Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέμα από μη μηχανικό: Ξύλινο ή πέτρινο σπίτι;


mag

Recommended Posts

Ποια είναι η πιο οικονομική, ασφαλής και καλή λύση; Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά της κάθε περίπτωσης; Αν τελικά επιλέξω ξύλινη κατασκευή, τι πρέπει να προσέξω για να μην το μετανιώσω αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ξύλο είναι πολύ καλό υλικό, αλλά δεν θα επεκταθώ στα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα του κάθε υλικού. Το μόνο που θα πω είναι πως σε αντίθεση με το ξύλο, η τοιχοποιία της όποιας μορφής είναι δοκιμασμένη στην χώρα μας από πολύ παλιά και αυτό θα ήταν ίσως το μεγαλύτερο πλεονέκτημα για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

το περιποιημενο ξυλινο με κορμους θα σου βγει εν τελει αρκετα ακριβο.

 

απο αποψη αισθητικης σε ενα ημι-ορεινο περιβαλλον ισως υπερτερει.

 

το πετρινο ειναι αξιοπιστο και πιστευω μαλλον το πιο υγιεινο απ'ολους τους τροπους δομησης.αναλογα την πετρα διαμορφωνεται και το τελικο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Το ξύλο είναι πολύ καλό υλικό, αλλά δεν θα επεκταθώ στα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα του κάθε υλικού. Το μόνο που θα πω είναι πως σε αντίθεση με το ξύλο, η τοιχοποιία της όποιας μορφής είναι δοκιμασμένη στην χώρα μας από πολύ παλιά και αυτό θα ήταν ίσως το μεγαλύτερο πλεονέκτημα για εμένα.

 

Πιστεύω πως είναι δυσκολότερο να βρεις εξειδικευμένο συνεργείο για το πέτρινο, ενώ το ξύλινο έρχεται πιο τυποποιημενο. Κατά τα άλλα συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτι ήξεραν οι Αλβανοί απ' την εποχή ακόμα που ήρθαν στην Ελλάδα είναι η πέτρα.

Κόστος 50€/μ² (εργασία) για κτίσιμο διώροφου σπιτιού από πέτρα πάχους 0,25μ και 50€/μ² το υλικό με την επεξεργασία του (λάξευση). Τιμές πρόσφατες που πήρε συνάδελφος. Δεν γνωρίζω παραπάνω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι δυσκολότερο να βρεις εξειδικευμένο συνεργείο για το πέτρινο, ενώ το ξύλινο έρχεται πιο τυποποιημενο.

Κοίτα, έχεις δίκαιο, αλλά το μεν ξύλινο θα στο στήσει το συνεργείο το αντιπροσώπου της εταιρίας, με ότι αυτό συνεπάγεται, ενώ ό κτίστης πέτρας, επειδή θα είναι εργολαβία του, μάλλον θα στο προσέξει περισσότερο...

Και αυτό που είπε ο Χάρης: υπάρχουν Αλβανοί που κάνουν "κεντήματα" με την πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

ο,τι ειπε η myri. καλα ξεμπερδεματα. Ασε που εγω ακόμη δεν εχω δει κατι ομορφο με ξυλο, αφου μου κανει λιγο περιεργο στην ελληνικη φυση.

 

Πετρα που ειναι και το παραδοσιακο, και συνεργεια θα βρεις (οπως γραφουν οι συναδελφοι, υπαρχουν αλβανοι μαστορες που ειναι παρα πολυ καλοι, εγω εχω χρησιμοποιησει σε νησι και ετριβα τα ματια μου) και ωραιο αποτελεσμα θα εχεις.

 

Κανεναν αρχιτεκτονα να σου κανει καμια λυση να συμβουλευτεις φιλε, μην το πληρωσεις το σπιτι τριπλο απο τις αλλαγες οσο θα χτιζουν οι μαστορες (για να μην ξεχνιομαστε)

Link to comment
Share on other sites

Ορεινή Αρκαδία είναι το μέρος που θέλω να το φτιάξω το σπίτι. Επειδή έχω ακούσει διάφορες τιμές από 500 ευρώ μέχρι 1500 ευρώ το τετραγωνικό, γι' αυτό ρωτάω γιατί το ξύλινο είναι πολύ ωραίο αλλά δεν ξέρω αν αργότερα η συντήρηση μου κοστίσει πολύ ακριβά. Επίσης έχω ακούσει ότι το σπίτι μόλις τελειώσει θέλει κάποιο καιρό για να "κάτσει" και ότι "κάθεται" 10-15 εκ. Τι σημαίνει αυτό; Επίσης όσον αφορά τα ηλεκτρολογικά και τα υδραυλικά, τι πρέπει να προσέξει κανείς; Ακόμα καλύτερα να προτιμήσει κάποιος απλή βάση ή υπόγειο;

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις και τις χρήσιμες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.