αυτά που σου είπα... οπότε ανέβασε το ηθικό σου με ένα παγωτό. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, panagism9 said:

Καλησπέρα,

θα ήθελα να πω σχετικά με τις καταμετρήσεις έναντι σε συμβόλαιο της ΔΕΗ. Τον περασμένο Δεκέμβριο κατάφερα και ολοκλήρωσα ένα διαμέρισμα που μου έδωσαν οι δικοί 54τμ για να μείνω και σε συνέχεια έκανα εγκατάσταση καινούργιου μετρητή ΔΕΗ καθώς και συμβόλαιο με την ΔΕΗ. Από τότε μου έχουν έρθει δυο λογαριασμοί έναντι, ο ένας 1041kwh και ο άλλος 1239kwh, καθώς και ένας εκκαθαριστικός. Πρώτος 192Ε, δεύτερος -48Ε και ο τρίτος 239Ε. Έχω στείλει μαιλ σε ΔΕΗ και ΔΕΔΔΗΕ για να το αναφέρω και ο ένας με παραπέμπει στον άλλο. Εδώ να πω ότι από τον δεκέμβριο μέχρι τώρα έχω καταναλώσει 890kwh. Είναι τραγικό να βάζουν τόσες πολλές kwh σε έναντι λογαριασμό.Δηλαδή τι να πω?χρεώνουν ότι θέλουν για να ανεβαίνουν οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά.

1. Αρμόδιος για την καταμέτρηση της κατανάλωσης είναι ο ΔΕΔΔΗΕ και όχι η ΔΕΗ. Αυτός δίνει στον πάροχο ενέργειας τις ενδείξεις και ο πάροχος εκδίδει λογαριασμό είτε εκκαθαριστικό είτε έναντι. Επομένως, για τις ενδείξεις κατανάλωσης των λογαριασμών πρέπει να απευθυνθείς στον ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου. Σίγουρα, υπάρχει σοβαρό θέμα αν ο μετρητής σου δείχνει συνολική κατανάλωση 890kwh  και οι λογαριασμοί αναγράφουν τις παραπάνω καταναλώσεις.

2. Κάθε λογαριασμός περιλαμβάνει τις χρεώσεις προμήθειας ρεύματος, τις λοιπές χρεώσεις και τις χρεώσεις δήμου-ΕΡΤ.

3. Δεν γράφεις αν έχεις μετρητή για Κανονικό και Νυκτερινό ή μόνο για Κανονικό. Δεν γράφεις αν κάποιος λογαρισμός περιλαμβάνει και την εγγύηση που για τη ΔΕΗ είναι 120€, αν θυμάμαι καλά.

4. Σημαντικός παράγοντας στο ποσό κάθε λογαριασμού είναι και η τιμή της kwh που έχεις συμφωνήσει με τη ΔΕΗ και αν το συμβόλαιο περιλαμβάνει όρο για αυξήσεις, ΟΤΣ κλπ. Σημαντικό είναι ότι η τιμή της kwh έχει αυξηθεί τελευταία στην αγορά ενέργειας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MAKAP said:

Να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά.

1. Αρμόδιος για την καταμέτρηση της κατανάλωσης είναι ο ΔΕΔΔΗΕ και όχι η ΔΕΗ. Αυτός δίνει στον πάροχο ενέργειας τις ενδείξεις και ο πάροχος εκδίδει λογαριασμό είτε εκκαθαριστικό είτε έναντι. Επομένως, για τις ενδείξεις κατανάλωσης των λογαριασμών πρέπει να απευθυνθείς στον ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου. Σίγουρα, υπάρχει σοβαρό θέμα αν ο μετρητής σου δείχνει συνολική κατανάλωση 890kwh  και οι λογαριασμοί αναγράφουν τις παραπάνω καταναλώσεις.

2. Κάθε λογαριασμός περιλαμβάνει τις χρεώσεις προμήθειας ρεύματος, τις λοιπές χρεώσεις και τις χρεώσεις δήμου-ΕΡΤ.

3. Δεν γράφεις αν έχεις μετρητή για Κανονικό και Νυκτερινό ή μόνο για Κανονικό. Δεν γράφεις αν κάποιος λογαρισμός περιλαμβάνει και την εγγύηση που για τη ΔΕΗ είναι 120€, αν θυμάμαι καλά.

4. Σημαντικός παράγοντας στο ποσό κάθε λογαριασμού είναι και η τιμή της kwh που έχεις συμφωνήσει με τη ΔΕΗ και αν το συμβόλαιο περιλαμβάνει όρο για αυξήσεις, ΟΤΣ κλπ. Σημαντικό είναι ότι η τιμή της kwh έχει αυξηθεί τελευταία στην αγορά ενέργειας.

Απαντώ 

1.  Αρχικά επικοινώνησα με τη ΔΕΗ η οποία με παρεπεμψε στο δεδδηε.  Έπειτα επικοινώνησα με δεδδηε ο οποίος με τη σειρά του μου είπε ότι αρμόδιος γι αυτό είναι ο παροχής που έχω συμβόλαιο. Η επικοινωνία έγινε γραπτώς και οι απαντήσεις ήταν  από τις αρμόδιες υπηρεσίες της περιοχής μου. 

2. Το γνωρίζω. Για ρυθμιζόμενες χρεώσεις με 400kwh έχεις διαφορετική χρέωση σε σχέση με 1239kwh και πόσο μάλιστα όταν είναι έναντι.  Μεχρι τώρα παραπάνω από 300kwh το μήνα δεν καταναλώνω.

3. Ο μέτρησης είναι με νυχτερινό.  Δεν αναφέρομαι σε εγγύηση καθώς έχει πληρωθεί ξεχωριστά όταν  έκανα το συμβόλαιο. 

4. Το συμβόλαιο είναι το my home enter με 0.105  τη μέρα και 0.078 τη νύχτα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.